Türkiye'nin Cennet Köşesi: Kaz Dağları


Ülkemizin sınırları içerisinde, en özel bölgelerden birisi olan Kaz Dağları, Yunan mitolojisinde büyük bir yere sahip. Hakkında birçok efsane anlatılır ve bu efsanelerden en etkileyicileri; Zeus ve Afrodit’in ölümlülere âşık olduğu yerin burası olması ve tarihin ilk güzellik yarışmasının burada yapılmış olması. Tanrıların Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, Homeros’un İlyada adlı eserinde de yer alıyor.


Kaz Dağlarında Gezilecek Yerler    


Pınarbaşı: Milli Park bölgesinde bulunan Pınarbaşı, Kaz Dağları’ndan akan kar sularının eriyerek oluşturduğu bir dere olup; temiz havası ve muazzam doğasıyla, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan bir cennet.


Sütuven Şelalesi ve Hasanboğuldu Göleti: Sıçrayan su anlamına gelen bu şelale, on yedi metreden aşağı dökülüyor ve döküldüğü yerde kayaların olmasından dolayı doğal bir yapı olan Hasanboğuldu Göleti oluşmuş.


Tahtakuşlar Etnografya Müzesi: UNESCO ödülüne layık görülen bu müze, adını farklı kuş türlerinin bulunmasından dolayı Tahtakuşlar denilen bölgeden alıyor. Eski Türk boylarına ait birçok eşya ve eserin sergilendiği müzeyi mutlaka görmelisiniz.


Sarıkız Tepesi: Kaz Dağları’nın en yüksek tepelerinden biri olan Sarıkız Tepesi, anlatılan efsanelere göre; bir babanın dedikodular yüzünden kızını öldürmek için götürdüğü, ama öldüremeyip bıraktığı yer olarak bilinir. 


Kaz Dağlarında Yapılacak Aktiviteler


Kaz Dağları’nın eşsiz doğası, yaşam enerjisini arttırmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerler arasında. Huzurun hüküm sürdüğü, buz gibi sularıyla ve yemyeşil doğasıyla Kaz Dağları’nda, şehrin gürültüsünden kaçıp, sakin bir gezinti yapabilirsiniz. Adrenalin arıyorsanız eğer, Jeep safari turlarına katılarak Şahindere Kanyon’u ve Sarıkız Zirve’sini keşfedebilirsiniz. Gezisini romantik bir aktiviteyle sonlandırmak isteyenlere verebileceğimiz en güzel tavsiye, Zeus’un Hera’ya âşık olduğu tepede, gün batımını izlemek.


Yeme İçme


Kaz Dağları’nın etrafında bulunan köylerin iklimi sayesinde, istediğiniz zaman taze sebze ve meyve bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu köylere ait; oğul otu çayı, börülce, acı filiz kavurması, ahtapot salatası, peynir helvası ve avcı böreği gibi lezzetleri mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Saklı Bahçe Restaurant, gölet üzerinde bulunması ve sunduğu hizmet kalitesinden dolayı, bütün bu lezzetleri deneyebileceğiniz bir mekân. Yöreye özgü lezzetleri barındıran güzel bir kahvaltı yapmak isterseniz, Dedepınar’ı değerlendirebilirsiniz.


Konaklama


Kaz Dağları, birbirinden güzel ve her bütçeye uygun konaklama imkânları sunuyor. İster Milli Park içerisinde, ister çevredeki beldelerde kalarak, unutulmaz bir tecrübe yaşayabilirsiniz. Günübirlikçiler için, Altınoluk beldesinde bulunan otelleri tavsiye ederiz. Hünnaphan Hotel, Sarissa Hotel ve Erguvanlı Ev; Milli Park’a yakın olması ve fiyatların oldukça uygun olmasından dolayı, rahatlıkla tercih edebileceğiniz tesisler arasında yer alıyor.


Alışveriş


Bölgeden alabileceğiniz en özel şeyler arasında zeytinyağı yer alıyor. Yurt dışından gelen ziyaretçiler, normal ve sızma zeytinyağı almadan ülkelerine geri dönmüyorlar. Aynı zamanda, beldelerde bulunan semt pazarlarından, adaçayı, oğulotu ve kekik gibi birçok ürünü almanız mümkün. Ayvalık’ta bulunan Antik Sapa isimli dükkâna giderek, eski Rum yerlilere ve Osmanlı’ya ait antika eşyaları satın alabilirsiniz. Yörede yaşayanların yaptığı örgü ve dantel işleri, sevdikleriniz için güzel bir hediye olabilir.    


Eğlence ve Gece Hayatı


Nefes egzersizlerinden yogaya kadar birçok aktivitenin yapıldığı, ruh ve zihin konulu seminerlerin düzenlendiği Sonsuz Olanaklar Festivali, mayıs ayında Kaz Dağları’na gideceklerin kaçırmaması gereken bir etkinlik. Sarıkız Tepesi’nde anlatılan efsaneden dolayı Türkmen halkı, her sene adak adayarak Sarıkız Festivali’ni gerçekleştiriyor. Kaz Dağları’nda geceleri oldukça sakin geçmekle beraber, gidebileceğiniz canlı müzik yapan restoranlar mevcut. Eğlenmeyi seviyorsanız, Altınoluk’ta bulunan Rujj Bar, Kırmızı Bar ve Club Elysium adlı mekânları tercih edebilirsiniz.  


Ulaşım


Kaz Dağları’na ulaşım yolları, gezinize nereden başlayacağınıza göre değişkenlik gösterir. En çok tercih edilen yol, Edremit Koca Seyit Havalimanı’nı kullanmak. Havalimanına geldikten sonra 1 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Kaz Dağları’na ulaşabilirsiniz. Kaz Dağları’nı gezerken, kendi aracınızın olması faydanıza olabilir, çünkü gizli kalmış bölgelere başka yollarla ulaşmak pek mümkün değil. Milli Park’ı, genellikle yürüyerek ve doğanın tadını çıkararak gezmenizi tavsiye ederiz.      

KATEGORİLER