Türkiye'nin En Güzel 8 Adası


Hepimiz hayatımızın bir anında Maldivler ya da Bali Adalarının masmavi fotoğraflarına bakıp, hayaller kurmuşuzdur. Pek bilinmese de cennet vatanımızda da çok sayıda Maldivler’i ya da Bahamalar’ı aratmayan ada bulunuyor. Gelin huzurun dibine vuracağınız Türkiye’nin en güzel adalarını hep birlikte keşfedelim.


Bozcaada

Büyüklüğü anlamında Türkiye’de en büyük 3. adası olan Bozcaada, turistik anlamda en güzel adalardan biri; hatta ilk sıradadır. Kendine has taş bina yapıları, küçük ama şirin hediyelik eşya pazarları ve de yöresel tatları anlamında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olan Bozcaada’ya gidip kendine has mimarisine hayran kalmamak mümkün değil. Yöresel tatlarından domates reçelini ve Çiçek Pastanesi’nin kendine özgü lezzetlerini de mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz. Oldukça güzel koy ve sahillere sahip bu şirin adada harika vakit geçirebilirsiniz. Tarihi mekanlarına gelince, göz kamaştıran eski mimariler, kiliseler ve hala sapasağlam yerinde duran Rum evleri kesinlikle görülmeye değer. Adadan ayrılırken iskeledeki şirin kafelerde yorgunluk kahvenizi yudumlayın ve ada limanının güzel manzarasını seyredin


Kalem Adası

Ege’nin bu şirin adası İzmir’in Dikili ilçesinde bulunuyor. Çoğu insanın bilmemesine rağmen Türkiye’nin en güzel turistik yerlerinden biri olma özelliğine sahip. Cam gibi şeffaf bir denize sahip olduğundan dolayı kimi zaman Ege’nin Maldivler’i olarak da adlandırılıyor. Özellikle dalgıçların uğrak noktası olan adada büyük bir turistik tesis de var ve konaklama için bu tesisi tercih edebilirsiniz.


Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olma özelliğinin yanında dünyada su probleminin neredeyse hiç olmadığı nadir adalardan biridir. Hatta içinde küçük bir göleti bile vardır. İçinde barındırdığı köylerden Rumlara ait olanlarını mutlaka görmelisiniz. Türkiye’nin en büyük adası olmasına rağmen bir Bozcaada kadar turistlerin rağbet etmediği bir ada olan Gökçeada, bu sebepten dolayı turistik tesis bakımından biraz fakirdir. Ama o göz alıcı mimarileri ve yeşil doğasını gördükten sonra “İyi ki de bu adaya çok kişi gelmiyor.” diyeceğinize eminiz.


Cunda Adası

Namı değer Ali Bey Adası Ayvalık’a ince bir köprü ile bağlı küçük bir ada. Cunda küçük olduğu için var olan eski taş evler restore edilerek turistik tesis haline getirilmiş. Öyle ki, adada 2-3 odalı otellerin ve Cunda restoranlarının birçoğu aile işletmesi ve konaklamanız boyunca evinizdeymiş gibi hissedebilirsiniz. Limanın çevresinde çok güzel balık restoranları bulunuyor. Burada bölgeye has balıkların tadına bakabilir ve yine bölgeye has zeytinyağlıları da deneyebilirsiniz.


Büyükada

İstanbul’u çevreleyen adaların en büyüğü olma özelliğini taşıyan Büyükada’nın en belirgin özellikleri, eski tarihlerden beri İstanbulluların sayfiye yeri olarak kullanmas, hatta mültimilyarder zenginlerin Büyükada’da evleri olması. Bu ada her ne kadar sayfiye yeri olsa da yaz kış oturan sakinleri de vardır. Eski kiliseleri, Rum yetimhanesi, birkaç müzeye çevrilmiş Reşat Nuri Güntekin evini ziyaret edebilirsiniz.


Sedir Adası

Marcus Antonius’un sevgilisi Kleopatra’ya olan aşkının ispatı için dağa siluetini kazıttığı için ayrı bir önemi olan Sedir Adası’nın sahilleri Kleopatra için Mısır’dan getirilen beyaz kumlardan oluşuyor. Bu adayı ziyaret ederek ölümsüz aşka şahitlik edebilirsiniz.


Heybeliada

İstanbul’u çevreleyen bir başka ada olan Heybeliada’ya İstanbul’dan ulaşmak oldukça kolay. Ancak Büyükada gibi araba kabul edilmediği için seyahatinize burada simge haline gelen faytonlarla devam edebilirsiniz. Burada da eski Rum kiliseleri var ve en dikkat çeken yapı da Rum Ortodoks Ruhban Okulu. Bu nedenle Hıristiyanlar için önemli bir yer olma özelliğini taşıyor. Yine Büyükada’da olduğu gibi Heybeliada’nın da yaz kış oturan sakinleri ile bütünleşmiş bir yapısı vardır.


Avşa Adası

İstanbul ve Erdek’ten deniz otobüsleriyle ulaşımın sağlandığı doğa harikası olan Avşa Adası, Marmara Bölgesi’nde yer alıyor. Fazla turistik olmaması ve daha hesaplı olması nedeniyle ekonomik, sakin, huzurlu tatil yeri arayanların ilk tercihi oluyor. Konaklama olarak her bütçeye uygun alternatifler sunan Avşa Adası’ndaki butik oteller ve pansiyonlardan birini seçebilirsiniz.

KATEGORİLER