San Francisco’da Gezilecek Yerler Listesi


San Francisco, “ruhu” olan tek Amerikan şehirlerinden biridir. Sizi hızlıca “Avrupa” cazibesiyle aşık edecek bir şehir. Burada insanlar çok gülümser. Trafik genelde birbirine yol veren sürücüler tarafında oluşur. İnsanları güler yüzlü hoşgörülü ve alternatiflere açık olduğu bir şehir. En güzel haber ne biliyor musunuz, San Francisco yaklaşık 10 kilometrekarelik insan boyutundadır ve trafik New York ya da Los Angeles’ta olduğu kadar kötü değil. Dolayısıyla San Francisco’yu birkaç gün içinde ziyaret etmek mümkün. Ayrıntılara ve adreslere girmeden, San Francisco’da ilk haftada yapılacak en iyi şeyleri sizlere derledik ve topladık!


Gezilecek yerler listesi

Golden Gate köprüsü


Golden Gate Köprüsü, San Francisco Körfezi’ni süsleyen Kaliforniya’nın simgelerinden biridir. Köprü ilginç bir geçmişe sahip ve San Francisco’ya eşsiz bir çekicilik katıyor. Galiba şehrin en çok fotoğraf çekilen yeri, su renginin desteklediği turuncu rengi ve iki kulesi alçak bulutları bazen delip geçiyor.


Alcatraz ada ve cezaevi


Alcatraz Hapishanesi her zaman insanların gitmek istediği bir yer değildi, ama bugün şehirdeki en popüler yerlerden biri. Mistik görüntüsü, burada yaşayan ya da kaçmaya çalışan suçlular hakkındaki ünlü filmler tarafından romantikleştirildi. Bugün Alcatraz’ı ziyaret etmek mümkündür ve tutuklular olmadan bile, oldukça gizemli bir atmosfer sezmek mümkündür.


Fisherman’s Wharf


San Francisco’daki en turistik ve tanınmış yerlerden biridir. Fisherman’s Wharf alışveriş yapmak, yemek yemek ve sahil boyunca dolaşmak için gelen insanları cazibesiyle büyüler. Müzeler var ve birçok eğlence seçeneği var. Körfeze çıkmak isteyenler için Alcatraz’a giden tur tekneleri ve feribotlar, Fisherman’s Wharf’tan kalkar.


Cable Car gezisi (tramvay)


Ünlü, eğlenceli ve San Francisco’nun kendine has olan Tramvay, kentin bir başka simgesidir. Amblematik tramvay, 1873 yılında şehrin inşa edildiği birçok tepeye halkın ulaşmasına yardımcı olmak için yapıldı. Bugün hala hizmet veren birkaç tramvay, turistleri şehri tarihi bir şekilde keşfetmek için harika bir yol sunuyor. 1964’ten bugüne, tramvayların tarihi bir anıt olarak sınıflandırılan tek toplu taşıma sistemi olma özelliği vardır. Powell-Mason ve Powell-Hyde hatları en güzel olanlarıdır. Tramvaylar, Balıkçı İskelesi, Ghirardelli Meydanı, Feribot Binası, Nob Tepesi ve Lombard Caddesi gibi belli başlı ilgi çekici yerlere götürür. Birkaç günlüğüne San Francisco’yu ziyaret etmeye karar verirseniz, bir “Pass” yani bilet almayı düşünün derim.


Golden Gate parkı


New York’taki Central Park’tan daha büyük olan Golden Gate Park, şehirdeki en büyük açık hava alanıdır. Oraya giderseniz, Hollanda yel değirmenleri, bufalo sürüsü, uzaktan kumandalı tekneler, müzeler ve bahçeler ile dinlenebileceğiniz ya da piknik yapabileceğiniz birçok yer göreceksiniz. Gezerek, bir Japon bahçesi, bir botanik bahçesi veya California Bilimler Akademisini (müze) göreceksiniz.


Chinatown (çin mahallesi)


Diğer şehirlerde de Chinatown’a gitmiş olabilirsiniz, ancak San Francisco’nun Chinatown’u farklı bir alem. Hem Asya dışındaki en büyük, hem de Kuzey Amerika’daki türünün en büyüğüdür. 1906 depreminde neredeyse tamamen tahrip olmuş Chinatown, Çin tarzında tamamen yeniden inşa edildi ve felaketten öncekinden daha çekici. Dükkanları, tapınakları,  atölyeleri, tiyatroları, küçük işletmeleri,  antika dükkanları ve hediyelik eşya dükkanları, çay salonları ve eczaneleriyle Chinatown, San Francisco’nun önde gelen semtlerinden biridir. Çin yeni yılı gibi etkinlik  sırasında San Francisco şehrine seyahat ediyorsanız, mükemmel kutlamalara tanık olabilirsiniz. Çin Yeni Yılı olanlar (Ocak ayı sonundan Şubat ortasına kadar) Kuzey Amerika’da en iyisi olarak kabul edilir.


