Roma’nın Akıllara Durgunluk Veren Mimarileri


İtalya’nın başkenti Roma, tarihin en büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bir şehir. 3 bin yıllık tarihini her adımda hissedebileceğiniz şehrin içerisinde Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan yer alıyor. Pek çok Avrupa şehrinden daha göz alıcı bir mimariye sahip olan Roma’da çok fazla gezmeyi planlıyor ve bu yolculukları toplu taşıma araçlarıyla yapmayı düşünüyorsanız, Roma Pass kartını almayı unutmayın. Bu kartla hem toplu taşımaları indirimli kullanabilir hem de birkaç müzeye ücretsiz girebilirsiniz.


Colosseom (Kolezyum)


Flavianus Amfitiyatro ismiyle de bilinen Colosseom’un inşaatına Milattan Sonra 72 yılında, İmparator Vespasian’ın tahtta olduğu dönemde başlanmış. Adını, mimarinin girişinde yer alana 30 metre yüksekliğindeki Colossus Neronis Heykeli’nden alan Colosseom’un uzunluğu 188 metre, genişliği ise 156 metre.


Milattan Sonra 80 yılında İmparator Titus’un kapılarını açtığı Colosseom’da idamlar, gladyatör ve hayvan savaşları yapılıyormuş. 2007 yılında Dünya’nın 7 Harikası’ndan biri olarak seçilen yapı, resmi tatiller haricinde her gün sabah saat 08:30’da ziyaretçi alımına başlıyor. Giriş ücreti ise 12 avro.


Pantheon


‘Tüm Tanrıların Tapınağı’ olarak bilinen Pantheon’un inşaatına Milattan Sonra 118 yılında başlanmış, 125 yılında ise yapımı tamamlanmış. Eski Pantheon binasının Milattan Sonra 80 yılında yanmasıyla yeniden inşa edilen yapının girişinde, yanan tapınağı inşa ettiren Marcus Agrippa’ya addedilen bir yazı, iki de heykel bulunuyor.


Roma’nın Hristiyanlığı benimsemesiyle birlikte 609 yılında Bakire Meryem’e adanan Pantheon, kiliseye dönüştürülmüş. Pantheon’un içerisinde pek çok krala, sanatçıya ve mimara ait mezarlar yer alıyor. Haftanın her günü saat 09.00 ile 19.30 arasında kapılarını ziyaretçilere açıyor.


Fontana di Trevi (Trevi Çeşmesi)


1732 senesinde Papa XII. Clement’in emiri üzerine mimar Nicola Salvi tarafından tasarlanan çeşmenin yapımı, birçok sanatçının da desteğiyle 32 yılda tamamlanabilmiş. Poli Sarayı’nın hemen yanında yer alan çeşmenin ortasında Neptün heykeli bulunuyor. Heykelin sağ tarafında ise suyun kaynağını keşfetmiş bir bakire betimlenmiş.


Aşk Çeşmesi olarak da adlandırılan Fontana di Tarevi’ye sağ eli ile sol omzunun üstünden para atanların dileklerinin kabul olduğuna inanılıyor. Bu nedenle gündüz ve öğle saatlerinde çeşmenin etrafı oldukça kalabalık oluyor.


Basilica di San Pietro (Aziz Petrus Bazilikası)


Aziz Petrus’un mezarının yer aldığı alana İmparator Constantinus, 349 yılında bir bazilika inşa ettirmiş. Fakat yapının yıkılmaya yüz tutmasıyla birlikte Roma Katolikleri’nin hac bölgesi olarak kabul ettikleri, günümüzdeki bazilika 1506 yılında inşa edilmiş. Barok ve Rönesans dönemi mimarilerinden izler taşıyan Basilica di San Pietro’nun inşası 1612 yılında tamamlanmış.


Basilica di San Pietro’nun tasarımında Donato Bramante, Raphael ve Michelangelo gibi usta isimlerin yardımı bulunuyor. İçerisinde Pieta, Baldaken, VII. Alexander Anıtı ve Aziz Petrus Heykeli’nin bulunduğu bazilika, haftanın her günü saat 07.00 ile 19.00 arasında ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti ise 16 avro.


Castel Sant’Angelo (Kutsal Melek Kalesi)


Cem Sultan’ın esir tutulduğu Castel Sant’Angelo, 139 senesinde İmparator Hadrianus ile ailesinin mozolesi olarak yapılmış. Vatikan Sarayı’na bir koridorla bağlanan yapı, İmparator Aurelianus tarafından kent surlarına eklenmiş.


Castel Sant’Angelo’nun içerisinde Museo Nazionale di Castel Sant’Angel hizmet veriyor. Ölülerin küllerinin saklandığı kaplarıinceleyebileceğiniz Sala delle Urne ile birlikte gözünü alamayacağınız freskleri ile hayran olacağınız Sala Paolino, Castel Sant’Angelo’nun en dikkat çekici bölümlerini oluşturuyor. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açık olan Castel Sant’Angelo’nun ziyaret saatleri ise 09.00 ile 19.00 arası. Giriş ücreti ise yalnızca 10.5 avro.


Scale Spagnole (İspanyol Merdivenleri)


Adını yakınlarında bulunan İspanyol Elçiliği'nden alan Scale Spagnole, 1723 yılında Francesco De Santcis tarafından Kral XV. Louis adına inşa ettirilmiş. Meydanın hemen üzerinde bulunan Trinita dei Monti Kilisesi'ne ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan Scale Spagnole'nin tam karşısında Roma'nın alışveriş merkezlerinden biri olan Via Condotti, altında ise kayık biçiminde tasarlanan Fontana della Barcaccia bulunuyor.


=> En uygun Roma Turları için bakınız.

KATEGORİLER