Şimdi Yayla Zamanı


Yaylalar yüksek dağlar arasında serin havasıyla, çiçekleri ve otlarıyla bize cenneti hatırlatan doğal harikalardır. Yüksek vadilerle derince yarılıp parçalanmış, düzlüklerin belirgin biçimde gözüktüğü yeryüzü parçaları olan bu yaylalar fevkalade manzarasıyla, akarsu vadileriyle fotoğraflara konu oluyor. Şimdi gelin bu coğrafyanın en güzel yaylalarını yakından tanıyalım.


Ayder Yaylası


Rize’nin güneydoğusunda denizden tam 1350 metre yükseklikte yer alan Ayder Yaylası insanlığa adeta ne denli özgür olduğunu hatırlatıyor. Trekking, rafting ve kamp aktiviteleri için oldukça ideal bir yer. Ayder Yaylası’nın birbirinden eğlenceli festivallerinde yöresel dans gösterileri, müzikler ve yemekler ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Genellikle haziran ayının ikinci haftasında Ayder Yayla Şenlikleri ve ocak ayının son haftasında Ayder Kardan Adam Şenlikleri düzenleniyor. Konaklama ihtiyaçlarınız için Ayder şelalesinin karşısındaki Ayder Doğa Resort’u araştırabilir ve makul fiyatlara erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.


Borçka Yaylası


Bir orman denizinin içerisinde bin bir renge ve etkileyici bir manzaraya sahip olan Karagöl Yaylası’nda yürüyüşe çıkmak ve kitap okumak size çok iyi gelecek! Sandalla gezintiye çıkabileceğiniz bu yayla görenleri kendine tutsak ediyor. Gölün biraz yukarısında bulunan Otinga Ormanları’nda vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi ve dağ tavuğu gibi canlıları izleme imkânınız bulunuyor. Dönüşte özel olarak yetiştirilen yayla balından mutlaka almalısınız. Lamazi Pansiyon tertemiz havası, panoramik doğası ve cana yakın çalışanları ile konaklayabileceğiniz en iyi yerlerden biri. 


Uzungöl Yaylası


Kafanızı dinlemeye, yorgunluğunuzu atmaya, serinlemeye ya da kendinizle baş başa kalmaya ihtiyacınız varsa Uzungöl Yaylası tam da size göre bir yer. Trabzon’un uçsuz bucaksız dağları arasındaki bu harika yerin masmavi gökyüzü ve yeşilliğiyle büyüleyen manzarası her göreni mest ediyor. Çevredeki restoranlardan birine oturup bu eşsiz manzaraya karşı bir bardak çay içmelisiniz. Uzungöl Mahallesi’ndeki Yayla Otel’de uygun fiyatlara kalabilir ya da Karadeniz turları seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.


Bektaş Yaylası


Yayla turizminin en gözde yerlerinden biri olan Bektaş Yaylası dağcılar, maceraperestler ve fotoğrafçılar için adeta bir cennet. Giresun’un sayısız güzelliklerinden biri olan Bektaş Yaylası’nda kayak, doğa yürüyüşü, çim kayağı gibi birbirinden eğlenceli aktivitelere katılabilirsiniz. Konaklama için doğa manzarasının ve unutulmaz lezzetlerin sunulduğu Bektaş Karagöl Otel’de kalabilir ya da daha uygun fiyatlara birçok Karadeniz yaylasını gezmek isterseniz de turlara katılabilirsiniz.


Çermik (Kaynak) Yaylası


Erzurum’un harikulade manzarasıyla göz kamaştıran Çermik Yaylası ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Deli Çermik Kaplıcası’yla ünlü bu yaylada huzuru iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Cilt hastalıklarına ve eklem rahatsızlıklarına çok iyi geldiği bilinen kaplıca ziyaretçilerine şifa dağıtıyor. Şehir merkezinde çok uygun fiyatlara kalabileceğiniz birçok otel bulunuyor.


Bürücek Yaylası


Deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte olan bu yayla Büyük Bürücek ve Küçük Bürücek olarak ikiye ayrılıyor. Yoğun çam ormanlarıyla çevrili alanda akan buz gibi suyun sesi gelenleri doğayı keşfetmeye davet ediyor. Burada mutlaka bir çadır kurup, gökyüzünün masmavi görüntüsünü izleyerek müzik dinlemelisiniz. Konaklama için yaylanın yakınlarındaki Çiftehan Termal Otel’i tercih edebilirsiniz.


Çiğdem Yaylası


Sakarya’da bulunan bu yayla “topukotu” isimli çimlerle kaplı geniş alanı, eğimli tepeleri ve hoş manzarasıyla görenlerin kalbini fethediyor. Bölgede her sene Temmuz ayının ikinci haftasında yapılan yayla şenliklerine kesinlikle katılmalısınız. Özellikle bahar ve yaz aylarında gelmenizi tavsiye ediyoruz. Doğa manzaralı açık yüzme havuzu bulunan Sapanca Villa Natura bölgenin en iyi otellerinden biri.


Elmalı Yaylası


Antalya’nın en değerli yaylası olan Elmalı Yaylası’nda yıl boyunca birbirinden keyifli etkinlikler gerçekleşiyor. Sedir ormanları arasında yürümek ve Kızlar Sivrisi tepesine tırmanmak size çok keyif verecek. Konaklama ihtiyacınız için Arzu Otel’i tercih edebilirsiniz. Bölgede çoğu otel bulunuyor ve fiyatların da bütçenize uygun olacağına şüpheniz olmasın.


Karçal Yaylası


Karçal Dağları’nın arasında nefes kesen manzarasıyla gezginlerin uğrak noktalarından biri olan Karçal Yaylası doğu tarafındaki derin uçurumuyla misafirlerine adrenalin dolu bir yolculuk vadediyor. Zirvenin hemen gerisinde göz kamaştıran bir buzul gölü var. Yayladaki uzun patika yollar sizi eğlenceli bir yürüyüşe davet ediyor. Şehir merkezinde uygun fiyatlara birçok pansiyon ve otel mevcut.

KATEGORİLER