Şarap Gurmesi Edasında Gezebileceğiniz 4 Şehir


Şarap seçmek başlı başına bir yetenek, bir sanat aslında. Çünkü bir şarabın iyi olduğuna karar vermek için esaslı süreçlerden geçmek gerekiyor. Görüntüsüyle, kokusuyla ve tadıyla şarabın halinden anlayanlar ona ihtiyacı olan özeni göstererek çoktan zirveye taşımış durumda. Bağ bağ üzümlerinden yaptığı şaraplarla adeta markalaşmış bu şehirler olmasa halimiz nece olur, bilinmez. Bu yüzden şöyle bir havasını soluyun diye ambiyansına kapılıp işin piri gibi ortalarda dolaşacağınız şarapla yatıp şarapla kalkan şehirlerden dördünü sizler için anlattık.


Bordeaux, Fransa


Bordeaux, Gironde bölgesinde ürettiği şaraplarla milyonları kendine çeken en ünlü markaların şatolarına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en kaliteli şarap üzümlerinden Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon ve Merlot’u yetiştiren şehir, şaraplarının tadını bu üzümlere borçlu. Yaklaşık 9000 şarap üretim merkezi bulunan ve kırmızı şaraplarıyla ünlü Bordeaux’ya uğrarsanız yılın her mevsimi bu noktalara yapılan turlara katılabilirsiniz ama haziran ayında düzenlenen Bordeaux Şarap Festivali’ne denk gelirseniz büyük bir kalabalıkla birlikte coşkulu bir gezinti sizi bekliyor olacak. Şarap okulları, yarışmalar, senfoni orkestraları ile şenlenen festivalde patlatılan havai fişeklerin altında şarabınızı yudumlayacaksınız. En güzeli de yaya olarak yapabileceğiniz bu gezintiyi bisikletle ve hatta tekneyle bile yapabilirsiniz. Gironde bölgesindeki harika bir şarap bar olan O P'tit Bahut’ya giderseniz lezzetli peynirlerden tadabilir veya güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.


Kaliforniya, Amerika


1200 şarap üretim merkezine sahip olan Kaliforniya’nın kuzey kıyısındaki Napa Vadisi, Şarap Ülkesi olarak da adlandırılan en önemli şarap merkezlerinden biri. Bu vadideki bağlarda ayrı ayrı düzenlenen turlarda ufak tefek farkların dışında genel anlamda şarapçılıkla ilgili bilgiler, üzüm türleri ve işlem süreci anlatılıyor. Ek olarak sunulan şarapları yemek eşliğinde de görmeniz mümkün. Kaliforniya’da bağ gezmenin en güzel yanı ise kanyon boyunca yol alan trenlerle de bu gezintiyi yapabiliyor olmanız olacak. Her vagonunu ayrı bir amaç için ayırdıkları bu trende diğer misafirlerle sosyalleşerek fikir alışverişinde bulunabilir ve akşam yemeğinizi trenin restoranında yiyebilirsiniz. Kaliforniya’nın merkez ve güney kesimlerine de dağılmış olan bu bağları gezerken Kaliforniya’nın en ünlü üzümü Zinfandel’den yapılan şarapları tatmayı unutmayın. Kaliforniya Şarap Festivali nisan ayında ekmekleri, peynirleri ve daha nice güzellikleriyle sizi bekliyor.


Eger, Macaristan


Şarap üreticilerinin koruyucusu olduğu kabul edilen Aziz John’un heykelinin de burada oluşu Eger’i adeta kutsallaştırıyor. Kırmızı şaraplarıyla ünlü Eger, Bükk Dağları eteklerinde uzanan üzüm bağlarına sahip olduğu kadar tüm şehir büyüklüğünde olan yer altı mahzenlerinin de yaratıcısı olma özelliğini taşıyor. Egerli üreticiler, yüzyıllardır şaraplarını burada tam 12 derecede bekletiyorlar. Bianca, Egri Leányka, Bouvier, Egri Chardonnay, Egri Kékfrankos gibi bölge üzümlerinden üretilen şarapları tatmak ve mahzenleri gezmek isterseniz Güzel Kadınlar Vadisi’ne gidebilirsiniz. Atmosferi en iyi şarap barını ararsanız adresiniz Fúzió Wine Bar olsun mutlaka. Şarap işini epey ciddiye alan Macarlar, toplantılar, seminerler, festivaller derken çıtayı epey yükseltmişler. Hepsine olmasa da Egri Csillag Festival’ine, ağustos ayındaki Şarap Tadım Festivali’ne veya Üzüm Hasat Festivali’ne katılabilirsiniz. Bu arada Macaristan’ın en ünlü şarabına Türkler Eger’e çıkarma yaptığında boğa kanı adını kazandırdığımızı da belirtmeden geçmeyelim.


Tekirdağ, Türkiye      


Ağustos sonu ve ekim başı arasında bağ bozumu olan Tekirdağ üzüm bağlarına düzenlenen turda bağları gezerken bir yandan da hangi üzümlerin burada yetiştiği ve şaraba dönüş süreçlerini öğrenebilirsiniz. Mahzenlerine yapacağınız eğlenceli yolculuğun ardından birbirinden güzel şarapların tadına bakabiliyorsunuz. Bu tarz turlardan bazıları samimi bir öğle yemeği ortamı da oluşturabiliyor. Büyük çoğunluğu Şarköy bölgesinde bulunan bağlarda Papazkarası, Gamay, Yapıncak, Cinsault, Adakarası ve Semillion gibi üzüm türleri yetişiyor. Butik şarap evleri oldukça yaygın bu şehirde ve tadımlarla dersler bu evlerde de yapılabiliyor. Tekirdağ’da nereye gidelim diye sorarsanız Barbare Vineyards İncirli Şarap Günleri ve Şarap Tadım Günleri gibi etkinliklerle yılın her aynı kapıları açık sizi bekliyor. Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali de katılabileceğiniz başka bir etkinlik.

KATEGORİLER