Sinop’ta Farklı Keşifler: Gerze


Sinop’a 39 km uzaklıkta bulunan Gerze, gizli güzellikleriyle henüz pek çok kişi tarafından keşfedilemeyen muazzam bir tatil beldesi. Diğer tatil yöreleri kadar adını duyuramayan bu şirin belde; kafa dinlemek isteyenlerin, şehir gürültüsünden sıkılanların, doğayı iliklerine kadar hissetmek isteyenlerin en ideal seyahat adreslerinden biri olabilir.


Gezilecek yerler


Keşfedilmeyen yerleri görmeye bayılanların mutlaka gitmesi gereken bu belde, 1956 yılında meydana gelen büyük bir yangında maalesef pek çok değerli yapıtını kaybetmiş. Yeniden yapılandırılmaya gidilen beldenin eski yapılarına ulaşmak ne yazık ki mümkün değil fakat hala doğasının güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Gerze’de özellikle bu civardaki yerleri ele alarak hazırladığımız gezi rehberine bir göz atabilirsiniz.


Gerze Liman; Yaz kış fark etmeksizin, her dönem ziyaret edilebilen bölgenin liman kısmında uzun yürüyüşler yapabilir, farklı kuş türlerini inceleyebilir aynı zamanda da tekne turlarına katılabilirsiniz.

Şahin Tepesi; Sinop burnunun kuşbakışı izlenebileceği bu tepe Gerze’nin popüler yerleri arasında bulunuyor. Özellikle gün doğumu ve batımı için inanılmaz görüntülere şahit olacağınız tepede bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz.

Acısu Köyü; Gerze’yi panoramik izlemek için mutlaka gidilmesi gereken Acısu Köyü, ismini bu bölgede çıkan maden sodasından almış. Böğürtlen başta olmak üzere pek çok meyveyi köye ulaşırken tadabiliyorsunuz. Özellikle gece bu bölgeden Gerze izlenirse ışıklandırmalar sayesinde karşınıza kalp şeklinde bir manzara çıkıyor.

Erfelek İlçesi; Gerze’ye 31 km uzaklıkta bulunan Erfelek’te mutlaka görmeniz gereken irili ufaklı 28 şelale var. Tatlıca isimli bu şelaleler Sinop’un en sık ziyaret alan noktaları arasında bulunuyor.

Sinop şehir merkezi; gezinize şehir merkezinden başlayarak ilçelere ilerlemeniz daha çok noktayı görmenizi sağlayabilir. Keza şehir merkezinde Tarihi Cezaevi, Paşa Tabyaları, Sinop Kalesi ve Hamsilos Koyu gibi pek çok tarihi ve doğal güzellik iç içe bulunuyor.

Plaj noktaları; yüzmeyi ve denizi sevenlerin gitmesi gereken berrak sularıyla dikkat çeken İdemli mevkii, Hurmadibi, Bedre, Töngel Sokağı, Dereyeri gibi yerlere uğrayabilirsiniz.

Yeme içme


Gerze’de Sinop’un şahane yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz yerlerden bahsetmek gerekirse öncelikle dönemin taze balıkları için Yalı Balıkevi’ne gidilmesi gerekiyor. Daha özel lezzetler arayanlara Küpler Cafe’ye gidip Sinop mantısını denemelerini önerebiliriz. Kayseri mantısına kafa tutabilecek lezzetiyle oldukça sevilen bu mantı dışında meşhur kestaneli iç pilavını da denemelisiniz. Çünkü bu bölgede kestane sadece çerezlik değil, aynı zamanda yemeklerin pek çoğunda yan malzeme olarak da kullanılıyor. Tüm bu lezzetlerin dışında mısır çorbası, kuyu kebabı, kabak misilleme gibi lezzetleri de tadabilirsiniz.


Konaklama


Bu şirin belde de geceliği 250-1000 TL arasında değişen farklı konaklama seçeneklerinden size en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Genellikle butik veya lüks otel konforunda hizmet sunan konaklama yerleri değişik kriterlere göre listelenebilir. Yerli veya yabancı turistlerin bu bölge için en çok tercih ettiği konaklama yerlerine bakacak olursak ilk sırayı Hamsilos isimli otel alıyor. Çalışanlarının güler yüzlü, odalarının temiz ve ferah olmasıyla sık tercih edilen otelin ardından gelen konaklama yeri de Antik Otel oluyor. Manzarası ve plajı nedeniyle tercih edilen bu otelin konumu da oldukça merkezi.


Alışveriş


Sinop deyince alışveriş için hemen akıllara el yapımı bıçaklar gelmeli. Hemen hemen her ilçesinden de kolayca bulabileceğiniz bu bıçaklar farklı boyutlar ve işlemecilikle yapılıyor. Bunun dışında ahşap süs eşyaları ve gemi maketleri de yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği diğer hediyelikler arasında. Sinop merkezde de gezme şansınız olursa her perşembe kurulan Perşembe Halk Pazarı’na da uğrayabilirsiniz.


Ulaşım


İstanbul’dan havayolu ulaşımı için THY ve Pegasus firmalarıyla Sinop Havalimanı’na ulaşarak buradan da HAVAŞ veya taksilerle merkeze gidebilirsiniz. Fakat bölgenin genel olarak keşfi için önerilen ulaşım ya şahsi araçlar ya da kiralık araçlarla bir seyahate çıkılması oluyor. Sakarya üzerinden yaklaşık 8 saatlik bir zaman diliminde ulaşılabilen şehir merkezinden araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

KATEGORİLER