Tokyo Alışveriş Rehberi


Asya kıtasının göz bebeği Japonya'nın başkenti olan Tokyo, teknolojisi, kültürü ve sıcakkanlı insanıyla en çok merak uyandıran şehirlerin başında geliyor. 35 milyon nüfusuyla megapol olarak adlandırılan Tokyo ayrıca dünyanın en büyük kenti unvanına sahip. Tokyo'yu ziyaret edenlerin sokaklarda gezinirken en çok dikkat kesildikleri şeyse alışveriş tezgahları. Her caddesinde rengarenk dükkanlara rastlayabileceğiniz şehirde özellikle drugstore adı verilen fakat içerisinde bin bir çeşit kozmetik ürününün yer aldığı dükkanlara uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.


Ginza


Tokyo'nun en kalabalık alışveriş bölgelerinden bir tanesi olan Ginza'da genellikle lüks ve pahalı ürünler sergileniyor. Tokyo merkez istasyonundan yürüyerek dahi ulaşılabilen Ginza, büyük iş merkezlerine ve dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapıyor. İçerisinde pek çok ürünün görücüye çıktığı çok katlı Sony binası, Fransız butiklerinin serpiştirildiği Prientemps ve dünyanın en büyük department store'larından bir tanesi olan Wako gibi markaların yanı sıra pek çok alışveriş noktası yer alıyor.


Akihabara


Tokyo'nun teknoloji cenneti olarak bilinen Akihabara bölgesinde pek çok teknolojik ürün ve oyuncak satılıyor. Işıklı, müzikli, rengarenk tabelalarıyla insanların başını döndüren bölgeye genellikle gençler akın ediyor. Akihabara bölgesinin en büyük mağazası olan Yodobashi'de yaklaşık 850 bin ürün satılıyor. Teknoloji alışverişi yapmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken Yodobashi'de pikap iğnesinden kulaklığı, oyun konsollarından masaj koltuklarına kadar her türlü ürünü bulabiliyorsunuz. Üstelik belirli bir tutarın üzerinde yapılan alışverişlere uygulanan %5'lik vergi indirimiyle fiyatlar oldukça cazip hale gelebiliyor.


Asakusa


Japon kültürüne kendi gözleriyle tanıklık etmek isteyenlerin uğrak noktası olan Asakusa'da çeşit çeşit hediyelik eşyaya ve yerel ürüne rastlamak mümkün. Şehrin en eski ve en kutsal tapınağı da yine bu bölgede bulunuyor. Metro durağının çıkışında tapınağın en ihtişamlı kapısı olan Kaminarimon yükseliyor. Bu kapıdan geçip tapınağa uzanan yolda seyrettiğinizde ise sağınızda ve solunuzda çeşit çeşit hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar sıralanıyor. Bölgede yalnızca hediyelik eşyalar değil, Japon kültürüne ait yiyecek ve içecekler de oldukça ilgi görüyor.


Tsukiji Balık Pazarı


Dünyanın en büyük balık ve deniz mahsulü pazarı olan Tsukiji Balık Pazarı'nı her gün binlerce turist ziyaret ediyor. Bazı balıkçıların 20 nesildir satış yaptığı balık pazarında en çok ilgiyi ise orkinos mezatı çekiyor. Sabahın erken saatlerinde mezata katılmak için uzun kuyruklar oluşuyor. 120 kişinin alındığı mezat sonrasında pazarda yer alan suşi restoranında kahvaltı ise yıllardan beri süregelen bir gelenek haline dönüşmüş.


DiverCity Tokyo Plaza


2012 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan DiverCity Tokyo Plaza'da modaya yön veren mağazalarında bulunduğu 150'den fazla dükkan müşterilerini bekliyor. Plaza'nın girişinde ise 18 metrelik bir Gundam heykeli ziyaretçileri karşılıyor. DiverCity Tokyo Plaza'da her zevke uygun ürün bulabilmek mümkün.


Ikebukuro


Alışveriş, yemek ve eğlencenin muhteşem bir birleşimini sunan Ikebukuro, Tokyo'nun en büyük alışveriş bölgesi olarak kabul ediliyor. İçerisinde şehrin en büyük alışveriş merkezlerinin de yer aldığı Ikebukuro, Otaku kültürünün de en iyi yansıtıldığı bölgelerden bir tanesi.


Kagurazaka


Lidabashi Metro İstasyonu'na yürüme mesafesinde olan Kagurazaka, pek çok dükkan ve tezgahın içerisinde yer aldığı bir mahalle. İçerisinde geleneksel ahşap sandaletlerden kimonolara, ipli cüzdanlardan boyalı tekstil ürünlerine kadar birçok ürünün yer aldığı mahallede Kikuli ve Sada tezgahlarında Japon kültürüne ait el yapımı ürünleri bulabilirsiniz. Alışverişinizi tamamladıktan sonra Kagurazaka mahallesinin içinde bulunan meşhur Japon tatlıcılarından tatlınızı kaşıklayabilir, eğlence noktalarında stres atabilirsiniz.


Shomben Yokocho


1950 yılından itibaren gelişen ve değişen Tokyo'da Shomben Yokocho gibi sokaklara rastlama şansı gün geçtikçe azalıyor. Restoran ve barların yan yana dizildiği sokakta daha çok işçi sınıfı, dar gelirli insanlar, gençler ve göçmenler yer alıyor. Meraklı turistlerin büyük bir kalabalık oluşturduğu Shomben Yokocho sokaklarında farklı kültürden ve sınıftan insanların kaynaşıyor olması, Tokyo'da neredeyse hiç rastlanmayan 20. yüzyıl kozmopolitliğini yeniden yeşertiyor.

KATEGORİLER