Sadece 1 Fincan Kahve İçmek İçin Bile Gidilebilecek 6 Ülke


Yemekten sonra bir fincan kahve içme alışkanlığımız yüzyıllar süren bir kültür aktarımı sonucu oluşmuştur. Habeşistan`dan çıkarak dünyanın dört bir yanına yayılan kahve lezzeti Türk mutfağı dahil olmakla bir çok ülkenin vazgeçilmez sıcak içecek tercihleri arasında ilk sırada duruyor. Hoş sohbetlerin olmazsa olmazı olan en lezzetli kahveni nerede içerim diyorsanız kendinizi sıradaki listeye hazırlayın.


Brezilya


Brezilya, kahvenin ilk üretildiği yer olmasa da günümüzde %30 oranla dünyanın en büyük kahve üreticisi.  Son 150 sene boyunca kahve üretiminde inanılmaz derecede gelişim gösteren ülke market devi olması nedeni ile aslında fiyatlar üzerinde de baya etkili. Brezilya’da üretilen kahve iki kategoride sınıflandırılıyor. En kaliteli kahveler güneşte yıkanmamış ve çekirdeğin bütünlüğüne zarar vermeden kurutuluyor. Böylelikle aromasını, tadını daha iyi koruyor. Burada kahve ağaçları yılda üç kere çiçek açıyor ve çok kısa bir sürede mahsulün toplanması gerekiyor. San Paulo’ya yolunuz düşerse yerli üreticilerin yetiştirdikleri kahveden mutlak almayı unutmayın. Cafe Pialo, Cafe do Ponto, Brazil Santos Coffee gibi ünlü markaların kahvelerinin tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz.


Etiyopya


Diğer adıyla Habeşistan bu gün içtiğimiz kahvenin vatanı sayılıyor. Kahve kültürü bu ülkede yüzyıllar önce başlamış ve günümüzde hala daha bir miras gibi gelecek nesillere aktarılıyor. Kahvenin hikâyesi 9. yüzyılda Kaffa isimli bölgede bulunması ile başlıyor. Dünyanın en kaliteli kahve türü olan arabica çekirdekleri üretiliyor. Günümüzde Etiyopya kahve marketinde %3 bir üretimle dünyanın yedinci büyük üreticisi. Kahve içmek Etiyopyalılar için bir seremoni halinde gerçekleşiyor. Özellikle misafirler için 1 saat süren bir seremonini seve seve sergileyen Etiyopyalılar kültürlerini yabancılara yansıtmayı çok seviyorlar.


Columbia


Columbia denilince aklımıza oldukça sert fakat aroması sayesinde bir kere içenin damağında asla unutamayacağı bir tat bırakan kahve geliyor. Columbia kahve ile Cizvit misyonerleri sayesinde 1700`lü senelerinde tanışmış. O zamandan beri bu lezzeti fazlasıyla özümseyen Columbia insanı günümüzde kahve üretimi üzere dünyanın üçüncü ülkesi.   Arabica çekirdeklerinin eşsiz lezzeti için Columbia’nın verimli topraklarından daha iyi bir yer düşünülemezdi. Columbia’ya yolunuz düştüğünde arabica çekirdeklerinden yapılmış bir fincan eşsiz lezzetten tatmayı unutmayın.


Vietnam


Kahvenin vatanı diyemesek de belki de kahvenin en farklı şekillerde tüketen bir ülke diyebiliriz. Vietnamlılar kahve ile 1857 senesinden Fransızlar vasıtasıyla tanıştılar. Şimdi ise dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri statüsündeler. Vietnam`a geldiğinizde Sua chua ca phe yani yoğurtlu kahveyi denemeyi unutmayın. Damak tadınıza ne kadar hitap edeceği tartışılsa da Vietnam da baya ünlü ve tercih edilenler arasında. Dilerseniz üzerine krema, mango ve benzeri başka soslar da alabilirsiniz. Ca phe trung ise 1940`lardan beri yumurta ile hazırlanan farklı bir kahve türü. Vietnam’a geldiğinizde kahve içme tercihinizi geleneksel kafelerden yana yaparsanız daha fazla kültürleri ile kaynaşabilirsiniz. Özellikle Hanoi`de çok fazla sayıda bulunan geleneksel kafeler size unutulmaz lezzetler sunacaklar.


Meksika


Dünyanın en leziz kahvelerinin hazırlandığı Meksika`ya sadece bu arabica çekirdeklerinin verdiği tadı almak için bile gelebilirsiniz. Küba’dan gelen İspanyolların 18. yüzyılda kendileri ile getirdikleri kahve tanelerini yerli halkla paylaşması ile Meksikalılar bu eşsiz lezzete bağlanmışlar. O zamandan beri Meksika dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri. Özellikle ülkenin güneyine giderseniz küçük çiftliklerde yetiştirilmiş organik kahve çekirdeklerinin tadına bakma fırsatı yakalayabilirsiniz.


Kosta Rika


Kosta Rika kahve üretimine 1779 senesinden itibaren başlamış olmasına rağmen, dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyor. Özellikle kalitesi nedeni ile Kosta Rika kahvesinin hayranı çok. Kosta Rika’ya yolunuz düşerse kahve turlarına katılmayı unutmayın. İsterseniz yarım güç, tam gün düzenlenen turlara katılarak, adeta gurmeler gibi farklı kahve çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz. Klasik turları tercih ettiğinizde uzmanlar tarafından içtiğiniz kahvenin tarihi, üretimi ve hazırlanması ile ilgili bilgilendirileceksiniz.

KATEGORİLER