Saklı Cennet: Amasra


Ülkemizin Karadeniz kıyılarında bulunan ve Bartın’ın ilçesi olan, tarih, doğa ve denizin birleştiği saklı cennet Amasra, 178 kilometrekare yüz ölçümü ve 6 bin nüfusu ile muazzam bir yer. Bu tarihi yarımadanın sıcak ve ılıman bir iklimi bulunuyor. Hemen her mevsimde yağışlı olan bu yarımada, en kurak mevsiminde bile bolca yağış alıyor.


Gezilecek Yerler


Sizi Amasra’nın hamarat kadınlarının kendi elleriyle topladıkları ve ürettikleri çeşitli yiyecekleri, kahvaltılıkları ile meşhur Galla Bazarı yani Kadınlar Pazarı’na davet ediyoruz. Amasra’da sokaklarda hemen her delikten fışkırmış olan yeşillikler Amasra’nın güzelliğine güzellik katıyor. Balkonlara, ayakkabı içlerine, kovalara, tekerleklere yani ne bulunursa içerisine bir tohum atılmış ve her mevsim yağan yağmurlarıyla bu tohumlar durmadan besleniyor ve büyüyor. Bu sokaklar için de ayrıca bir gün ayırıp gezmenizi tavsiye ediyoruz.


Amasra’yı yarımadaya bağlayan, küçük ve bir o kadar şirin olan Kemere Köprüsü’nü ziyaret edebilirsiniz. Bu köprü çok eski bir tarihe dayandığı için sık sık restore ediliyor. Ayrıca Amasra’ya ulaşım bu köprüden sağlanıyor. Amasra’yı gelip görmenizi, doğasına kendinizi bırakmanızı ve buradan ayrılırken kasabanın çıkışına 4 km uzaklıkta bulunan ve imparatorluklar zamanında yolcular için dinlenme mekanı olarak tasarlanan Kuşkayası Yol Anıtı’nı da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.


Yapılacak Aktiviteler


Çok güzel bir yarımada olan Amasra’da ziyaretçiler için özel yat turları düzenleniyor. Bu turlara katılıp denizin, doğanın ve Amasra’nın keyfini çıkarabilirsiniz. Amasra’ya gelmişken buranın masmavi ve berrak sularına kendinizi bırakın ve biraz rahatlayın. Amasra’da Çakraz ve Bozköy’de denize girebileceğiniz çok güzel yerler bulunuyor. Ayrıca burada bulunan Amasra Kültür Parkı’na gidebilir ve buradan güneşin Amasra üzerine doğuşunu seyredebilirsiniz.


Yeme İçme


Bu kente yolunuz düşer ise buranın balığını yemeden geçmeyin çünkü Karadeniz’in bağrından size sunulmuş olan balığı ve bunun yanında bulunan salatası size güzel bir lezzet sunuyor. Şaşırdınız mı? Şaşırmayın! Çünkü bildiğimiz salatadan bahsediyoruz. Amasra’da salatanın tadı bir başka güzel oluyor. Burada salata mevsimlere göre değişiklik gösterse de genelde 20-30 farklı türde sebze kullanılarak yapılıyor. Hele bir de bu salatayı ustasından yediniz mi, tadına doyum olmaz… Ayrıca burada o hepimizin bildiği “Balıktan sonra yoğurt yenmez.” inancını kırmak adına genellikle restoranlarda balık yemeklerinden sonra yoğurt ikram ediliyor.


Konaklama


Amasra’ya gelmişken burada en az birkaç gün kalmanız için sizi ikna edecek sayısız sebep var. Enfes manzaraya baka baka doyamayacağınız çok sayıda otelin olduğu Amasra’da her bütçeye ve zevke uygun tesis mevcut. Grand Amasra Kirazlar otelinin odaları dizaynı ile size bir ağaç evde yaşıyormuş hissi verecek. Bunun yanında Nortdoor veya Diamond Otel’i tercih edebilirsiniz. Amasra’da konaklama ücretleri yerine göre 100 TL ile 280 TL arasında değişiyor.


Alışveriş


Amasra’da alışveriş yapmak ve sevdiklerinize hediyelik birkaç parça bir şeyler almak istiyorsanız eğer ilk durağınız mutlaka Galla Bazarı olmalı. Burada çok sayıda süs eşyası, hediyelik eşya, takı ve yöresel değerleri barındıran hediyelikler bulabilirsiniz. Doğal olarak yapılan reçel, salça gibi ürünleri de bulma şansınız var. Amasra’da Çekiciler Çarşısı’nda bulunan, tahtanın üstüne işlenerek güzel şekiller yapılıp hazırlanan güzel işlemelerden de satın alabilirsiniz.


Eğlence ve Gece Hayatı


Amasra’da eğlence hayatı demişken güzel kafelerde ve denize karşı yer alan güzel mekanlarda arkadaşlarınızla eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz güzel yerler bulunuyor. Ben sakin ortamları severim diyenler için de Amasra’da gecenin sakinliğinde denizi seyrederek sevdiklerinizle sohbet edebileceğiniz güzel kafeleri önerebiliriz.


Ulaşım


Amasra’ya Türkiye’nin her yerinden özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Maalesef ki Amasra’da bir havaalanı bulunmuyor. Hava yolunu tercih edecek olanlar uçakla önce Zonguldak’a gelip oradan Amasra’ya otobüsle ulaşabilir. Ayrıca Bartın ve Amasra limanlarına da deniz yolu aracılığıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

KATEGORİLER