Tadına Doyamayacağınız Küba İçecekleri


Bu yazıyı okurken arka fona hafif bir Küba dans müziği açmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Yazı sonunda kendinizi salonda latin dansları yaparken bulacaksınız. Biz hazırlarken öyle yaptık, bu soğuk kış günlerinde yüreğimiz ısındı, içimiz kıpır kıpır oldu. Uyarımızı da yaptığımıza göre başlayabiliriz.


Küba’nın ulusal içeceği olan romla başlayalım. Geçen yıllarda Çek Cumhuriyeti’ne olan borçlarını bile romla ödemeyi teklif eden Küba Devleti için rom büyük bir kazanç kapısı. Hele ki Amerikan ambargolarıyla hayli kan kaybettiği şu yıllarda… Peki nereden geliyor bu rom üretimi? Ülkenin şeker kamışı zengini olması herşeyi açıklıyor aslında. Romun ham maddesi şeker kamışı, ülke ekonomisinin neredeyse bel kemiğini oluşturuyor. Rom dinlenme sürelerine göre birkaç çeşide ayrılıyor: Light Rom, Golden Rom, Dark Rom ve Aged Rom. Kokteyllerde genelde Light Rom kullanılırken, Gold ve Dark Rom ise sek içilen romlar arasında bulunuyor. Amerika’da alkolün yasak olduğu dönemlerde halk yavru vatan misali Küba’ya koşuyor ve işte bu dönemlerde Küba eğlencenin ve alkolün merkezi haline geliyor. Küba’nın iklimi dolayısıyla genelde tropikal meyvelerden oluşan kokteyller, orijinal meyveler kullanılınca haliyler eşsiz tatlar ortaya çıkarıyor. Fakat üzülerek söyleyebiliriz ki ülkemizde bu kokteyller şuruplarla yapıldığı için orijinallerinin yerini tutmuyor. Olsun biz onları böyle de bağrımıza bastık, sevdik, gönlümüzce içtik ve şimdi de sizlerle paylaşıyoruz:


Mojito


Ülkemizde de seveni oldukça fazla olan, özellikle yaz ayları içmelere doyamadığımız, ferah lezzet mojitoyu tabiki liste başı yaptık. Bu meşhur kokteyl, Havana’nın en eski ve popüler barlarında La Bodeguita del Medio’da icat edildiğine dair bir söylenti de var.


Tarifi: Rom, şeker kamışı suyu, misket limon, soda, nane. Türkiye'deki barmenlerin çoğu şeker kamışı suyu yerine esmer şeker kullandığı için tatlarda biraz farklılık olabilir elbette.


Daiquiri


Küba hayranı olan ünlü yazar Hemigway’in de favori kokteyli olan Daiquiri, Küba’da inanılmaz popüler. Temeli rom, misket limon, şeker kamışı suyu, parçalanmış buzdan oluşuyor. Fakat çilek, muz, avokado gibi tropik meyvelerle de çeşitlendirilebilir. Olaki gittiniz Küba’ya, bizden size bonus bilgi: Daiquirinin en iyi yapıldığı yer Floridita Bar.


Cuba Libre


Tarihi 1901 yılındaki İspanya-Amerika savaşına kadar uzanan Cuba Libre kokteyline ülkenin hemen hemen her yerinde rastlayabilirsiniz. O zamanlar İspanya Küba’yı sömürgeleştirmiş, Amerikalılar da kolasıyla müdahale etmeye gelmiş. Tabi Küba’ya gelmişler; kolaya rom katmadan olmaz, biraz da limon derken adı rom-cola olarak anılmaya başlamış. Malum Özgürlük Savaşı, halk havaya girince zamanla adı Cuba Libre (Özgür Küba) olarak yerleşmiş.


Tarifi: Açık rom, koyu rom, kola, misket limon


El Presidente


Kokteylin adı her şeyi anlatıyor esasında: “Başkan” Kendisini sömüren İspanyollara karşı savaş açan ve Amerika’yla anlaşan dönemin Küba devlet başkanı Gerardo Machado için yapıldığı söylenen El Presidente içeceği, diğerlerine nazaran biraz daha ağır bir tadı olan kokteyl çeşidi. E ne de olsa başkana yapıldı şimdi hafif yapmak olmaz şimdi…


Tarifi: Siyah vermut, beyaz rom, bir tutam nar şurubu, parçalanmış buz, bardağın kenarına kiraz veya portakal kabuğu ile servis edilir.


Pina Colada


Önce bakmaya sonra içmeye doyamayacaksınız. Doğal meyvelerle yapılınca şölene dönen Pina Colada’yu aslında Porta Rikolu bir korsan mürettebatın keyfini yerine getirmek için icat etmiş.   


Tarifi: Rom, hindistan cevisi kreması ve suyu, ananas suyu


Canchanchara


Yine Küba’nın özgürlük mücadelelerinde askerlerin ısınmak için sıcak içtikleri bir içkiymiş ve Trinidad şehrinden çıkmış. Günümüzde de en iyi yapılan yeri yine Trinidad ama artık soğuk içiliyor.             


Tarifi: Rom, misket limon, su, bal.  


Saoco


Yapımının ucuz ve kolay olması nedeniyle en çok talep edilen içkilerden saoco, hindistan cevizi sütü, şeker kamışı ve beyaz romla karıştırılır ve hindistan cevizi kabuğunda servis edilir.


Cubanito


Worcestershire sosu ve acı sos barındırdığı için Küba’da pek tercih edilmeyen bu içkiyi restoranlarda aperatif olarak da görebilirsiniz.


Rum Collins


1870’te Tom Collins tarafından reçetesi yazılan Rum Collins’i denemeden Küba turunuzu sonlandırmamalısınız. Genelde bir türlü doğru söylenememesiyle meşhurdur.


Tarifi: Tom, John, Rom, Run, Cin, limon suyu, 1 çay kaşığı şeker ve soda.

KATEGORİLER