Romanya Gezisi Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler


Romanya, turistler tarafından Avrupa‘da en az ziyaret edilen ülkelerden biridir, otantikliği arayanlar ve kalabalığı sevmeyenler için ideal bir gezi noktasıdır. Bulgaristan’a 80 kilometre uzaklıkta bulunan ülke bizede yakın olması sayesinde tur rotanıza ekleyebilirsiniz. Romanya’nın başkenti olan   Bükreş Doğu Avrupanın incisi olarak kabul edilir.Romanya’ya seyahat etmeyi planladıysanız sizlerin işinize yarayacak bazı pratik bilgileri bu makalede yer almaktadır.


Romanya Seyahat Önerileri 

Müzelerin giriş ücretleri oldukça uygundur .Bir çok müzenin giriş ücreti 5 ile 10 € arasında değişmektedir. Ancak bölgenin önemli turistik yerlerin bazıları olan Parlamento Sarayı ve Peleş Kalesi gibi giriş ücretleri üç karına kadar çıkmaktadır. Ülkede genel de otelde,araç kiralamalarda ve uçak biletlerinde euro olarak fiyat gösterilir ama Romanya’nın para birimi olan Rumen Leyi ile ödemenizi isterler. Ayrıca ülkenin sokaklarında çok fazla köpek bulunmaktadır.Bu yüzden sokaklarda gezerken dikkatli olmanızda fayda vardır. Yerel halk turistlere karşı oldukça saygılıdır.Taksilerde ve ya gittiğiniz bir restoranda çok güzel hizmet alabilirsiniz. Eğer sigara kullanıyorsanız kapalı alanların hepsinde sigara içmeniz yasaktır.


Romanya’da Konaklama

Tıpkı Hırvatistan‘da olduğu gibi çok fazla otel olmadığından dolayı insanların turistlerin kullanması için evlerinin bir odasını, hatta bütün bir binayı turist konaklama yeri haline getirmişlerdir. Romanya konaklama yöntemi sayesinde halkıyla daha çok iç içe olmak için bir fırsat olabilir.


Bu evlerde çok iyi bir şekilde karşılanırsınız. Görmeniz gerekenler turistik yerler ve ulaşımı hakkında, restoranlar vb gibi konularda sizlere yardımcı olurlar. Fiyatlar iki kişiden oluşan bir daire için genellikle 50 ila 200 dolar arasında değişmektedir.


Romanya’da Ulaşım

Romanya’da tren gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmek otobüslerden daha ucuzdur ve çok daha kısa sürede istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.Birçok Romen treni eskimiş, camları kırılmış, treni kapıları sıcakken bazen kapalı bile olmuyor. Tren mezarlığını ziyaret ederek bu eski trenleri görebilirsiniz.


Şehirden şehre geçmek için en iyi seçeneklerden biri otobüstür.Biletler otobüs istasyonunda veya doğrudan otobüste satın alınabilir.


Bununla birlikte, bir araba kiralamak ucuz değildir ve akaryakıt fiyatının yüksek olduğu için araba kiralamanızı tavsiye etmiyorum. Bu nedenle otostop yapmak çok daha uygundur ve sürücülere akaryakıta katkıda bulunarak rahatça seyahat gezebilirsiniz.

KATEGORİLER