Samsun'da Gezilecek Yerler


İlk ismi Amisos olan Samsun, Orta Karadeniz'in en kalabalık bölgesi. Tarihte Hititler, Frigler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizanslar ve Türklerin hüküm sürdüğü topraklar üzerinde yer alan Samsun'da bir rivayete göre Milattan Önce 1200 yıllarında günümüzde Terme Çayı adı verilen Thermodon kıyılarında savaşçı Amazon kadınlarının yaşadığına inanılıyor. Okların yaylarını daha iyi çekebilmeleri için göğüslerini kestikleri söylenen bu savaşçı kadınlar sayesinde şehirdeki kadın statüsünün de ciddi derecede yükseldiği biliniyor. Mimari yapılara da ilham veren bu savaşçı Amazon kadınları, Samsun tarihinde önemli bir yere sahip.


Samsun Atatürk Anıtı (Onur Anıtı)


Şehrin en özel mimarisi olan Samsun Atatürk Anıtı, Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere yola çıktığı Atatürk Parkı içerisine inşa edilmiş. Milli Mücadele'nin simgeleri arasında yer alan yapının çevresinde o dönemin ruhunu yansıtan figürler yer alıyor. Samsun halkının aralarında para toplayarak yaptırdığı anıt, o dönemde başarılı bir Türk heykeltıraş olmaması sebebiyle Avustralyalı Heinrich Krippel'e yaptırılmış. Anıtın önünde bulunan bronz taş plakanın ön cephesinde ''Vatanda milli mücadeleye başlamak için Gazi 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıktı.'', arka cephesinde ise ''Bu heykel Samsun vilayet halkı tarafından 29 birinci teşrin 1931 tarihinde dikildi.'' yazıyor.


Amisos Tepesi


Samsun'un merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Amisos Tepesi, şehrin en eski yerleşim yeri olarak biliniyor. Baruthane olarak da adlandırılan bölgeye her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist akın ediyor. Samsun'u ayaklarınızın altına alacağınız tepeye teleferikle çıkılıyor. Fotoğraf karelerinizi Samsun'un doğal güzellikleriyle süsleyebileceğiniz Amisos Tepesi'ne çıkmışken, zirvede hizmet veren kafede ufak bir mola vererek yemeğin tadını çıkarabilirsiniz.


Bandırma Vapuru Müzesi


Yapımına 200 senesinde başlanan müze, 2003 yılında ziyarete açılmış. Gemi içerisine kurulan müze, Atatürk'ün Bandırma'dan geldiği gemiyi temsil ediyor. Atatürk ve silah arkadaşlarının Bandırma'dan Samsun'a gelirken kullandığı geminin birebir aynısı yapılmış. Asıl gemi ise 1925 senesinde parçalanmış. Müze içerisinde Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumundan heykelleri, Atatürk'e ait el yazması yazışmalar,  gemici saatleri ve telefonları sergileniyor. Bandırma Vapuru, şehir merkezinde konumlanan Doğu Park sahilinde demir atmış bir şekilde ziyaretçilerini bekliyor.


Tekkeköy Mağaraları


Kent merkezine 14 km mesafede yer alan Tekkeköy Mağaraları'nda ilk kazı 1941 senesinde gerçekleştirilmiş. Kazı sonucunda Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ ve Tunç Çağı'na ait kalıntılar bulunmuş. Tekkeköy Mağaraları, Samsun tarihinin keşfedildiği en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi. Mağara çevresinde yer alan heykeller ve restore edilmiş tarihi Rum evleri görülmeye değer. Ayrıca Tekkeköy Mağaraları, Türkiye'nin ilk imitasyon müzesi olarak kabul ediliyor.


Amazon Köyü


Gölyazı beldesinde bulunan Amazon Köyü, bir dönem savaşçı Amazon kadınlarının yaşadığı bölge olarak biliniyor. Daha iyi ok atabilmek için göğüslerini kestikleri rivayet edilen kadınların tarihçesi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yaşantılarından izler görmek için Amazon Köyü'nü ziyaret edebilirsiniz. Anaerkil yaşamın hüküm sürdüğü Amazonların anısına İlakadım Batıpark sınırları içerisine kurulan köy içerisinde Amazon kadınlarının balmumundan heykelleri yükseliyor. Ayrıca bu heykellerin hemen yanında Anadolu Aslanları adı verilen iki heykel daha yer alıyor. Haftanın her günü saat 09.00 ile 17.00 arasında ziyarete açık olan Amazon Köyü içerisinde Amazon Kanalı, restoranlar, suni kayak pisti ve piknik alanları bulunuyor.


Akdağ Kayak Merkezi


Kent merkezine 7 km mesafede yer alan Akdağ Kayak Merkezi, Samsun'da kış turizmini zirvede yaşatan yerlerin başında geliyor. Kayak zemini hususunda benzerlerinin çok ötesinde olan kayak merkezinde 6 adet pist bulunuyor. Türkiye'nin diğer bölgelerinde bulunan kayak pistlerine göre doluluk oranının az olduğu Akdağ Kayak Merkezi'nde  rahatça kayak yapılabiliyor. Kış aylarında Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçi ağırlıyor. Özellikle kayağa yeni başlayan ve öğrenmek isteyenler için oldukça ideal. Akdağ Kayak Merkezi içerisinde ayrıca konaklayabileceğiniz tesisler, restoranlar, kafeler ve kayak malzemeleri kiralayabileceğiniz noktalar yer alıyor.


=> Samsun'un en güzel yerlerini rehberlerimiz eşliğinde keşfetmek için Karadeniz Turları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

KATEGORİLER