Türkiye’nin En Güzel Sonbahar Rotaları


Türkiye, tarihi, doğası, iklimi ve arkeolojik yapısı yönünden eşi benzeri olmayan birçok coğrafi güzelliğe sahip. Aynı gün içerisinde dört mevsimin yaşandığı bu farklı coğrafyada günün her anı tam bir görsel şölen var. Üç tarafının denizlerle çevrili olması nedeniyle birbirinden güzel plajlara, koylara, körfezlere ve yarımadalara ev sahipliği yapan cennet vatanımızın sonbaharda keşfedilmeye değer doğa harikalarını sizler için listeledik. Tıpkı bizlerin yorulup mola verdiği gibi doğanın da dinlenmeye ve sakinliğe ihtiyacı var. Sonbaharda fazla turist ve çok sıcak havalar yok, işte doğanın ve tüm renklerin değişim döneminde gezebileceğiniz harika yerler:


Borçka Karagöl, Artvin

Türkiye’de en yeşil alanlarından biri, olağanüstü bir bitki çeşitliliği ve yeşilin her tonuna hakim eşsiz yerlerden biridir Borçka Karagöl. Borçka merkezinden arabaya atlayın; Karagöl’e giden yol boyunca doğanın muhteşem güzellikleri sizlere eşlik edecek. Aklınızı başınızdan alacak kartpostallık manzaralara şahit olabilirsiniz. Göl üzerinde yüzen rengarenk sandallardan biriyle gölü turlayabilirsiniz. Bir süre gördükleriniz karşısında kendinize gelemeyeceksiniz bizden söylemesi. Borçka Karagöl’e gitmişken gölün kıyısında kamp yapabilirsiniz. Öyle ki, kamp kurmanın hem en güzel hem de en ekonomik konaklama alternatifi. Düşünsenize sabah uyanır uyanmaz sizi enfes bir göl manzarası karşılıyor. Tüm yılın yorgunluğunu sonbaharın renkleriyle burada karşılamak tarifsiz bir duygu olsa gerek. Bu arada çadırınız yoksa ve kiralamak istiyorsanız, orada birkaç çadır kiralanan firmanın olduğunu hatırlatalım. Sonbahar gezinizde yanınızda kesinlikle yağmurluk bulundurun.  Sonbaharın o mis kokusunu içinize çekin, göl çevresindeki parkurda yürüyüş yapın, sandal kiralayıp göl üzerinde gezinti yapın ve muhteşem doğa fotoğrafları çekin.Yedigöller, Bolu

Cennet adasına merhaba diyelim. Evet, burası huzura doyacağınız, yeşilin her tonunu görebileceğiniz, manzaralarını seyre dalarken kendinizden geçeceğiniz muhteşem bir yer. Kelimenin tam anlamıyla huzur kokan Yedigöller’e bir de sonbahar renklerini eklediğinizde tadından yenmez bir hal alıyor. Sonbaharı karşılamak ve uğurlamak için Yedigöller’i tercih etmeniz yerinde bir karar olabilir. Toprak kokusu, ağaçların yağmurcasına yerlere dökülmesi, sarı yaprakların üzerinde yürürken duyduğunuz hışırtı ve çok daha fazlası sizleri bekliyor. Yanından yürüdüğünüz göllerin berrak suları, etraftaki ağaç ve evlerin suya yansıması ile ilk görüşte Yedigöller’e aşık olacaksınız.


Dedegöl Dağları, Isparta

Kış gelmeden mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Dedegöl Dağları, Beyşehir Gölü ile Eğirdir Gölü arasında yükseliyor. En yüksek noktası 2998 metre olan doğaseverlerin ilgi gösterdiği bir konumdadır. Dünyanın tırmanış için uygun en iyi yerlerinden biri olması nedeniyle turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Sonbahar mevsim renkleri burada bir başka güzel! Sonbahar rotanızı oluştururken Dedegöl Dağları’na gelip Türkiye’nin en uzun mağarası olarak bilinen bu dağın eteklerindeki Pınargözü Mağarası’nı da ziyaret etmeyi unutmayın. Dedegöl Dağları, güzel yaylası, bol suyu, yılkı atları ve katırlarıyla Türkiye’nin oksijen deposu olan, özellikle sonbaharda görülmeye değer saklı cennetlerden biri.


Frig Vadisi, Afyon

Türkiye’nin yeni Kapadokya’sı lakaplı Frig Vadisi, doğayla baş başa kalabileceğiniz, aynı zamanda yeni antik yerler keşfedebileceğiniz nadir yerlerden biridir. Kapadokya kadar üne sahip olmasa da bu vadide de birçok peri bacalarına benzeyen yapı bulunuyor. Eskişehir, Kütahya ve Afyon arasında kalan Frig Vadisi’nde yaklaşık 3000 yıl önce Frigyalıların kayalara evler, kaleler, anıtlar oyularak kurduğu yapılar gerçekten de kusursuz denecek kadar güzel. Sonbahar güneşi, doğanın renkleri, tarihi yapılarla bir araya gelince buranın gizemini fark ediyor olacaksınız. Frig Vadisi’nde atlı turlara katılabilirsiniz. Ayrıca 400 kilometrelik trekking ve bisiklet rotaları da mevcut.


Abant, Bolu

Bolu’nun yemyeşil ve huzurlu köşesi kendine hayran bırakacak güzellikte bir yer. Sarı yaprakların romantik dansını, bir de kırmızı yapraklı ağaçların katılmasıyla ortaya çıkan dehşetengiz manzarayı izlemeye hakikaten doyum olmuyor. Sonbaharda Abant Gölü masalsı bir görselliğe sahip olmasıyla büyülüyor. Kuş cıvıltılarıyla tertemiz havada güne başlamak, tüm kaygılarınızı ve stresinizi alıp götürecek. Abant Gölü’nde yapılacak aktiviteler arasında temiz havada yürüyüş yapmak, göl çevresinde at binmek ya da faytonla göl çevresini turlamak. Tek kelimeyle deşarj olacağınız bir yer burası. Sonbahar enerjisini içinizde hissetmenizi sağlayan Abant Gölü’nde kayıkla gezintiye de çıkabilirsiniz.

KATEGORİLER