Rusya Hakkında Bilinmeyen 15 Gerçek


Dünyanın en geniş ülkesi Rusya görkemli doğası, kendine has kültürü ve ilginç gelenekleriyle hepimizin görmeyi hayal ettiği ülkelerden biri şüphesiz. Dünyadaki yaşam alanlarının sekizde birini kapsayan Rusya, tartışmasız dünyadaki en önemli ülkelerin başında geliyor. Rusya'nın başkenti olan Moskova'ya Türkiye'den aktarmasız olarak uçabilir, bu ihtişamlı ülkeyi gezmeye Moskova'dan başlayabilirsiniz. Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olarak bilinen Moskova'da Arbat Caddesi, Kızıl Meydan, Lubyanskya Meydanı'nı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Moskova denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de renkli gece hayatı oluyor. Rusçada votka, su anlamına gelen 'voda' kelimesinden geliyor. Rusya'ya gittiğinizde votkanın ne kadar çok tüketildiğine çok şaşıracağınıza eminiz. Hem bu kadar disiplinli hem de dünyanın eğlence başkenti olarak görülen Rusya hakkında şaşırtıcı gerçekleri öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Rusya'da erkeklerin ortalama yaşam süresi 64, yani diğer gelişmiş ülkelerin bayağı altında. Bunun nedeni olarak ülkedeki alkol tüketimi gösteriliyor. Erken yaşta votka tüketmeye başlayan Rus erkeklerinin ülkedeki yaşam ortalamasını düşürdüğü biliniyor. Rusya'daki kadınların yaşam ortalaması ise 75.


Rusya'daki herkesin yılda ortalama 18 litre alkol tükettiği biliniyor. Bu rakam Belarus, Moldova, Litvanya'dan sonra dünyanın en çok alkol tüketen ülkelerden birinin Rusya olduğunu gösteriyor.


Dünyanın en uzun demiryolu hattı Rusya'dan geçiyor. Moskova'dan Vladivostok'a kadar uzanan 9288 km'lik dünyanın en uzun demiryolu hattı baştan sona tam tamına 152 saat sürüyor. 1891-1916 yılları arasında yapılan bu demiryolu sayesinde Sibirya ile Rusya'nın arasında ticaret hacmi gelişiyor, yeraltı ve yerüstü kaynakları daha erişebilir hale getiriliyor.


Zorlu geçen İkinci Dünya Savaşı sonrasında Rusya'da hızlı bir şekilde erkek nüfusu azalması yaşanıyor. Günümüzde ise Rusya'daki kadınların nüfusu, erkeklerin nüfusundan 10 milyon fazla olduğu biliniyor.


Dünyanın en zengin işadamları listesinin başında Moskova yer alıyor. Moskova'da yaşayan milyarderlerin sayısı, listenin ikinci sırasındaki New York'ta yaşayan milyarderlerin sayısının 3 katı civarında.


Rusya o kadar büyük bir alana yayılıyor ki gezegenden bile büyük. Evet, yanlış okumadınız. Rusya'nın yüzölçümü Pluton gezegeninden büyük! 17 milyon kilometrekarelik bir alana yayılan Rusya'da toplamda 9 farklı zaman dilimi bulunuyor.


Rusya coğrafyasının yüzde 77'si Sibirya'dan oluşuyor, ancak buna rağmen sadece nüfusun yüzde 22'si bu alanda yaşıyor. 144 milyonluk nüfusuyla Rusya dünyanın en kalabalık dokuzuncu ülkesi olma özelliğine sahip.


Rusya'nın dondurucu soğukları meşhurdur bilirsiniz. Ülkenin bazı kesimlerinde soğuklardan korunmak için oldukça çılgın yöntemler deneniyor. Bunlar arasında en ilginç olanı ise buzların üzerinde çırılçıplak koşmak. İlkokul öğrencileri soğuklardan korunmak için iç çamaşırlarıyla sokağa çıkıp buzların üzerinde koşuyorlar daha sonra buz dolu kovayı başlarından aşağı döküyorlar. Rusya'da soğuklardan korunmak ve bağışıklığı güçlendirmek için bu yöntemin oldukça yaygın olduğu biliniyor.


Rusya o kadar büyük bir ülke ki, isminin ve yerinin bilinmediği 15 şehrin olduğuna inanılıyor. Yıllardır Rusya'da yaşayanlar tarafından dillendirilen bu teoriyle ilgili Rusya'daki yetkililer tarafından hiçbir açıklama gelmiyor.


Bira, 2013 yılına kadar Rusya'da alkollü içki olarak kabul edilmiyordu. Herkesin marketlerde, kafelerde rahatlıkla ulaşabildiği biraya 2013 yılından itibaren denetim getirilmeye başlandı.


Rusya'nın ikinci büyük şehri St. Petersburg'da haziran ve temmuz aylarında en uzun gündüzler yaşanıyor ve bu süreçte güneş hiç batmıyor. Beyaz geceler adı verilen bu dönemde St. Petersburg'a dünyanın her yerinden turistler akın ediyor.


Rusların votka tüketimi kadar meşhur diğer alışkanlığı çay. Rusların bir yılda içtiği çay miktarı Amerikalıların içtiği çayın 6 katı civarında. Rusya'ya gittiğinizde mutlaka Rus Çayı'nı denemenizi öneriyoruz.


Rusya ve Amerika birbirinden uzak kıtalarda gibi görünsede aralarında aslında yürüme mesafesindeler! Amerika ve Rusya'nın birbirine en yakın noktaları arasında 4 km var. Rusya'dan Amerika'ya dakikalar içinde geçebilirsiniz desek yalan olmaz.


Mc Donalds hayranları Rusya'ya! Rusya'nın başkenti Moskova'da dünyanın en büyük Mc Donalds şubesi bulunuyor. Ortalama 700 kişilik Mc Donalds'a dünyanın her yerinde hamburger severler geliyor.


Dünyadaki ormanlık alanlarn yüzde 22'si Rusya'da yer alıyor. Yemyeşil doğası, kışın karla kaplı ormanları turistleri Rusya'ya davet ediyor. Dünyanın en derin gölü olan Baykal Gölü'nü görmek, Rusya'nın eşsiz doğasını ve kendine özgü kültürünü yakından incelemek için ilk fırsatta Rusya'ya gitmenizi öneriyoruz.

KATEGORİLER