Türkiye’nin Alışveriş Cenneti Şehirleri


Türkiye’nin birbirinden güzel, lüks yaşantılarıyla ön plana çıkan şehirlerinde, girdiğinizde uzun süre çıkmak istemeyeceğiniz alışveriş merkezlerini, tarihi çarşıları sizler için derledik. Tekstil ürünlerinden sağlık ürünlerine, sarraflardan antika eşyalara kadar birçok alanda istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz yerlere gelin birlikte göz atalım.


İstanbul                                                                                                                   


Dünyanın en eski ve en büyük kapalı pazarı olan Kapalı Çarşı, yerli ve yabancı ziyaretçiler arasında oldukça popüler olmasının yanı sıra neredeyse hayal edilebilecek her şeyi çatısı altında bulunduruyor. Aktar, antika, ayakkabıcılık, bakırcılık, dericilik, nümizmatik, kumaşçılık ve çinicilik gibi alanlarda faaliyet gösteren ve yaklaşık altmış sokakta binden fazla dükkânla perakende cennet olan Kapalı Çarşı, herkesin hatıra eşyası alarak evine dönmesini sağlıyor. Yetenekli esnafların ürettikleri, Türk işçiliğinin ayrıntılarını taşıyan eşyaların sergilendiği çarşı, hem kendinize hem sevdiklerinize çeşit çeşit hediye alma imkânı veriyor. Labirent şeklindeki yapısından dolayı burayı hem keşfetmek isteyeceksiniz hem de pazarlık becerilerinizi test ederek unutulmaz bir deneyim kazanacaksınız.


İzmir                                                                                                                    


İstanbul’dan sonra doğu ve batı pazarlarının kesiştiği en önemli merkez olan Kemeraltı Çarşısı, şu anda dünyada mevcut olan en büyük açık hava alışveriş merkezi olma unvanına sahip. Yaklaşık 15.000 dükkâna ev sahipliği yapan bu tarihi çarşı, Konak’ta bulunuyor ve içine girdiğinizde sizleri adeta zaman yolculuğuna çıkarıyor. Çarşıda bulunan mağazalardan şık görünümlü kutularda üzüm, kuru incir, çeşit çeşit lokum; takı ve kolye dükkânlarından özenle yapılmış el yapımı ürünler; bazı sokaklarında bulunan kahvecilerden mis kokulu kahveler; kuyumculardan gümüş, altın ve değerli taşlar; İzmir’e özgü kumaşlarla oluşturulmuş tekstil ürünleri alabilirsiniz. Aynı zamanda ahşap oyma ürünleri satan dükkânların, ayakkabıcıların, oyuncakçıların da zevkinize uygun binlerce farklı seçenek sunduğunu da unutmayın.


Bursa                                                                                                                                


Her ilçesinde buram buram tarih kokan Bursa, sizlere tek bir güne sığdıramayacağınız alışveriş keyfi sunuyor. Tarihten bu yana ticaret merkezlerinden birisi olduğu için hanlar ve pasajlar içine yapılmış çok sayıda çarşısı mevcut. Yıllardır kalitesinden ödün vermemiş Kapalı Çarşı’da, Bursa’nın dünyaca meşhur havlu ve ipek kumaşlarını bulabileceğiniz gibi ünlü kestane şekerinin de tadına bakabilirsiniz. Eğer antika eşyalarla ilgileniyorsanız veya yakınlarınızdan ilgisi olan varsa kesinlikle hediye olarak alabileceğiniz onlarca yıllık ürünlerin yanında geleneksel kıyafetlerin de bulunduğu ve tüm çalışanlarının güler yüzlü olduğu Antikacılar Çarşısı’na mutlaka uğramalısınız. Yerel halk arasında kuyumcular çarşısı olarak da anılan Bedesten Çarşısı, dünyanın birçok yerine ihraç ettiğimiz fular ve ipek şalları bulabileceğiniz muazzam bir çarşı.


Ankara                                                                                                                          


Çarşı, pazar ve lüks alışveriş merkezleriyle ünlü, tüm alışveriş tutkunları için cennet olan ve ülkemizde alışveriş merkezlerinin en yoğun bulunduğu şehir Ankara. Terlikten iç giyime, gelinlikten zücaciyeye kadar aklınıza gelebilecek birçok alanda hizmet veren tarihi çarşı Çıkrıkçılar Yokuşu, Ulus Meydanı’nda bulunuyor. Her geçen yıl ziyaretçi sayısının artmasından dolayı daha fazla deneyim kazanan esnafıyla, huzurla ve keyifle gezebileceğiniz son derece güzel bir yer. Süs malzemesi, antika gibi birçok eski ve yeni eşya bulabileceğiniz Bakırcılar Çarşısı aynı zamanda kuruyemiş, baharat ve kurutulmuş meyvelerin bulunduğu tezgâhlarıyla köklü Ankara tarihinin keyfini çıkarabileceğiniz güzel bir mekân. Çarşı ve pazarların haricinde alışveriş ve marka tutkunları için Kızılay, Gaziosmanpaşa, Çankaya gibi Ankara’nın her yerinde kesinlikle görmeniz gereken pasajlar ve alışveriş merkezleri mevcut. Farklı zevklere hitap eden, her bütçeye uygun çarşı, pazar ve AVM’lerden istediğinizi tercih edebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.


Eskişehir                                                                                                                  


Merkeze çok yakın bir konumda yer alan Taşbaşı Çarşısı, Eskişehir’in ünlü kuyumcularının bulunduğu, birçok ürüne rastlayabileceğiniz ve halkın neredeyse her gün uğrak yeri olan çok büyük ve ilgi çekici bir çarşı olma niteliği taşıyor. Birbirinin aynısı ve bitişik dükkânlardan oluşan güzide mekân, ferah yapısıyla rahatlıkla alışveriş yapmanıza olanak sağladığı gibi eşsiz yerel lezzetlerin mevcut olduğu lokantalarıyla da alışverişe mola verdiğinizde sizlere hizmet sunuyor. Başka bir yerde bulamayacağınız özenle yapılmış gümüş ve altın tasarımların sizi etkisi altında bırakacağından şüpheniz olmasın.

KATEGORİLER