Türkiye’nin En Güzel Şarap Rotaları


Türkiye iklim koşulları nedeniyle yetiştirilen üzüm türünde ve şarap yapımı ile ilgili çok çeşitli seçenekler sunuyor. Ülkemizin şarap imalathaneleri tarafından üretilen çok sayıda şarap çeşidi bulunmakla birlikte üzüm bağları ve şarap üretim merkezlerini ziyaret ederek enfes tatları deneme şansınız da var. Türkiye'de yüzlerce asma üzüm çeşidinin yaklaşık %60’ı kadarı ticari olarak üretiliyor. Ülkemiz, dünyadaki 6. en büyük üzüm meyve üreticisi ve üzüm bağları açısından da en büyük dördüncü ülke konumundadır. Türkiye'nin dünyadaki en eski şarap üretim tarihine sahip olması nedeniyle tarım sektörünün doğduğu yer olarak kabul ediliyor.


Üzüm bağlarının bulunduğu başlıca yerler, Ege’de Denizli, Manisa ve İzmir, Trakya’da Tekirdağ, Edirne ve Çanakkale, Orta Anadolu’da Nevşehir, Güneydoğu’da Diyarbakır, Doğu Anadolu’da Elazığ ve Bozcaada, Bursa, Ankara, Antalya, Konya, Malatya, Adapazarı, Tokat. Türkiye’de yerli ve yabancı şarap üretiminde kullanılan başlıca üzüm çeşitleri ise şöyle:


Carnot, Kuntra, Chardonnay, Sexault, Çalkaras, Sergey fl, Dimrit, Emir, Gamay, Grenache, Kalecik Karas, Karalahna, Malbec, Merlot, Cabernet Sauvignon, Alicante Bouchet, Bornova Misketi, Cabernet Franc, Ninince, Öküzgözü, Papazkaras, Petit Verdot, Pinot Noir, Riesling, Sangiovese, Sauvignon Blanc, Semillon, Şiraz, Sultaniye, Tempranillo, Vasilaki, Viognier.


Türkiye, şarap turizmi açısından büyük bir potansiyele sahip. Şarap üretim merkezlerini ziyaret edebilir ve şarapların üretim süreci hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kapadokya, Trakya ve İzmir, Türkiye'nin en iyi şarap rotaları arasında bulunan ilk 3 bölge. Şarap rotalarını keşfederken şarap tadım etkinlik ve festivallerine de katılabilirsiniz. Güneş batarken doyumsuz bir manzara eşliğinde yudumladığınız şarapların müptelası olacaksınız.


Marmara Bölgesi, Türkiye'nin şarap üzümlerinin en büyük üreticisidir. Yüksek nem, ılıman iklim bölgeyi bağcılık için elverişli hale getiriyor. Marmara’daki en önemli yerler Şarköy, Mürefte, Tekirdağ, Edirne, Avşa Adası, Bozcaada, Gökçeada Adası, Çanakkale ve Adapazarı.


Kapadokya

Kapadokya’daki siyah ve beyaz üzüm çeşitlerinin bolca bulunduğu bağlar, modern ve geleneksel bağcılık uygulamaları yönünden dünya çapında önemli bir yere sahip. Kapadokya'nın oyma kayalıklardaki şarap imalathanelerini, yer altı şehirlerini ve şarap mahzenlerini ziyaret ederek enfes şarapların tadabilir ve alanında uzman kişilerden bilgi alabilirsiniz. Kapadokya'da en çok bilinen Kalecik Karası, Öküzgözü, Boğazkere, Narince ve Emir olmak üzere değişik üzüm çeşitleri bulabilirsiniz. Yine Nevşehir’in ünlü bir ilçesi olan Ürgüp şarap üretimi bakımından zengin ve her sene Uluslararası Şarap Festivali'ne ev sahipliği yapıyor. Yöreye özgü favori şarabınızı yudumlarken göz kamaştıran peri bacalarını ve gün batımını seyredebilirsiniz.


Şirince Köyü

Şirince köyü, antik kenti Efes ile ünlü bir şehir olan Selçuk'un turistik bir köyü. Ülkenin turizm cennetlerinden biri olan Şirince yaz aylarında binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Dağların arasında küçük bir köy ve harika doğa manzaraları sunuyor. Köyde şarap tadımı yapabileceğiniz birçok dükkan bulunuyor. Tarihçiler, bu küçük ve şirin köyün kurulduğu kesin tarihi teyit edemiyorlar. Ev yapımı sofra şarapları ve geleneksel mimarisi ile de ünlü olan Şirince, ideal iklim koşullarına ve verimli alanlara sahip Muhteşem konumu nedeniyle meyve şarapları yetiştirmek ve üretmek içinse mükemmel bir yer. Şarap ve turizm, köy ekonomisi için temel ticaret ve gelir haline gelmiş durumda. Beyazdan ve kırmızı sofra şarapları yerel meyvelerden üretiliyor. Bunlar, üzümün yanı sıra portakal, şeftali, ayva, kayısı, elma, dut ve çilek. Olur da bir gün kendinizi Türkiye'nin Ege kıyılarında bulursanız, mutlaka Şirince'yi ziyaret edin. Sıcak yazlar ve ılıman kış ikliminden dolayı Ege'de üretilen şaraplar genellikle daha yüksek alkol değerlerine sahip.


Trakya

Trakya bölgesi, Türkiye'nin kuzeybatısında, güneşli ve nemli iklime sahip olasından dolayı şarap yapımı için ideal bir yer. Trakya'da hem yeni hem de yerleşmiş butik şarap imalathaneleri ya da daha geniş çaplı şaraphaneleri ziyaret edebilirsiniz. Trakya şaraphanelerinin İstanbul'a yakınlığından dolayı ziyaretçisi diğer yerlere göre biraz daha fazla.


Urla

Şarap üretimi ve üzüm bağlarının bolluğu bakımından Urla, Türkiye'nin önde gelen yerlerinden biri. Bölgenin verimli topraklarında uluslararası alanda bilinen üzümlerin yanı sıra Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Chardonnay, SanGiovese, Nero D'Avola, Boğazkere, Sultana ve yerel Bornova Misketi gibi Anadolu yöresine özgü üzüm çeşitleri de halk tarafından yetiştiriliyor.

KATEGORİLER