Sömestr Tatilinde Yapılacak Sıra Dışı Aktiviteler


Anne babanın yoğun çalışma hayatı, koşuşturmacalar, çocukların dersleri derken herkesin kendine dönük yaşadığı zamanlar olabiliyor. Aile kavramı olarak kopuk iletişimlere de neden olan bu koşuşturmacaları bir an olsun bir kenara bırakıp sömestr tatilini ailenize ve çocuklarınıza ayırma zamanları olarak değerlendirmeye ne dersiniz? Şimdiden bu zamanı planlamak için hala vakit varken listenize ekleyebileceğiniz sıra dışı aktiviteleri sizler için derledik.


Legoland - Magic Kingdom Park - Hollywood ABD gezisi planlayın

Uzun zamandır çocuğunuz ile birlikte keşfetmek istediğiniz bir gezi olarak bir Amerika seyahati planlıyorsanız eğer, Kaliforniya’da yer alan Legoland, Orlando’daki Magic Kindom Park ve tabi ki Hollywood’u sömestr tatilinde gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Kaliforniya’da yer alan Legoland,  çocukların en sevdiği oyuncakların, parkların ve masal kahramanlarının olduğu harika bir yer. Çocuklarınızın fazlasıyla keyif alacağı Legoland’de zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Orlando’daki Walt Disney World Resort’te yer alan Magic Kingdom Parkı ise tamamen çocuklar için tasarlanmış bir eğlence parkı olmasının yanı sıra her yıl artan ziyaretçi sayısıyla da dünya sıralamalarında en üst sıralarda bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Hollywood ise küçük büyük herkesin merak ettiği film çekimlerinin mekanlarıyla mutlaka görülmesi gereken bir başka yer.  Çocuğunuzun sevdiği film karakterleriyle buluşmasını sağlamak ve bunları fotoğraflayarak ölümsüzleştirmek paha biçilemez bir sömestr tatili hediyesi olmaz mı?


Disneyland Paris’te doyasıya eğlenin

Çizgi filmlerle büyüyen tüm nesillerin hayali Paris’teki Disneyland’dır. Çocuklukta yapılan hiçbir şeyin unutulmadığını göz önüne alırsak eğer Disneyland gezisinin bir çocuk için ne kadar değerli olabileceğini tahmin bile edemeyiz. Birbirinden renkli ve eğlenceli aktivite yapma imkanı sunan, değişik oyuncakları, çizgi film kahramanlarıyla her göreni kendine hayran bırakan, Uyuyan Güzel Kalesi, havai fişek ve ışık şovları ve çok daha fazlası ile Disneyland Paris’te unutamayacağınız bir sömestr tatili yapmaya hazır olun.


İtalya’ya gidin ve Gardaland ya da Rainbow Magicland’ı keşfedin

Her ülkenin çocuklar için ünlü özel parkları vardır. Çocuğunuza sıra dışı bir deneyim yaşatmak için sömestr tatilinde yurt dışını tercih edenlerdenseniz eğer, İtalya’yı seçebilirsiniz. İtalya’nın ünlü parkı Gardaland, ailenizle birlikte unutulmaz zamanlar geçirebileceğiniz bir park. Roma’ya yaklaşık 30 dakika uzaklıkta olan Rainbow Magicland ile İtalyanlar aynı zamanda Disneyland’a rakip olmuş durumda. Bu iki farklı parkla çocuğunuzun sömestr tatilini unutulmazları arasına yazdırabilirsiniz.


Erciyes veya Palandöken’de birlikte kayak yapın

Bursa’daki Uludağ’a yeni alternatifler türetip, çocuğunuzun da ülkemizin farklı şehirlerini görmesini isteyenlerdenseniz eğer Erciyes ile Kayseri’yi, Palandöken ile Erzurum’u, Davraz ile Isparta’yı çocuğunuza tanıtabilir, kayak öğrenmesini sağlayabilirsiniz.  Erciyes’te kayak öğrenmek çocuğunuz için değişik bir deneyim olabilir. En uzun telesiyeje sahip olan Erciyes’te çocuğunuzun yanı sıra siz de geniş ve uzun pistlerde kayak yapabilir, Erciyes Dağı’nın karla kaplı enfes manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz. Çocukların da yemekten çok zevk aldığı sucuk ekmek, mantı gibi yörenin en lezzetli yemekleri de sizleri bekliyor olacak. Yılın 6 ayı karlar altında olan Erzurum Palandöken’de çocuğunuz ile birlikte kayak yapmak isterseniz eğer Palandöken’e geçmeden önce mutlaka şehir merkezinde Erzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi, Azize Tabyası, Atatürk Evi Müzesi’ni gezmenizi öneriyoruz. Çocuğunuza çağ kebabı, kadayıf dolması gibi yöreye özgü lezzetlerden tattırmayı da unutmayın.


Abant Gölü’nde kamp yapın

Çocuklarınızın her dakikasından keyif alacağı kamp aktivitesi aynı zamanda iş bölümü yapmalarını sağlayarak karakterlerine iyi bir şekilde yön vermek için de doğru bir seçim olabilir. Sömestr tatilinde Bolu ve çevresini gezerek eğlenmek, Abant Gölü’nde de kampla geziyi pekiştirmek beraber geçireceğiniz, paylaşımlarınızın artacağı bir etkinlik olacaktır.


Çocuğunuzun Türkiye’de en çok görmek istediği yerlerin listesini oluşturun ve tatilinizi planlayın

Sömestr tatili gelmeden önce çocuğunuzdan Türkiye’de görmek istediği yerler hakkında bir liste ve nedenlerini hazırlamasını isteyin.  Bu listedeki keşfetmek istediği yerlere baktıktan sonra beraber bir gezi programı hazırlayabilirsiniz. Böylelikle her sömestr tatilinde çocuğunuzun bir il veya bir kaç il gezmesine yardımcı olabilirsiniz.


Çocuklarınıza anne babasıyla katılacağı work shop deneyimi yaşatın

Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde yaygınlaşan çocuk – ebeveyn birlikte yapılan bir işi öğrenme fikri de son dönemlerin en popüler aktivitelerinden biri. Beraber katılım sağlanan bir pasta veya çikolata work shopu ya da, çocuğunuzun ilgi alanına göre gerçekleştirilecek bir elle boyama, cam boncuk yapma gibi etkinlikler sömestr tatiline ayrı bir güzellik katacak.    

KATEGORİLER