Saatlerce Araba Kullanmak İsteyeceğiniz Dünyanın En Keyifli 7 Yolu


Seyahat ederken hafif bir müzik, gün batımı ve muhteşem bir manzara eşliğinde araba kullanmak gibisi yok. Şehrin karmaşasından ve beton yığınlarından uzak, doğanın sahip olduğu birbirinden canlı renklerin ortasında kıvrılarak uzayan yollarda insan yolculuk asla bitmesin istiyor. Dünyanın dört bir yanında doğanın olduğu gibi korunduğu manzaraların içerisinde kimi uçsuz bucaksız ovaların ortasından geçen kimi döne döne bir dağın zirvesine ulaşan birbirinden huzurlu yüzlerce farklı yol bulunuyor. İşte aracınızla denk geldiğinizde içinizi huzurla dolduracak, saatlerce yolculuğa devam etmek isteyeceğiniz dünyanın en keyifli 7 farklı yolu.


Tianmen Dağı, Hunan, Çin


Çin, kalabalık ve sıkışık şehir merkezlerinin ötesinde doğa ile bütünleşik bir kültüre sahip. Doğa da geleneksel ritüelleri ile kendisinin bir parçası olarak yaşamayı kimlik edinmiş bu topluma birbirinden güzel hazineler hediye etmiş. Tianmen Dağı Çin’de bulunan bu doğal hazinelerden sadece biri ve dağa yükselen yol dünyanın en güzel dağ yolu olarak biliniyor. Yemyeşil ormanların içerisinde kıvrım kıvrım zirveye yükselen yol hem keyifle araba kullanarak seyahat etmenizi hem de seyahatin sonunda eşsiz bir zirve manzarasına kavuşmanızı sağlıyor.


Furka Geçidi, Alpler, İsviçre


İsviçre’de Valais ve Uri kantonlarını birbirine bağlayan, görkemli Alp Dağları’nın üzerinde bulunan Furka Geçidi dünyanın en zorlu bir o kadar da eşsiz yollarından birine sahip. Deniz seviyesinden 7,976 fit yükseklikte Alp’lerin muhteşem manzarası eşliğinde kıvrılarak ilerleyen geçit yolunda yol genişliği ve yol kenarındaki bariyerler güvenli sürüş için elverişli koşulları sağlıyor olsa da geçit dünyanın en karlı bölgelerinden birinde yer aldığından bu rotanın güzel olduğu kadar tehlikeli bir yol unutulmamalı.


Mamalahoa Yolu, Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri


Bol virajlı, bol eğimli ve tehlikeli dağ yollarından hoşlanmayan sürücüler için yemyeşil doğanın içerisinde fazla keskin olmayan virajlar ile uzanan keyif dolu Mamalahoa Yolu keyifle araba kullanılan yollar arasında bulunuyor. Modern ismi Hawaii Belt Road (Hawaii Kemer Yolu) olan yola bu ismin verilme nedeni yolun bir çember gibi Hawaii adasının etrafında dolanıyor olması. Keyifli bir müzik ve mis gibi hava eşliğinde dünyanın en güzel adalarından birinde uzanan bu muhteşem yoldan ayrılmak istemeyeceksiniz.


Chapman Zirvesi Yolu, Cape Town, Güney Afrika


Güney Afrika’nın üç farklı başkentinden biri olan Cape Town’da bulunan Chapman Zirvesi (Chapman’s Peak) Yolu mavi ve yeşilin tam ortasında uzanan muhteşem bir kıyı rotası. Bir tarafı Atlantik Okyanusu’na uzanan sarp kayalıklar bir tarafı Chapman Dağı’nın dik yamaçlarına bakan yol dünyanın en keyifli yolları arasında yer almasına rağmen heyelan tehlikesi taşıyan yollar arasında bulunuyor.


Atlantik Yolu, Møre og Romsdal, Norveç


Bir tarafın deniz olması yetmez, araba sürerken her iki tarafta da deniz manzarası olsun isterim diyen sürücüler içinse en keyifli yollardan biri Norveç’te bulunuyor. Atlantik yolu, en ünlüsü farklı yapısı ile dikkat çeken Storseisundet Köprüsü olan 8 köprü vasıtasıyla Norveç Denizi’nde bulunan birkaç farklı adayı birbirine bağlayan sıra dışı bir yol. Listedeki diğer yollara kıyasla 8 kilometrelik uzunluğu ile biraz kısa kalan yolu tekrar tekrar geçmek isteyebilirsiniz.


Highway 1, İzlanda


İzlanda’da bulunan 1 Numaralı Otoyol, üzerinde bulunduğu adayı baştanbaşa dolaşan ve ada üzerindeki farklı merkezleri birbirine bağlayan yollardan bir diğeri. Ada ülkesi olan İzlanda’ya seyahat eden çoğu gezgin ülkedeki en ünlü ve en güzel yol olan 1 Numaralı Otoyolu baştan sona geçmeden dönmüyor.


Hangzhou Köprüsü, Jiaxing-Ningbo, Çin


Hangzhou Körfezi üzerinde 35 kilometre boyunca uzanan Hangzhou Köprüsü Çin’de Jiaxing ve Ningbo şehirlerini birbirine bağlayan ve geçişi insana uçsuz bucaksız deniz manzarası keyfi sunan bir köprü. Dünyanın en uzun köprüleri arasında bulunan Hangzhou masmavi denizin ortasında ip gibi uzanan bir yol keyfi sunuyor.

KATEGORİLER