Tokyo'nun Ünü Tüm Dünyaya Yayılmış Yeme İçme Mekanları


Japonya'nın başkenti Tokyo, her ne kadar Türkiye'ye uzak bir coğrafyada bulunsa da dil, kültür, tarih, doğal güzellikleri ve mutfağıyla herkesin ilgisini çekiyor. İhtişamlı tapınakları, müzeleri, kalabalık sokaklarıyla mutlaka gidilmesi gereken bir şehir olan Tokyo, yılın ilkbahar aylarında ise kiraz ağaçlarının süslediği parklarla cennetten bir köşe halini alıyor. Saygı, sevgi, yardımseverlik ve hoşgörü gibi olguların günlük hayatın büyük bir parçasını oluşturduğu Tokyo'nun en büyük özelliklerinden bir diğeri ise dünya üzerinde en çok Michelin yıldızlı restoranın bulunduğu şehir olması.


Narisawa


Tokyo'nun en iyi restoranları arasında üst sıralarda yer alan Narisawa, usta şef Yoshihiro Narisawa'nın sihirli ellerinden çıkan yemeklerle gelenleri mest ediyor. Yemeklerini doğadan ilham alarak hazırladığını dile getiren şef Narisawa, Fransa, İsviçre ve İtalya'da eğitim görmüş. Yoshihiro Narisawa'nın, Japonya'nın geleneksel lezzetlerini Avrupai pişirme teknikleri ile harmanlayarak ortaya çıkardığı deneysel lezzetler sayesinde restoran iki Michelin yıldızına sahip.


Pazar ve pazartesi günleri hariç haftanın diğer günlerinde kapılarını müşterilerine açan Narisawa, 12.00 - 15.00 ve 18.30 – 23.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Ulaşımın oldukça kolay olduğu Narisawa restoranı Tokyo’nun Minato bölgesinde yer alıyor.


Nihonryori Ryugin


A la carte seçeneğiyle birlikte her mevsim değişen degüstasyon menüleri ile hizmet veren Nihonryori Ryugin, Japon mutfağına sadık kalarak hazırladığı otantik lezzetleri modern tariflerle harmanlayarak müşterisine sunuyor. Restoran şefi Seiji Yamamoto'nun her bir duyunuzu harekete geçirecek tarzda hazırladığı lezzetlerden sıcak ve soğuk olanları aynı tabakta deneme imkanınız da var.


Resmi tatiller dışında hizmet verdiği günlerin net bir şekilde belli olmadığı Nihonryori Ryugin restoranına saat 18.00'den gece 01.00'e kadar gidebilirsiniz. Son sipariş ise saat 09.30'da alınıyor. Narisawa gibi Minato bölgesinde hizmet veren restorana Tokyo metrosunun Roppongi istasyonundan yürüyerek yalnızca 5 dakikada ulaşabilirsiniz.


Usuki Fugu Yamadaya


Usuki Fugu Yamadaya adlı restoranda Fugu diye adlandırılan ve zehirli olan Japon kirpi balığı üzerine ustalaşmış şef Fumie Yamada'nın eşsiz lezzetleri servis ediliyor. Şef Yamada, aldığı 13 yıllık eğitimle beraber fugu balığı ile eşsiz suşiler hazırlıyor. Minato bölgesinde hizmet veren Usuki Fugu Yamadaya, 12 yıldır hizmet veriyor.


Tenichi Ginza Honten


80 senedir değişmeyen kaliteyle hizmet vermeye devam eden Tenichi Ginza Honten, Ginza'da bulunan diğer bir tempura restoranı. Günümüze kadar Clinton, Sinatra ve Gorbaçov gibi ünlü isimleri ağırlayan restoran bunların yanı sıra daha birçok ünlü simayı da ağırlamış. Deniz mahsullerinin tadına doyum olmayan Tenichi Ginza Honten'de en çok tercih edilen yemekler ise karides, kalamar ve deniz tarağı.


Haftanın her günü açık olan Tenichi Ginza Honten saat 11.30 ile 22.00 arasında hizmet veriyor. Konumu bakımından da ulaşımı oldukça rahat olan restorana otobüs ve metro ile kolaylıkla gidebilirsiniz.


Quintessence


Yenilikçi pişirme yöntemleri ve marinasyon teknikleri ile adından söz ettiren Quintessence, şef Shuzo Kishida'nın elinden çıkan enfes lezzetleri servis ediyor. Yemeklerde kullanılan malzemeler mevsimlere göre değişkenlik gösterdiği için menüsü de döneme göre farklılaşıyor.


Yalnızca pazar günleri kapalı olan Quintessence'ye gün içerisinde saat 12.00 ile 15.00 ve 18.30 ile 23.00 aralığında gidebilirsiniz. Shinagawa bölgeside konumlanan restorana en rahat şekilde ulaşmak içinse toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.


Aronia de Takazawa


Yalnızca 4 masası bulunan Aronia de Takazawa'da kendinizi daha önce hiç olmadığı kadar özel hissedeceğinize emin olabilirsiniz. Geleneksel Japon mutfağından örnekleri seremoni eşliğinde tadabileceğiniz restoranın şefi ise aynı zamanda mekanın sahibi olan Takazawa. Aronia de Takazawa'nın iç tasarımı ve oturma düzeni Japon çay seremonileri ile birlikte kaiseki geleneklerine göre düzenlenmiş. Aronia de Takazawa, Japonya'nın hem mutfağını hem de kültürünü tam anlamıyla yansıtan en özel Tokyo yeme içme mekanlarından biri.


Tokyo'nun Akasaka bölgesinde hizmet veren restoran Japon mutfağının yanı sıra Fransız mutfağından da örnekleri başarıyla hazırlıyor. Haftanın her günü açık olan restoranda yemek yemek isteyenlerin 18.00 - 21.00 saatleri arasında siparişini vermesi gerekiyor.    

KATEGORİLER