Türkiye’nin Enfes Manzaralar Sunan Bisiklet Rotaları


Türkiye'nin büyük kentleri, Berlin veya Amsterdam gibi şehirlere kıyasla bisiklet dostu olmalarıyla ön plana çıkmasa da aslında çok sayıda bisiklet yolu, turnuvası, yarışması ve festivali var. Ülkemiz çapında gerçekten de enfes manzaralar sunan çok sayıda bisiklet rotası var. Kapadokya’dan Rize’ye, Fethiye’den Bozburun’a kadar Türkiye’nin en güzel bisiklet rotalarını birlikte keşfetmeye ne dersiniz?


Kapadokya

Yaklaşık 43 km uzunluğunda olan Kapadokya (Nevşehir) bisiklet rotası, Avanos'tan başlayıp Göreme ve Ortahisar'dan geçerek Mustafa Paşa'da sona eriyor. Yol boyunca Kapadokya'nın meşhur peribacalarına hayran kalacağınıza eminiz. Bisiklet rotasında karşınıza çıkacak olan antik yeraltı kentlerini ziyaret etmeyi unutmayın.


Büyükada

İstanbul'un keşmekeşliğinden sıkılanlara harika bir önerimiz var. Dilerseniz bisikletinizle feribota binin, dilerseniz de Büyükada’da bisiklet kiralayın. Harika bir bisiklet rotasının olduğu Büyükada’da aslında en çok karşılaşacağınız iki ulaşım aracından biri. Büyükada’nın merkezinde çok sayıda bisiklet kiralama yeri var. Buradaki birbirinden güzel Osmanlı tarzı evlerini keşfedin ve Büyükada'da gezmedik yer bırakmayın.


Kapıdağ

Bu rota yaklaşık 95 km boyunca devam ediyor ve Türkiye'nin en bozulmamış ve sakin plajları, doğal yerlerinden bazılarını da görmenizi sağlıyor. Bu bisiklet rotası Balıkesir Erdek'ten başlıyor ve yarımadanın etrafını dolaşmanızı sağlıyor. Birçok güzel kumsaldan herhangi birinde dinlenip denize girebilirsiniz. Hatta gün boyunca birden çok plajda güneşlenme imkanınız olur, ne de olsa bisikletiniz var!


Fethiye

Türkiye'nin en güzel kıyılarına ev sahipliği yapan Fethiye’de bisiklet festivallerinden tutun da turnuvalara kadar bisiklete dair çok sayıda etkinlik düzenleniyor. 18 km'lik yol olan Fethiye bisiklet rotası, Fethiye'nin şehir merkezinde başlıyor ve Kayaköy'e kadar gidiyor. Gerçek bir spor tutkunu iseniz, Fethiye'de bisiklet sürme dışında trekking, yamaç paraşütü, bungee jumping ve dalış aktivitelerini de yapabilirsiniz.


Bozburun

Harika bir deniz manzarasına baka baka kim bisiklet sürmez istemez ki? Bu rota başka bir rota, Bozburun’da bisiklet sürmek ayrı bir keyif. Marmaris bisiklet yolu olarak da bilinen bu rotada yolun tamamı asfalttan oluştuğu için şehir bisikletiyle de zorluk çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Marmaris şehir merkezinden başlayan Bozburun bisiklet rotası, tam olarak 106 km. Yol boyunca birbirinden şirin köylerle karşılaşabilir ve mola vermek içinse plajlardan birine giderek denizde serinleyebilirsiniz.


Antalya

Adını her zaman güzel sahilleri, turkuaz rengi denizi, mavi bayraklı plajları, ultra lüks tatil köyleri ve tarihi, antik mekanları ile duyduğumuz Antalya bu sefer de karşımıza harika bir bisiklet rotasıyla çıkıyor. Sahilleri ve dağları arasında tam tamına 80’den fazla bisiklet rotasının olduğu Antalya, Türkiye’nin hem en lüks tatil yerlerinden hem de en bisiklet dostu şehirlerinden biri. Bisiklet rotası olarak düz yollar tercihinizse eğer, Konyaaltı ilçesinden başlayan ve Kaleiçi mahallesi, Dedeman, Düden Şelaleleri ve Lara bölgesinden geçen 21 kilometrelik rotayı kullanabilirsiniz.


Hitit Yolu

Tarih meraklıları için dört dörtlük bir yer olan Çorum'daki Hitit Yolu’nda bisiklet kullanabilirsiniz. Türkiye'nin en önemli arkeolojik alanlarından bazılarının da bu yol güzergahında olduğunu hatırlatalım. Mesela Alacahöyük'teki 39 km'lik bisiklet turuna katılabilir ve Tahirabat, Kalecikkaya, Emirler üzerinden devam edebilirsiniz. Bu bisiklet rotasını bitiş noktası olan Hattuşa aynı zamanda bir UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de adını yazdırmış bir yer.


Rize

Türkiye'de yeşillik der demez akla ilk gelen şehirlerin muhtemelen %90’ı Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Bunlardan biri olan Rize, profesyonellerin ve her seviyeden bisikletçinin bayılacağı bir 102 kilometrelik rotaya ev sahipliği yapıyor. Yılın çoğu döneminde yağış alan Rize’nin hava şartlarında 3.000 metrelik bir eğimle bisiklet sürmekten bahsediyoruz, gerçekten kolay değil. İkizdere bölgesinde bisiklet turunuza başlayın ve Eğvane Şelalesi, Yediçukur Alanı, Şemkavut, Ortayayla ilçesinden geçin ve son olarak da turunuzu Türkiye’nin en yeşil bölgesi lakaplı Çamlıhemşin semtinde bitirin. Tüm bu zorlu ama bir o kadar da heyecan verici yolculuğunuzda karşınıza çıkan Karadeniz köylerinde mola verebilir, Karadeniz yerlileriyle sohbet edebilir ve her mola verdiğiniz yerde de tavşankanı Rize çayınızı içebilirsiniz.

KATEGORİLER