Sanatla İç İçe: Floransa


Kuzey İtalya’nın sanat şehri Floransa, tarihi, sosyokültürel yapısı ve görkemli mimarileriyle her yıl 10 milyonu aşkın turisti ağırlıyor. Rönesans çağının başladığı bu şehirde Michelangelo, Leonardo da Vinci, Botticelli ve Dante gibi büyük sanatçıların izlerini görmek sizleri çok heyecanlandıracak. Ruhlara dokunan atmosferiyle sanat ve edebiyatın başkenti olan Floransa’yı şimdi daha yakından tanıyalım.


Gezilecek Yerler


Medici Sarayı: Sanatı yüreklerinizde hissedeceğiniz bu saray görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor. Mimari yapısıyla, bahçede bulunan heykelleri ile sanatseverler tarafından çok beğeniliyor. Rönesans saraylarının en önemli örneği olan sarayda Michelangelo’nun “Zafer” heykelini görebilirsiniz.


Santa Maria del Fiore Katedrali: Neo Gotik bir mimariye sahip olan bu katedral şehrin tam merkezinde konumlanıyor. Arnolfo di Cambio tarafından yaptırılan bu katedral 722 yıllık köklü geçmişi ve göz kamaştıran mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.


San Marco: Floransa’nın dini anlamda ana merkezi olan bu müzede bir kilise ve manastır bulunuyor. Michelozzo’nun yaptığı kütüphanede ünlü el yazması koleksiyonları her göreni mest ediyor. Bernarido Poccetti tarafından inşa edilen şapelin kubbesini de kesinlikle ziyaret etmelisiniz.


Bargello Müzesi: Halk sarayı olarak da bilinen bu müze Floransa’nın en eski devlet binası olma özelliğine sahip. Bu saray geçmiş dönemlerde hapishane olarak da kullanılmış. Michelangelo’ya ait Bacchus heykeli, Pitti Tonda kabartması ve Apollo heykeli en çok ilginizi çeken eserler arasında olabilir.


Sinyorlar Meydanı: Heykelleriyle ünlü bu meydan çevresinde çok önemli eserleri barındırıyor. Meydanda dünyaca ünlü Neptün heykeli ve Neptün havuzu bulunuyor. 400 yıldır eskimeyen dünyaca ünlü Davud heykelini de mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.


Floransa Güzel Sanatlar Okulu: Accademia olarak da bilinen bu okul davranışçılık akımının mimarları tarafından inşa edildi. Heykellerin çoğu altın oran olarak da söylenilen mükemmel yüz oranında tasarlanıyor. Michelangelo’nun yarım kalan esir eserleri ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor.


Uffizi Galerisi: Dünyada oldukça popüler olan bu müze Giorgio Vasari tarafından inşa edildi. Medici Ailesi’ne ait özel sanat koleksiyonları da bu müze bünyesinde bulunuyor. Boticelli’nin ‘Venüs’ün Doğuşu’ isimli eserini kati suretle kaçırmayın.


Yapılacak Aktiviteler


Tubing ve rafting şehirdeki en popüler spor aktivitelerinden. Ayrıca doğa ve vahşi yaşam turları, nehir turları, tekne turları ve diğer açık hava aktiviteleri bölgede çok fazla rağbet görüyor. Floransa’da bulunan Firenze Rafting’de uygun fiyatlara bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.


Yeme İçme


Her bir lezzetini tüm dünyaya duyurmayı başaran İtalyan mutfağı, kendine has yemekleri ve şarapları ile diğer ülkeleri kıskandırıyor. Yerel halkın en çok tükettiği yemekler arasında pizza ve makarna en sevilen yemeklerinden. En iyi et yemeklerinden biri de bambaşka aromasıyla dikkat çeken Floransa Bifteği. Bölgenin en popüler restoranlarından olan La Bottega del Buon Caffe’yi yöresel lezzetler için tercih edebilirsiniz.


Konaklama


Konum olarak şehrin merkezine daha yakın olan beş yıldızlı otellerde konaklayabilirsiniz. Fakat gezi bütçeniz için konaklamaya daha az yer verecekseniz şehrin merkezine biraz daha uzak yerlerdeki pansiyon ve apart otelleri tercih etmelisiniz. Floransa’da en çok tercih edilen bütçe dostu konaklama tesislerinden Hotel Cellai için ön rezervasyon yaptırabilirsiniz.


Alışveriş


Biraz alışveriş çılgınlığı yapmak isterseniz burada herkese göre bir şey var. Floransa’nın nerdeyse her sokağında ilginizi çekebilecek ürünlerin olduğu mağazalar bulabilirsiniz. Daha yöresel bir alışveriş tercih ediyorsanız esnaf dükkanlarına ve çarşı pazarlara, moda ürünler istiyorsanız da alışveriş merkezlerine göz atabilirsiniz. Mercato Centrale’de yöresel İtalyan kahveleri, meşhur parmesan peyniri,  İtalyan şarapları veya çikolata alabilirsiniz.


Eğlence ve Gece Hayatı


Floransa’da gece hayatı oldukça renkli ve de hareketli. Beer House Club’da meşhur Floransa şarabı Chianti içebilirsiniz. Biracıların uğrak noktası olan bu yerde cana yakın çalışanlar siparişinizi bekliyor olacak. Floransa’da her temmuz ayı sanatseverler için Klasik Müzik Festivali düzenleniyor.


Ulaşım


İstanbul’dan Floransa’ya direkt uçuşlar var. Diğer illerden de aktarma yaparak gelebilirsiniz. Aktarmasız uçuşlar ortalama 2 saat sürerken, aktarmalı uçuşlar 5 saat veya üstü sürebilir. Bazı oteller ücretsiz havaalanı servis hizmeti veriyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşmaksa 15 dakika sürüyor. Otobüs ve tramvaylar Floransa’da en çok tercih edilen toplu taşıma araçlarının başında geliyor.


=> Floransa'yı profesyonel rehberlerimiz eşliğinde yerinde görmek için Floransa Turları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

KATEGORİLER