Rüya Gibi Bir Tatil İçin Filipinler


Adacıkları ile ünlü olan Filipinler Pasifik Okyanusu’nun batısında konumlanıyor. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bu yerde tatiller gerçekten de bir rüya tadında geçiyor. Başka ülkelerle kara bağlantısına sahip olmayan ve 3 büyük adasında yoğun nüfusa sahip olan Filipinler, jeotermal enerjisi üretiminde dünyada ikinci sırada. Aktif yanardağlar birçok kişiyi tereddütte düşürse de bu cennetten çalınmış yeri rotanıza ekleyip, kendinizi mavi ve yeşilin kollarına atabilirsiniz.


Filipinler de Gezilecek Yerler

Geniş bir alana yayılan ülkede gezilecek sayısız nokta var. Luzon, Visayes ve Mindanao isimli adaları ile anılan bu ülkede 120’ye yakın şehir var. Ülkenin başkenti ise Manila. Filipinler’de görülmesi gereken yerler listesinin devamında Bohol, Davao, Cbu, Palawan ve Quezon gibi şehirler yer alıyor. Her şehrin kendine has bir atmosferi var şüphesiz. Turistlerin en sık tercih ettiği yer ise başkent Manila. Ülkenin en kalabalık şehri olan Manila Filipinler’in en büyük adası olma özelliğine sahip olan Luzon’da yer alıyor. Bu şehirde sayısız tarihi yapı ile karşılaşabilirsiniz. Bu yapılar arasında mutlaka görülmesi gerekenler ise Santiago Kalesi, Manila Katedrali, Rizal Parkı, Aziz Agustin Klisesi, Aziz Agustin Müzesi, Filipin Ulusal Müzesi, Malacanang Sarayı, Ayala Müzesi, Manila Amerikan Mezarlığı ve Anıtı.


Filipinler de Yapılacak Aktiviteler


Filipinler bir ada ülkesi olduğu için buraya geldiğinizde yapacağınız ilk şey denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarmak olabilir. Uçsuz bucaksız mavi denizleri, teninizi ısıtan güneşi ve ayaklarınızı okşayan ipeksi kumarla çevrili plajlarında bütün gününüzü huzur içerisinde geçirebilirsiniz. Eğer müze gezileri ilginizi çekiyorsa Manila bunun için en iyi adres. Ayrıca şehirde bulunan Manila Ocean Park ve Manila Zoological and Botanical isimli hayvanat bahçelerinde sayısız türde hayvanla tanışabilirsiniz. Eğer yolunuz Quezon’a düşerse yeşilliklerle dolu bahçelerde nefes alabilirsiniz.


Filipinler de Yeme İçme Kültürü


Ülkenin konumu yeme içme kültürü üzerinde büyük bir etkiye sahip. Bu nedenle burada deniz ürünleri ile sıkça karşılaşmanız mümkün. Karides, kalamar ve balık konusunda başarılı servisleri göreceğiniz Filipinler’de bunları uygun fiyatlara yiyebilirsiniz. Su ürünlerinin yanında Hindistan cevizi ve pirinçle de sıkça karşılaşabilirsiniz. Filipinlerin ulusal yemeği olan adobo bir yahni türü. Etli ve sebzeli çorbalarına verdikleri isim ise tinola. Kendilerine has usullerle hazırladıkları Filipin bifteği ülkede en çok tüketilenler arasında.


Konaklama


Filipinler’de gideceğiniz her bölgede bütçenize uygun konaklama tesisleri bulabilirsiniz. Şehir bölgesinde ya da tatil bölgelerine yakın sayısız otel mevcut. Bu otelleri bütçenize göre sıralayabilir, size en uygun olanı seçebilirsiniz. Manila, Bohol, Davao, Cbu, Palawan ve Quezon ülkenin en gözde şehirlerinden biri. Eğer sessiz ve sakin bir konaklama seçeneği arıyorsanız Palawan ülkenin en sessiz ve en güzel adaları arasında.


Alışveriş


Filipinler büyük bir tüketim ağına sahip. Çok uygun fiyatlara alışveriş yapabileceğiniz bu yerde bit pazarlarından ya da sokaklara açılan tezgahlardan dilediğiniz eşyayı bulabilirsiniz. Bu seçeneklerin yanında ülkenin şehirlerinde büyük alışveriş merkezleri de bulunuyor. Aşina olduğunuz markalarla burada da bulaşabilirsiniz. Antika porselenler, gümüş küpeler, kolyeler, ahşap malzemeler en çok tercih edilenlerin başında geliyor. Sevdiklerinize ahşap el oymasından yapılmış bir hediye alabilirsiniz.


Eğlence ve Gece Hayatı


Filipinler tam bir tatil cenneti olduğu için hareketli bir gece hayatına sahip. Mekanlar gideceğiniz şehre göre elbette değişiklik gösteriyor ancak en yoğun nüfuslu noktalarda gece hayatı her daim renkli ve hareketli. Sabahın ilk ışıklarına kadar dans edip eğlenebileceğiniz sayısız mekan var. Akşam yemeğinizi şık bir restoranda yiyip sonrasında kendinizi Filipin sokaklarına bırakabilirsiniz.


Ulaşım


Filipinler, Türkiye vatandaşlarından 30 güne kadar vize istemiyor. Tatilinizi bu sürede bitirme planlarınız varsa vize işlemleri ile vakit harcamanıza gerek kalmıyor. Eğer bu süreyi Filipinler’e geldiğinizde uzatmaya karar verirseniz ülkede bulunan göçmen bürolarına uğramanız şart. İstanbul’dan Filipinlere çok rahat bir şekilde direkt uçuşlar bulabilirsiniz. Eğer uçuşunuzu daha uygun bir hale getirmek isterseniz Singapur ve Bangkok üzerinden aktarma yapmanız gerekir.

KATEGORİLER