Lombard Street


Lombard Street, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en dolambaçlı cadde” olarak sunulmasına rağmen. Gördüğünüz “o kadar da dolambaçlı değilmiş” diyeceksiniz. Bir blok uzunluğunda, keskin virajlar ile rengarenk çiçeklerle kaplı. Çoğu turist bu tek yönlü sokağın ortasında yürür. Bu şehrin en güzel yeri değil ama gelip görebilirsiniz.


Exploratorium


Exploratorium önde gelen bir bilim müzesidir. Aslında çocukları ve aileleri hedef alan bu yere herkes gidebilir. Her biri eğitmek ve eğlendirmek için tasarlanmış, çeşitli ilgi alanlarını kapsayan çok sayıda sergi var. Her türlü tecrübe ve ilginç şeyleri görecekleri için çocuklar bu müzeyi sevmeye meyilli olabilirler. Şaşırtıcı bir şekilde, çocuk sahibi olsun veya olmasın, çoğu yetişkin de Exploratorium’u övüyor.


Palace of Fine Arts


San Francisco’daki Palace Of Fine Arts (Güzel Sanatlar Sarayı), 1915’te düzenlenen Panama-Pasifik Uluslararası Sergisinin kalan son yapısıdır. Saray, gerekçesiyle restore edilmiştir. Orada bulunan tiyatro yaklaşık 1000 kişiyi ağırlayabilir.


Twin Peaks


Yaklaşık 305 metre yüksekliğindeki bu iki eşsiz ve ıssız “ikiz tepe”, 315 metrelik Mount Davidson ayrıntısı olan San Francisco’daki 43 tepenin en yükseği değil. Bununla birlikte, şehrin ve körfezin en güzel manzarasına kolayca ulaşmanıza imkanınız var. Twin Peaks San Francisco’da henüz geliştirilmemiş olan tek tepedir. İspanyol fetihleri Twin Peaks’e “Los Pechos de la Chola” veya “Hintli kızın göğüsleri” adını verdi. Sıcak günlerde bile güçlü esintiler özellikle öğleden sonraları, Pasifik’ten esmektedir. Kalın giynmeyi unutmayın.


San Francisco’nun müzeleri


Burada gördüğümüz müzelere ek olarak keşfedilmeyi hak eden başkaları da var. Golden Gate Park’taki California Academy of Sciences (Kaliforniya Bilimler Akademisi), mimari bir mucize ve çok yönlü bir müzedir. İçinde inanılmaz bir doğal tarih müzesi, bir planetaryum, bir akvaryum, bir yağmur ormanı ve daha fazlasını bulacaksınız.


Young Museum, San Francisco’daki en eski müzedir. Ayrıca Golden Gate Park’ta temel olarak Kuzey Amerika’dan sanat eserleri sunuyor, ancak Mısır, Yunanistan, Roma ve Yakın Doğu’dan birçok sergi var. İngiliz sanatı ve Afrika, Amerika ve Pasifik Adaları’ndan halk sanatı da temsil edilmektedir.


Modern Sanat Müzesi (SFMOMA), Civic Center Plaza’nın batı tarafındaki “War Memorial Veterans Building”‘ yer almaktadır. Modern ve çağdaş sanata adamıştır.


Asya Sanat Müzesi, şüphesiz San Francisco’daki en önemli müzelerden biridir. Müze, 1966 yılında sanat koleksiyoncusu Avery Brundage’ın koleksiyonuna dayanarak “Doğu ile Batı arasındaki boşluğu kapatmaya” başladı. Şimdi yaklaşık 15.000 Asya eseri barındırıyor.


Golden Gate National Recreation Area


Golden Gate Köprüsü’nün diğer tarafında, doğanın tadını çıkarmak ve rahatlamak için mükemmel bir yer. Yürüyüş parkurları, kamp alanları, piknik alanları ve güzel plajlar vardır. Park ayrıca tarihi bir mekandır. Fort Baker, 20. yüzyılın başlarında, birçok tarihi bina ile birlikte bir Birleşik Devletler Ordusunun bir yeriydi. Bir gün şehirden uzaklaşmak istiyorsanız burayı tavsiye ediyorum!


Napa Valley


Napa Vadisi ve Sonoma Vadisi, Kaliforniya’daki en büyük ve en ünlü şarap bölgeleridir. San Francisco’ya 85 km mesafede bulunan Napa Valley, şarabı için dünya çapında bir ün kazandı. Üretim merkezinde en iyi Kaliforniya şaraplarını tatmak için Marin County’nin bu bölgesini ziyaret edebilirsiniz.

KATEGORİLER