Rize’de Yapılacak Aktiviteler


Yeşilin her tonunu ilmek ilmek işlemiş, herkesin bir gün mutlaka Karadeniz turu yapma hayaline uzaktan bizlere göz kırparak karşılık veren Karadeniz’in belki de en sempatik şehri Rize. Rengârenk, sıcacık insanlarının sizleri sanki daha öncesinde tanıyormuşçasına misafirperver davranmasıyla daha ilk dakikalardan ısınacaksınız bu sanat eseri kente. Güzelliğini, yeşil ile mavinin sizlere sunduğu huzuru anlatmaya kalksak belki günlerimizi, haftalarımızı alacak ama sanki yine de hep eksik kalacak gibi. Tavsiyemiz, eşsiz doğa manzaralarıyla gözlerinizi, yöresel yemekleri ile midenizi ve bol oksijeni temiz havasıyla ciğerlerinizi kendiniz birebir bayram ettirmeniz. Tabii bunların yanında Rize’ye kadar gidip de bu doğa harikası şehrin tadını sonuna kadar çıkarmanız için yapmadan asla dönmeyeceğiniz aktivitelerimizi sizlere sunuyoruz.


Rize Doğa Yürüyüşleri Ritüeline Katılın


Rize’nin fevkalade doğa manzarasının tadına ancak karış karış yürüyerek varabiliyorsunuz. Bunu daha rahat ve sistemli bir şekilde yapabilmeniz adına da yola çıkmadan önce trekking rotaları ve parkurlarına göz atmanızı öneriyoruz. Yürüyüş rotanıza Rize’den Hopa’ya ya da muhteşem doğa manzarasıyla dünyaya nam salmış Ayder Yaylası’nı da ekleyebilirsiniz. Yalnız şimdiden uyaralım, bu yürüyüşlerden sonra manzaranın güzelliği karşısında nutkunuz tutulabilir.


Ayder’de Yayla Evlerinde Konaklayın


Doğa yürüyüşlerini gerçekleştireceğiniz Ayder Yaylası’na çıkmışken tabi ki burada konaklamanızı öneriyoruz. Çünkü Rize’nin köy hayatının tadına, eşsiz manzarasının güzelliğine sonuna kadar varmanız için en az birkaç gününüzü buraya ayırmanız şart. Biliyoruz ki birçoğumuz yoğun iş temposunun ya da büyükşehirlerin koşturmacısı içinde, durup sakince belki bir dakikalığına da olsa nefes almayı lüks görüyoruz.


Fırtına Deresi’nde Rafting Yapın


Arkadaş grubunuzla Rize’ye geldiyseniz ilk deneyimlemeniz gereken aktivite rafting olmalı. Yaklaşık 40 dakika süren raftingde akıntıya karşı ciddi manada kürek çekmeniz gerekiyor. Hatta bazen verilen mücadele yetersiz geliyor ve suya düşebiliyorsunuz. Kahkahanın, eğlencenin tavan yaptığı bu aktiviteye başlamadan önce kısa bir süre eğitim almalısınız. Tecrübeli ve tecrübesiz olarak ayrım yaptıkları için de korkmadan rehber hocasıyla birlikte son dakikasına kadar tadını çıkarabiliyorsunuz.


Çay Fabrikasını Gezin


Hepimiz için bambaşka anlamları vardır çayın. Çay yokken kahvaltıların boynu bükük kalır. Çaysız sofraların ne tadı ne de tuzu olur. En önemli konuları konuşmaya başlamadan ‘bir çay koy da önce’ cümlesini duymazsak garipseriz. En çok üşüdüğümüz anlarda sıcacık bir çay içimizi ısıtır. Sıcağın alnında içince de hararetimizi alır. Rengi olay, tadı olay yokluğu başka bir olaydır. Çay sizler için de bu kadar önemli bir yere sahipse eğer nasıl toplanıyor, nerede işleniyor, paketleniyor mutlaka gezmeli görmelisiniz. Çay üretiminde lider konumunda olan Rize’ye giderseniz, çay fabrikasına uğramayı unutmayın.


Kuş ve Kelebek Gözlemciliği


İkizdere beldesinde kuş ve kelebeklerin zenginliği, sizlerin bu etkinliği gerçekleştirmenize, birbirinden güzel fotoğraflar çekmenize ve envaiçeşit kuşla tanışmanıza imkân sağlıyor. Kuş gözlemciliği aktivitesine katılmak için dönem dönem gerçekleşen fotoğraf turlarını araştırabilirsiniz.


Yöresel Lezzetleri Tadın


Karadeniz’in bereketli havasından ve suyundan nasibini alan Rize’de kendine has, zengin mi zengin mutfağı ile yemek severlerin midesini şenlendiriyor. Rize mutfağının olmazsa olmazlarının başında muhlama geliyor. Fakat Rize Çayeli’nde yediğiniz etli kuru fasulyeden sonra fasulye sizin için çok başka bir anlam kazanacak, bizden söylemesi... Ayrıca Rize pidesi de hafızalara kazınan lezzetiyle pidelerin sultanı unvanını almaya hak kazanacak cinsten. Bunların yanında hamsili pilav, mısırlı ekmek, laz böreği, enişte lokumu ve Anzer balı da mutlaka tatmadan dönmemeniz gereken lezzetlerden sadece birkaçı.


Festival ve Şenliklere Katılın


Rize seyahatinizi festival ve şenliklerin tarihine göre ayarlayabilirsiniz. Festival ve şenliklerin güncel programlarına ise internetten ulaşmanız mümkün. Rize Çay ve Turizm Festivali, Çamlıhemşin Ayder Şenlikleri, Rize Dağcılık ve Turizm Şenliği, Anzer Balı ve Yayla Şenliği ile İkizdere Yayla Şenlikleri en eğlenceli etkinlikler arasında yer alıyor. Sizler de bu şenliklere katılabilir ve gezinizin tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

KATEGORİLER