Türkiye’nin içinden Hiç Çıkmak İstemeyeceğiniz Kanyonları


Doğanın bize sunduğu en güzel hediyelerden biridir kanyonlar. Uçsuz bucaksız o yerlerde ansızın karşınıza çıkan doğa harikaları nefesinizi uzun süre tutmanıza neden olabilir. Bazense ıssızlıkları biraz korkutucu olabiliyor. Ama her ne olursa olsun, içinde eşsiz güzellikleri barındıran bu gizemli kanyonları keşfettikten sonra doğanın insanlara aslında ne kadar da cüretkar davrandığını bir kez daha anlama fırsatınız olacak. Türkiye gibi doğanın tüm nimetlerini içinde barındıran bir yerde ise kanyonların varlığına değinmeden geçmek imkansız. Bir uçtan bir uca kadar uzanan bu görkemli yapılara gelin bir de tek tek bakalım.


Köprülü Kanyon, Isparta-Antalya

Yaz aylarında bile buz gibi suyu ile Isparta’dan başlayıp Antalya’ya kadar uzanan, macera ve doğa tutkunlarının vazgeçemediği, muhteşem bir kanyon burası. Rafting için en ideal yerlerden olan Köprülü Kanyon sahip olduğu potansiyel ile tüm rafting deneyiminiz boyunca aklınızı başınızdan almaya hazır. Özellikle arkadaş grubunuz ile keyifli vakit geçirmek isterseniz Köprülü Kanyon’u ziyaret edebilir ve aktivitelere katılabilirsiniz. Aynı zamanda rafting aralarında küçük molalar vererek doğayla iç içe kalabilir, asla hayır diyemeyeceğiniz bu manzaraya karşı kahvenizi yudumlamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Köprülü Kanyon’da tura başladıktan yaklaşık yarım saat sonra çamur banyosu için mola vermeniz de mümkün. Verilen bu molalarda yüzme fırsatı da yakalayabilirsiniz. Ancak kanyonun suyunun inanılmaz soğuk olduğunu hatırlatmakta da fayda var. Diğer bir hatırlatmamız ise su geçirmez cüzdanlarınızı yanınıza almayı unutmayın. Kanyonun içinde para ne işime yarayacak demeyin, köylülerin size özel yaptıkları gözlemelerden mola vakitlerde yiyerek hem yeni tatlar denemiş hem de turun devamı için enerji toplamış olacaksınız.


Göynük Kanyonu, Antalya

Likya Yolu’nun tamamını yürümeye kendini adamış kişiler Göynük Kanyonu’nu iyi bilirler. Göynük Kanyonu Likya Yolu’nun tamamında bulunmasa da belirli bir kısmının içinde yer alıyor ve Likya Yolu’nda yürürken mola vereceğiniz yerlerden biri olabilir. Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Göynük’te bulunan bu kanyon 2009 yılında açılmasından dolayı henüz tam anlamıyla hak ettiği ziyaretçi sayısına ulaşamıyor. Yürürken her şeyi unutacağınız bu kanyonun ardından normal yürüyüş yerleri sizin için anlamını kaybedebilir. Akıllardan çıkmayacak havası ve ferahlığıyla Göynük Kanyonu, yaz aylarında küçük molaların adresi olacak yerlerden.


Saklıkent Kanyonu, Muğla-Antalya

Dillere desten iki şehir arasında sınır çizen Saklıkent Kanyonu… Muğla ve Antalya arasında bulunan ve mutlaka gidip görülmesi gerek kanyonların başında gelen yerlerden. Bu kanyonda en önemli unsurlardan biri ise ayakkabı seçimi ve sizin yürümeye ne kadar dayanıklı olduğunuz. Size eşi benzeri olmayan bir manzara sunarak yürüyüş yapmanızı sağlayan bu kanyon yaklaşık 14 km uzunluğa sahip. Eğer kış aylarının ardından buraya gelirseniz eriyen karların muhteşem dansına şahit olabilir, su seviyesi çok yükselmemişse suyun içinde yürüme fırsatı yakalayabilirsiniz. Yaz aylarında ise suların daha çok çekildiği döneme denk gelebilirsiniz. Kayganlığa karşı dikkatli olmanızda fayda var.


Ulubey Kanyonu, Uşak

Eşsiz güzelliğinin yeni yeni keşfedildiği ve adından sıkça söz ettirmeye başlayan Ulubey Kanyonu  Uşak’ın ilçesi olan Ulubey’de yer alıyor. Ulubey ve Banaz çaylarının eriştikleri bir ana kanyona bağlanan birçok küçük kanyondan meydana gelen bu yerde gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra yamaç paraşütüne ve doğa turizmine tam anlamıyla açılması bekleniyor. Şimdilik yaklaşık 300 metrekarelik alana sahip Cam Teras Park’ta kahvenizi yudumlarken kendinizi bu güzel manzaranın kucağına bırakabilirsiniz. Aynı zamanda kanyonu kuş bakışı gözlemleyebileceğiniz 135 metrekarelik bir cam teras daha var.


Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin

Artvin’in Ardanuç ilçesinde bulunan bu eşsiz kanyonda keşif yapmak oldukça keyifli. Dik yamaçlarının sizi korkutmasına izin vermeden yolunuza devam edin. Kimi yerlerde bu yamaçlar gökyüzü haline gelerek görüş alanınızı kapatabiliyor. Henüz turizme açılmamış olan bu kanyonda gezinti yaparken biraz zorlanabilirsiniz. Karşınıza çıkabilecek olumsuz durumlar için önlem almanızda fayda var. Çok fazla değişik kaya oluşumunu bulundurması sayesinde meraklı doğaseverlerin unutulmayacak bir keşfe tanıklık etmelerini sağlıyor. Tarifi olmayan güzellikler arasında olan bu kanyon için iyileştirme çalışmaları yapılacak mı henüz net bir bilgi yok fakat mutlaka gidilip görülmesi gereken kanyonlar arasında yerini almış durumda.

KATEGORİLER