San Francisco’da Yapılacak Aktiviteler


Dünyanın en rahat gezilebilecek, sınıf farklılıklarının ve cinsel tercihlerin göze batmadığı, her yaştan ve zevkten insanın özgürce yaşayabildiği yerin adıdır San Francisco. Caddelerinde ve meydanlarında çıplak ayak dolaşanlar ile Silikon Vadisi’nden fırlamış takım elbiseli adamların gezdiği bu büyülü şehri birlikte keşfetmeye ne dersiniz? İşte tüm dünyanın hayranlıkla izlediği San Francisco’da yapılacak aktiviteler:


Bisiklet turları için en güzel tercih: Golden Gate Köprüsü


Amerikan filmlerinden görmeye alışık olduğumuz asma köprüye renginden dolayı Kırmızı Köprü olarak da adlandırılıyor. Türkiye’deki köprülerin aksine 1930’lu yıllarda yapılmasına rağmen Golden Gate Köprüsü yaya ve bisiklet trafiğine açık olduğundan özellikle gün batımında yoğun bir ilgiye maruz kalıyor. Üzerinde kurulu olan seyir noktaları ise muhteşem bir manzara vadediyor gelenlere. San Francisco’ya yolunuz düşerse eğer bisiklet kiralayarak Golden Gate üzerinde yapılacak bir akşam gezintisi unutulmayacak bir anı olarak kalacaktır kuşkusuz.


Müze ziyaretlerinize Alcatraz’dan başlayın


Clint Eastwood'un başrolde oynadığı “Alcatraz’dan Kaçış” filmi ile hafızamızda yer eden Alcatraz ünlü İtalyan mafya babası Al Capone, Robert Strouse, George Kelly, Floyd Hamilton gibi mahkûmlara yıllarca ev sahipliği yapmış dünyanın en ünlü hapishanelerinden biriymiş 1963’e kadar. Şimdilerde müze olarak hizmet veren adayı ziyarete gelenler, mahkûmların kaldığı hücreleri, havalandırma yerlerini, yaşam alanlarını ve morgu gördüklerinde özgürlüğün ne denli kıymetli bir şey olduğunu anlayacaktır. İskeleden kalkan feribotlarla ulaşılan Alcatraz Adası’nda bir günlük esaretin bedeli ise 30 dolardan başlıyor. 


Balık ziyafeti için Fisherman’s Wharf biçilmiş kaftan


San Francisco’ya gelen turistlerin uğrak noktası olan Fisherman’s Wharf; Golden Gate Köprüsü ve Alcatraz’ı da gören eşsiz manzarası, lezzetli yengeçleri, okyanus balıklarını ve deniz mahsulü çorbaları tatmak için kesinlikle ziyaret edilmeli. Balıkçı iskelelerinin ve barınaklarının sıralandığı sahil şeridi boyunca insanların rengarenk ahşap kulübelerde neşeli bir yaşam sürdüğü bölge kartpostallara da ilham veren bir yer aynı zamanda.


Pier 39’da deniz aslanlarını yakından görün


Sahil şeridinin bir diğer meşhur noktası da Pier 39. İlk olarak bir kaç deniz aslanının 1989 yılında iskeleye çıkıp burayı kendine yurt edinmesi ile dikkat çeken bölge, günümüzde yöre halkının da gelen deniz aslanlarını doyurması ve rahatsız etmemesi ile oldukça kalabalık bir popülâsyonu barındırır hale gelmiş. Güneşe karşı uzanmış deniz asanlarını seyretmek ve yöreye has mayalı ekmeklerden tatmak isterseniz Pier 39’a uğrayabilirsiniz.


Tarihi tramvay ile şehir turu yapın


San Francisco’da tramvayla yolculuk tam da Beyoğlu’nda gezintiye çıkmak gibi… Şehir içinde üç ayrı hatta hizmet veren tramvay yavaş hareket etmesi ve güzergâhı nedeniyle daha çok turistlerin ilgisini çekiyor. Bu tarihi tramvayla şehrin en popüler ve turistik mekânlarına konforlu bir seyahat ile ulaşmanın bedeli ise sadece 7 dolar.


Alışverişin kalbi Union Square’a gidin


San Francisco’da alışveriş denince akla ilk gelen yer olan Union Square; Calvin Klein,  Dolce & Gabana, Prada  gibi ünlü mağazaların olduğu, Amerikan sosyetesinin elinde kahveyle dolaşıp çılgınlar gibi alışveriş yaptığı bir yer olma özelliğine sahip. Yapılan %20, %30’luk indirimlerle alışverişin tadına varacağınız bu meydana alternatif olarak daha çok hediyelik eşya satın alabileceğiniz China Town’u da ziyaret edebilirsiniz.


Gece Twin Peaks’ten San Francisco’yu seyre dalın


Günün yorgunluğunu açık havada atmak isteyen turistler için Twin Peaks’ten şehrin ışıklarını izlemek kadar rahatlatıcı bir şey olmasa gerek. Şehrin tüm karmaşasından uzak, Golden Gate’e kadar uzanan muhteşem bir manzaraya sahip bu tepelere ulaşmak için otobüsle son durağa gelip tırmanarak tepeye çıkmanız gerekebilir. Şayet trekking ile aranız yoksa şehir merkezinden araç kiralayarak da tepeye ulaşabileceğinizin müjdesini verelim.


Çikolatanın en leziz hali Ghirardelli’de tadılır!


Envaiçeşit çikolataları ve lezzetli sıcak içecekleri ile her gelenin bir kez daha gelmek istediği bu tarihi fabrika açık ara San Francisco turunuzun unutulmaz yerlerinden biri olacak. İçeri adım atmaz kendinizi cennette hissedeceğiniz Ghirardelli benzersiz tuzlu çikolatası ile Francisco’ya yapılacak ikinci bir ziyaret için iyi bir bahane olmaya aday.

KATEGORİLER