Tek Başınıza Seyahat Etmenin Size Katacağı 8 Şey


Monotonlaşan hayatlarımızdan kaçmak için başvurduğumuz ilk yol seyahat etmek şüphesiz. Gelişen teknoloji ile beraber daha fazla yeri görebiliyor, o yerler hakkında ilginç bilgiler edinebiliyoruz. Fakat bazı yerleri bir fotoğraf karesinde görmek kimi zaman yetmiyor. Biraz da sıkılmışsak iş stresinden, alıveriyoruz biletimizi. Bazen ailemizle, bazen arkadaşlarımızla yaptığımız bu seyahatler, güzel bir tatil olmanın yanı sıra, bize kattıklarıyla da olmazsa olmazımız haline geliyor. Fakat tek başına yapılan seyahatlerin yerinin ve bize kazandırdıklarının muadili olabilecek hiçbir şey yok bu hayatta. İşte bu yazımızda, bir kaçamak olarak gördüğümüz fakat her anlamda gelişmemize yardımcı olan bu seyahatlerin, bize kazandıracağı paha biçilemeyen şeylere göz atacağız.


Kendiniz olmak


Ailenizle veya arkadaşlarınızla çıktığınız tatillerde tamamen kendiniz olamıyorsunuz haliyle. Bunun en önemli nedenleri ise beraber gittiğiniz gruba karşı olan sorumluluklarınız ve üstlenmeniz gereken görevler olarak karşımıza çıkıyor. Fakat diğer yandan tek başına çıkılan seyahatler öyle mi? Bütün sorumluluklarınız ve görevleriniz kendinize karşı! Gittiğiniz yerde kimsenin sizi tanımadığını da göz önünde bulundurursak; tam anlamıyla olmak istediğiniz kişi olabilir, tabularınızı yıkabilirsiniz.


Sınırlarınızı Görmek


Tek başına yolculuğa çıkmak kimi zaman zor olsa da, her şeyle kendinizin ilgilenmesi paha biçilemez bir duygudur. Yanınızda şunu da sen hallet, planları da sen yap diyebileceğiniz biri olmadığından; kendi sınırlarınızı görebilir, yapacağınız aktivitelerde en üst noktaya kadar zorlayabilirsiniz kendinizi. Diğer yandan onu yapmak tehlikeli, sen bunu yapamazsın gibi cümleler duymayacağınız için de özgürlüğün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.


Plan yapmayı öğrenmek


Az önce de dediğimiz gibi, yanınızda planları yapmasını isteyebileceğiniz biri olmayacağı için, tüm planları sizin yapmanız gerekecek. Eğer planınızı seyahatinize başlamadan önce yapmadıysanız, sizi birtakım zorlukların beklediğini de bilmelisiniz. Hoş, yaptığınız planlar seyahatiniz esnasında istenmeyen sebeplerle iptal de olabilir. İşte bu gibi durumlarla karşılaşmak size olumsuzlukları önceden sezebilme, sıkıntılı noktaları belirleme ve gereken tedbirleri alma gibi kabiliyetler kazandıracaktır.


Sorumluluk almayı öğrenmek


Yine az önce belirttiğimiz gibi, başkasına karşı bir sorumluluğunuz olmasa bile tamamıyla kendinize karşı sorumluluklarınız olacaktır. Suçlayacak kimse bulamadığınız için yolculuk ettiğiniz firmaları, yemek yediğiniz restoranları, kaldığınız otel ve pansiyonları suçlamak isteyebilirsiniz fakat bu içinde bulunduğunuz durumu değiştirmeyecektir. Eğer bir değişim yaratmak istiyorsanız, sorumlulukları üstlenmeli ve neler yapabileceğinizi deneyimleyerek öğrenmelisiniz.


Özgüveniniz artar


Yaptığınız planların başarıya ulaştığını, aldığınız sorumlulukların karşılıksız kalmadığını gördükçe kendinize olan güveniniz artacaktır. Yapmak istediklerinizin tamamını yaptığınız, tüm sorunlarınızı kendi başınıza çözdüğünüz bir seyahatten sonra hissedeceğiniz duygu, sadece o anla sınırlı kalmayacak ve seyahatinizden sonraki hayatınızda bile size bir şeyleri tek başına başarabilme güvenini sağlayacaktır.


Açık görüşlü olmayı öğrenirsiniz


Tek başınıza gittiğiniz seyahatlerde kendi kültürünüzden birilerini bulmak biraz zor olacağı için, tanıştığınız yeni insanların nasıl yaşadığını gördükçe onların kültürlerine aşina olmaya başlayacak ve kalıplaşmış düşüncelerinizin bir bir yıkıldığını göreceksiniz. Önyargı ile yaklaştığınız insanların aslında düşündüğünüz gibi olmadığını gördükçe, daha açık görüşlü bir birey haline gelecek ve diğer kültürler ve insanlar hakkında önyargılar oluşturmadan önce iki kere düşünmeye başlayacaksınız.


Korkularınızla yüzleşme fırsatı yakalarsınız


Aklınıza gelebilecek her türlü zorluğu ve korkuyu tek başına çıkacağınız bir seyahatte yaşamanız mümkün. Gerek yalnız kalma korkusu, gerek diğer şeylere karşı yaşadığınız korkular. Fakat tüm bu korkularınızla yüzleştikçe onların üstesinden gelmeyi öğrenecek ve zamanla tüm korkularınızı yendiğinizi göreceksiniz.


Yeni arkadaşlar edinirsiniz


Tek başına çıkılan seyahatin size katacağı en güzel şey şüphesiz ki yeni arkadaşlıklardır. İnsan, doğası gereği sosyal bir varlık olduğundan konuşacağı ve bir şeyler paylaşacağı birilerini her zaman arar yanında. İşte bu zamanlarda, sizin gibi seyahat eden onlarca insanla tanışacaksınız. İçine girdiğiniz farklı kültürlerden tanıdığınız insanlar sizi daha sosyal, daha girişken bir birey haline getirecektir. Beraber yaşayacağınız güzel anılar ve göğüs gereceğiniz zorluklar da cabası!

KATEGORİLER