Türkiye’nin En Güzel Bisiklet Rotaları


Özgürlüğün yeryüzünde şekil almış halidir bisiklet. Sizi bir köşeden alır bambaşka bir köşeye götürür de sesinizi çıkarmazsınız. Çünkü o en yakın arkadaş kimi zamanda sırdaştır size. Bazen rotanız olmaz sadece pedallarsınız bazense güzelliklerin her adımda artarak çoğaldığı uzun yollarda saatlerce süren unutamayacağınız dakikalar yaşarsınız. Eğer siz de bisiklete karşı bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku besleyenlerdenseniz yollarda olmanın güzelliğine güzellik katacak rotaları bu yazımızda keşfedebilirsiniz. İşte Türkiye’deki en güzel bisiklet rotaları:


Gökova Körfezi


Bodrum’dan başlayıp tarifsiz manzaralar eşliğinde Datça’ya ulaşan Gökova Körfezi yolunda hem karşılaştığınız manzaraların tadına doyamayacak hem de sahil boyunca uzanan kamp alanlarında çadır kurarak yol boyunca bol bol mola verebileceksiniz. Sahilde kamp yapmak yasak olmasından dolayı kamp yapılabilecek bölgeleri önceden araştırmanızda fayda var. Dağ tepe aşılan bisiklet turlarına nazaran asfalt yolun oldukça yaygın olduğu bu rotada yalnızca Okluk – Bördübet koylarında biraz daha çaba sarf ederek ilerlemeniz gerekiyor. Rotanızda bulunan dinlenme alanlarında ve kamp vakitlerinize göre ortalama tur süreniz değişiklik gösterebilir. Çok fazla dik yokuş içermeyen bu rotada aman aman güçlüklerle karşılaşmasanız da uzun yol bisiklet turlarına alışık olmayanlar için gene de aşılacak hafif tepelere dikkat çekmekte fayda var. Biraz çaba biraz da sabırla tur boyunca her gün güneşi farklı yerlerde batırabilirsiniz. Genel olarak sahil boyunca ilerleyen bu rotada molalarınızda serinleyebilirsiniz.


Likya Yolu


Akdeniz’in kendine has manzarası eşliğinde yolunuza devam etmek istiyorsanız rotanıza mutlaka eklemeniz gereken yerlerin başında Likya yolu geliyor. Likya yolu genel olarak yürüyüş tutkunlarının yolu olarak bilinse de bisiklet aşıklarına da oldukça güzel bir rota sunuyor ve özgürlüğü en yükseklerden başlayarak yaşamalarını sağlıyor. Bilindik yürüyüşlerin aksine bisikletim olmadan asla diyenlerin tutku ile tamamlayacağı bir rota olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin en uzun yolu olma özelliğini taşıyan bu yolda pedallama özgürlüğü uzun süre devam ediyor. Daha önce Işık Ülkesi olarak anılan Likya’ya ait bu yol doğayla iç içe huzurlu vakit geçirebileceğiniz dört dörtlük bir yer. Likya yolunda yürümek değil de pedallamaya karar verdiyseniz eğer Elmalı’dan bu serüvene başlayabilirsiniz. Yaklaşık 1093 metre yükseklikten rotanıza başlayabilir gökyüzünden alçaklara uçan bir kuş gibi süzülerek pedallamanın özgürlüğünü yaşayabilirsiniz. Buradan Kaş istikametine doğru yönelebilir, verilen molalarda Akdeniz’in benzeri olmayan büyüsüyle karşılaşabilirsiniz. Elmalı’dan başlayıp Kumluca’ya kadar uzanan bu serüvende rotayı uzatıp kısaltmak ise sizin elinizde.


Bartın – Amasra – Sinop


Karadeniz’e göz kırpan bu bisiklet rotasında uzunca bir pedallama ile bol bol oksijen almanız mümkün. Yaklaşık 331 kilometre uzunluğundaki bu rota da ilk başlarda göz korkutucu olsa da aslında hiç de göründüğü gibi değil. Atılan her pedalın ardından verilen küçük molalarda enerji toplarken yenilendiğinizi hissedeceksiniz. Sahil yolunda giderek hem gözlerinize hem de ruhunuza eşsiz bir ziyafet verebileceğiniz gibi havanın en duru halini soluyor olacaksınız. Yüksekliğin çok fazla artmadığı bu yolda maksimum 300 metreye kadar çıkarken inişlerde daha az eforla ilerleyebilirsiniz. İlk başlarda uzun bir yolculuk olmasıyla korkutucu gelen rotada yolların çok inişli çıkışlı olmadığını görünce içiniz rahatlayacak ve turun bitişini ormanların içinden masmavi sulara selam vererek kutluyor olacaksınız.


Konyaaltı – Lara Yolu


Antalya’nın içinde yapılabilecek olan bu tur genellikle uzun yol bisiklet turları kadar zorlu olmasa da bisiklete yeni gönül verenler için harika bir rota. Eğer Antalya’da yaşıyorsanız bir pazar sabahı Konyaaltı’ndan Lara’ya kadar pedallayabilir, ardından Falez Park’ın muhteşem manzarası eşliğinde sıcacık termostan çayınızı yudumlayabilirsiniz. Antalya’da bisiklet kullanımının oldukça yaygın olmasından dolayı şehir içinde bulunan bisiklet yollarında güvenle sürüş yapabilir, bu yolların olmadığı yerlerde yolun kenarından ilerleyebilirsiniz. Konyaaltı’nın çakıl taşlarıyla kaplı plajı boyunca pedalladıktan sonra Varyan’tan Lara istikametine doğru yol alırken güzelliklerle dolu Antalya’nın doğal güzelliklerini doyasıya seyredebilirsiniz.

KATEGORİLER