Sadece Bosna Hersek’te Bulabileceğiniz 6 Lezzet


Bosna Hersek batıda ve kuzeyde Hırvatistan, doğuda Sırbistan, güneyde ise Karadağ’a komşu olan bir ülke. Kendi içinde kuzeyde Bosna, güneyde Hersek olarak ikiye ayrılan Bosna Hersek, yaklaşık 3,5 milyon bir nüfusa ev sahipliği yapıyor. Bu nüfus Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ayrılıyor. Karasal iklimin etkisi altında olan ülkede yazın 39 dereceyi bulan sıcaklıklar, kışın ise eksi 25 civarlarına kadar inen soğuklar etkisini gösteriyor. Ayrıca Dünya Miras Listesi’nde yer alan dünyaca ünlü Mostar Köprüsü de Bosna Hersek’te yer alıyor. Bunun yanında Bosna Hersek kendine özgü mutfağıyla da adından çokça söz ettiren ülkeler arasında. Sizler için sadece Bosna Hersek’te tadabileceğiniz lezzetlerden bazılarını seçtik:


Begova Çorbası (Bey Çorbası)


Boşnakların en ünlü çorbası olan, çeşitli sebzeler ve baharatlar ile hazırlanan içtikçe kendini içiren Begova çorbası, Boşnaklar arasında sofraya ilk gelen yemekler arasında lider konumunda. Tavuk eti ve suyundan yapılan Begova çorbası içerisine havuç ve bamyanın da girmesi ile damak tadınızı değiştirmeye niyetli olan bir çorba. Bosna’da bir şeyler yemeye gidecekseniz, mutlaka yemekten önce Begova çorbasının tadına bakmalısınız.


Ćevapi


Bosnalılara, Bosna’nın en ünlü yemeğini sorarsanız şüphesiz ki çoğunlukla “Cevapi” cevabını alırsınız. Bosna’nın etleri ve köfteleri de meşhurdur. Hele bunlarla yapılan yemekleri sormayın bile. Izgarada pişirilmiş ince ve uzun köftesi, ekmek ve yoğurt ile sunulması bizdeki iskenderi biraz anımsatıyor olabilir. Ancak iskender gibi deyip de tadına bakmamazlık etmeyin. Bosna Hersek’te cevapi yemeye karar verdikten sonra doğruca Başçarşı’yı ziyaret etmelisiniz. Çünkü Bosna’da en meşhur “cevapi” burada yapılır.


Burek


Burek, bizim bildiğimiz börek gibi dursa da tadı damağınızda kalacak ve yer edecek cinsten. Hiç şüphesiz ki Boşnak böreğinin ününü duymayan yoktur. Burada börek kültürü fazlasıyla gelişmiş olacak ki börek deyip geçilmiyor. Burada kıymalı, peynirli, patatesli, ıspanaklı böreklerin her birinin kendine özgü adı var. Ayrıca burada kabaklı börek bile bulabilirsiniz. Farklı isimleri dert etmeyin çünkü Başçarşı’da az çok Türkçe bilen birilerine mutlaka denk gelirsiniz. Burek’in tadına bakmak isteyenler için yine Başçarşı yolu görünüyor. Burek’in yanında ayran diyebileceğimiz ve içecek sayılabilecek tarzda bir yoğurt ikram ediliyor. Bu ayran bizdekine göre biraz daha katı olsa da doğal sütten yapıldığı için denemekten zarar gelmez. Burek’in yanında da başka ne içilir ki…


Klepe


Bosna Hersek’te tadabileceğiniz bir diğer lezzet de klepe. Eskiden daha çok fakir ailelerin sofrasında kendine yer eden klepe, zamanla ünü ve güzel tadı ile yöresel yemekler arasında kendine yer yapmış bulunuyor. Klepe küçük hamur parçalarının soğan, kıyma ve tuz ile harmanlandığı enfes bir lezzet. Dış görünüşü biraz mantıyı anımsatsa da Bosna’ya gitmişken tadına bakmadan dönülmeyecek yemekler arasında. Klepe yemek için ise Başçarşı’nın biraz dışında bulunan alandaki Bistro Avlija adlı mekânı ziyaret edebilirsiniz.


Soğan Dolma


Patlıcan ve biber dolmasını bilmeyen yoktur. Bosna’nın da patlıcan ve biber dolmasının yanında kendine özgü bir lezzeti olan soğan dolması var. Genelde yoğurt ile birlikte sunulan soğan dolması, Bosna Hersek’in ünlü yemekleri arasında. Restoranlarda genellikle bütün dolma çeşitleri yer alıyor. Buralarda herhangi bir restorandan bu lezzeti deneyebilirsiniz. Ayrıca dolma sahan denilen ve biber dolması, yaprak sarması ve soğan dolmasının birlikte yer aldığı menüyü de tercih edebilirsiniz.


Pite / Pita


Bosna Hersek’in hamur işi çeşitleri arasında yer alan pita, elde açılan yufkası ve sac üzerinde pişmesi ile buranın en ünlü yöresel lezzetleri arasında ilk sıralarda bulunuyor. Pita, ıspanak, patates, peynir ve bal kabağı gibi çeşitli malzemeler kullanılarak hazırlanabilir. Börek kültürü oldukça farklı olan Boşnaklar, pita böreğinin de her çeşidine farklı isimler kullanıyor. Pitayı, Basçarşı’da uygun fiyatla sunan birçok börekçi bulabilirsiniz. Sıcak sıcak yeni çıkmış olanları almanızı tavsiye ederiz. 


=> Bosna Hersek'in damakları yakan en meşhur yemeklerini yerinde tatmak için Bosna-Hersek Turları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

KATEGORİLER