Türkiye’nin En Şirin Köyü: Yeşilyurt


Yeşilyurt, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı şirin bir dağ köyü. Kaz Dağları’nın merkezinde denilebilecek bir konumda yer alan Yeşilyurt Köyü’nden mitolojide ilk güzellik kraliçesinin seçildiği yer olarak bahsediliyor. Yunan mitolojisinde tanrıçalar Afrodit, Hera ve Athena’nın katıldığı güzellik yarışmasının İda Dağı’nda; yani şimdiki adıyla Kaz Dağları’nda yapıldığına dair bilgiler var.  Dünyada oksijeni en bol ikinci yer olarak ünlenen Kaz Dağları’nın her bir tepesinde Yeşilyurt gibi şirin köyler bulunuyor. Şüphesiz her bir köyün ayrı bir özelliği ve hikayesi var. Yeşilyurt Köyü de diğer Kaz Dağları’ndaki köyler gibi şehir yaşamının yoğun temposundan kaçmış kişilerin yerleştiği turistik bir köy haline gelmiş.


Gezilecek Yerler

Eski zamanlarda bir Rum köyü olan Yeşilyurt Köyü’nde sayısız taş mimariler bulunuyor. O kadar güzel bir şekilde restore edilmiş ki, hiçbir dokusunu kaybetmemiş. Köyde ne yana baksanız fotoğrafını çekmek istiyorsunuz. Lozan Antlaşması ile Midilli ve Girit’te yaşayan Türklerle yer değiştiren Rum halkından kalma yapılar aynen ilk günkü gibi. Aslına uygun olarak restore edilmiş bu yapılarda köy halkından çok sonradan yerleşen şehirli insanlar yaşıyor. Köyün dar yollarında arabayla seyahat etmek biraz güç olsa da yürüyerek keşfedebileceğiniz muhteşem taş sokakları ve evleri var. Hemen hepsi taş binadan oluşan bu binalar, Rum mimarisini yansıtıyor. Siz de bu taş mimarilerde konaklamak ve köyün otantik havasını solumak isterseniz, Yeşilyurt Köyü otelleri sayfasına göz atabilirsiniz. Ayrıca erken rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz çünkü bilhassa bahar aylarında köy inanılmaz kalabalıklaşıyor.


Çoğu köy meydanında olduğu gibi Yeşilyurt köy meydanında da kafeler ve yöresel yemeklerin sunulduğu ufak şirin restoranlar var. Yeşilyurt Köyü, yıl içerisinde özellikle Küçükkuyu, Ayvacık, Altınoluk gibi civar sahil beldelerinden gelen binlerce kişiyi ağırlıyor. Hatta sadece bir öğlen yemeği yemek için gelip, zeytin ve zeytinyağı başta olmak üzere yöresel lezzetlerin olduğu dükkanlardan alışveriş yapıyorlar. Yöresel ve organik olan bu lezzetleri tadarak, en beğendiklerinizi alabilirsiniz.


Yeşilyurt Köyü, muhteşem bir deniz manzarası eşliğinde ormanın içinden patika yollarını takip ederek uzun yürüyüşler yapabileceğiniz bir yer. Söylenenlere göre burada bir ay kalan herkes en az bir yaş gençleşiyormuş. Sağlıklı yaşam adına biraz olsun şehir hayatının keşmekeşliğinden uzaklaşmak isteyenlerin uğrak noktası olmuş durumda. Yeşilyurt Köyü’nün çok yakınında konumlanan, Troya Savaşı’ndan önce kurulmuş ve Edremit’e 6 km uzaklıkta bulunan Adramyttion, Kaletaşı Tepesi’nin üzerinde kurulu Antandros ve Çanakkale sınırları içerisinde yer alan Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti’ni görmeden Yeşilyurt gezinizi sonlandırmayın.  Antik çağlardan beri bilinen Afrodit Kaplıcalarını da görmenizde fayda var. Özellikle Zeus Altarı’nın bulunduğu Adatepe’ye de mutlaka uğramalısınız. Gerçekten tarihin büyük izlerini bulabileceğiniz bu yörede sakin yaşamı sevenlere göre harika oteller bulunuyor.


Yeme-İçme

Yeşilyurt Köyü’nün özellikle yemek yemeye ve alışveriş etmeye gelen o kadar çok ziyaretçisi oluyor ki, yaz mevsimi ve bahar aylarında restoranlarda yer bulmak neredeyse imkansız. Çoğu yeme içme yerlerinin meydanda toplanmış olması nedeniyle en ünlü restoran ve kafelerini bulmak çok kolay. Köyün yöresel yapılan otlu yemekleri, gözleme ve börekleri gerçekten çok lezzetli. Dağlarda yetişen şifalı otlardan oluşan zeytinyağlı yemekler ve salatalardan etli yemeklerine kadar damak zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Yine Kaz Dağları’nın kendine has üretilen zeytinyağının kullanıldığı yemeklerden yedikçe yiyesi geliyor insanın. Bizden size tavsiye; hem bu lezzetlerden dilediğinizi tadın hem de doğanın kucağında sabah yürüyüşleri yapın.


Alışveriş

Köy meydanında bulunan çok sayıda yöresel lezzetlerin sunulduğu dükkanlar mevcut. Bu dükkanlarda özellikle kendi ürettikleri tamamıyla doğal zeytin ve zeytinyağı satılıyor. Bunları hem kendi kullanımınız için alabilir hem de hediyelik olarak düşünebilirsiniz. Yine dağlardan özenle seçilip toplanan otlar, baharatlar da satışa sunuluyor. Bunun yanı sıra ev yapımı reçeller, özel üretilmiş çam balı da büyük ilgi gören lezzetler arasında bulunuyor.


Ulaşım

Yeşilyurt köyü İzmir iline 229 km uzaklıkta olup, Çanakkale iline 89 km mesafede konumlanıyor. En yakın ilçesi olan Ayvacık’a ise 23 km mesafededir. Büyük illerden Küçükkuyu’ya direkt ulaşım hizmeti veren otobüs ve minibüsler var. Küçükkuyu ilçe merkezinden de taksiye binerek Yeşilyurt Köyü’ne ulaşabilirsiniz.  Köye en yakın havalimanı Edremit ilçesindeki Koca Seyit Havalimanı ve köy merkezine uzaklığı ise 50 km. Ancak köye gitmeden önce Yeşilyurt Köyü otelleri arasından seçim yapmanızı öneriyoruz. Zira yoğun sezonlarda yer bulmak zor olabiliyor.

KATEGORİLER