Türkiye’nin En Güzel Kamp Alanları


Hayat karmaşasının gün geçtikçe arttığı ve dayanılmaz bir hal aldığı son günlerde insanlar bu durumu kısa tatil kaçamakları ile telafi etmeye çalışıyor. Şehir karmaşasından uzaklaşmak, daha huzurlu ve tertemiz havayı soluyarak doğanın kucağında dinlenmek için yapılabilecek en iyi aktivite de şüphesiz kamp yapmak. Kamp tutkunlarının vazgeçemediği kamp alanlarını sırasıyla incelemek gerekirse;


Karagöl, İzmir

İzmir her haliyle mükemmel bir şehir elbette ama Karagöl diye bir yeri var ki, kelimenin tam anlamıyla eşi benzeri görülmemiş bir cennet. İzmir’in Karşıyaka ilçesine bağlı bu saklı cennet, kamp yapmak isteyenler için en uygun alanlardan biri.  Karşıyaka’ya yaklaşık 20 km uzaklıkta konumlanan Karagöl’e adım attığınız andan itibaren bir daha hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Kendinizi bir süreliğine de olsa hayattan soyutlamak ve doğa ile baş başa kalmak istiyorsanız sizin için en uygun yer burası çünkü doğa ile aranıza girecek elektrik, televizyon, İnternet vb. şeylerin hiçbiri yok. Sadece ağaçlar, kuş cıvıltıları, pırıl pırıl parlayan bir göl, bolca huzur. İster kendi çadırınızda ister karavanınızda konaklayın, orası size kalmış.


Cunda Adası, Ayvalık, Balıkesir

Cunda Adası, giden gitmeyen herkesin aklının köşesinde olan bir yer. Eğer düşük bir bütçe ile hareket ediyorsanız tercihinizi Cunda Adası kamp alanından yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Denizin maviliği ile doğanın bin bir türlü yeşilinin buluştuğu bu küçük ama samimi ada, kamp çadırında ya da karavanlarda konaklayarak kamp yapabileceğiniz bir yer. Özellikle İstanbul’da yaşayan pek çok insanın kamp yapmak için tercih ettiği Cunda Adası’nda zaman zaman ünlü kişileri de kamp yaparken görme ihtimaliniz çok yüksek. Kış aylarında açık olmadığı için kamp için en doğru zaman, ilkbahar ve yaz ayları. Kamp alanı içerisinde tüm imkanların bulunduğunu da hatırlatalım.


Kaz Dağları, Çanakkale-Balıkesir

Türkiye’nin oksijen deposu lakaplı Kaz Dağları’nın tertemiz havasını solumak isteyenlerin kamp yapmak için sıraya girdiği Hızır Kamp Alanı, özel olarak hazırlanmış büyük bir tesis. Gidenlerin daha önce neden gelmedim diye hayıflandığı bu kamp alanı, her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanmış. Kampçılara, eğer çadırları varsa kendi çadırlarında da konaklayabilme imkânı tanıyan kamp alanı, özel olarak ağaçlardan oluşturulan evlerde de konaklama hizmeti veriyor. Bu mis gibi bir tarafında yemyeşil bir doğa, diğer tarafında ise muhteşem bir gölü olan Kaz Dağları, aynı zamanda yoga ve meditasyon tutkunlarının da en sık geldiği yerlerden biri. Her yaştan insanın bulunduğu kamp alanında ister birkaç günlük bir tatil kaçamağı yapın, isterseniz de daha uzun süreli kalın.


Ödemiş Bozdağ, İzmir

Dört mevsim kamp yapmak isteyenlerin durağıdır Bozdağ kamp alanı. Özellikle kış aylarında bembeyaz kar örtüsü içerisinde kamp yapmak isteyenler burayı daha çok tercih ediyorlar. Öncelikle İzmir’in Ödemiş ilçesine geliniyor. Buradan da Bozdağ adındaki şirin kasabaya ulaşılıyor. Buraya kadar gelmişken yemeden gidilmeyecek bir sucuk ekmek olduğunu da unutmamak gerekir. Doğanın el değmemiş saf hali ile karşılaşacağınız kamp alanında Gölcük Gölü de bulunuyor. Yaz aylarında serinlemek için tercih edilen Bozdağ kamp alanı, kış aylarında da donmuş gölün etrafında kahvelerini yudumlamak isteyen kamp severleri ağırlayan tam bir doğa harikası.


Ayder Ihlamurlaraltı, Rize

Rize’nin mis gibi oksijen deposu Ayder Yaylası’nın namını duymayan yoktur herhalde.  İşte bu Ayder Ihlamurlaraltı’nda kamp yapmak isteyenler için özel olarak oluşturulan kamp alanı, adeta pastoral köy rüzgarları estiriyor. İçerisinde alışveriş yapabileceğiniz küçük bir bakkalı, tuvaleti ve kamelyaları bulunan bir yer. Doğanın ortasında Ayder’in samimi ve sıcakkanlı halkı ile hem doğanın tadını doya doya çıkarabileceğiniz hem de bol bol meditasyon yapabileceğiniz bir kamp alanı. Bu kamp alanına 600 metre uzaklıkta Ayder Kaplıcaları bulunuyor. Hem kamp yapan hem de kaplıcaların şifalı sularına gelen insanların sayısı gün geçtikçe daha da artıyor. Bölgenin yöresel müziklerini eşsiz doğa içerisinde dinleyerek huzuru bulacağınız bu kamp alanı içerisinde yöre halkının kendi bakımını üstlendikleri kuzular ve tavuklar eşliğinde hayat karmaşasından uzaklaşabilirsiniz.

KATEGORİLER