Rize Sırtlarında Yayla Keyfi


Karadeniz deyince akıllara Rize, Rize deyince de o meşhur yaylaları geliyor şüphesiz. Rize’ye yolunuz düşer de misler gibi havasını solumak isterseniz, turizm cenneti sayılan yaylalardan İkizdere, Çayeli, Hemşin ve Çamlıhemşin'i de rotanıza eklemeyi unutmayın.


İkizdere’de Anzer, Çağrankaya, Ovit, Varda, Gölyayla ve Cimil isimli yaylalar,

Çayeli’nde Hazende yaylası,

Hemşin’de Ambarlı yaylası,

Çamlıhemşin’de Ayder, Aşağı ve Yukarı Kavrun, Elevit, Tirevit, Kale ve Başyayla olmak üzere toplamda 15 yayla bulunuyor.

Turizm cenneti sayılan ve en çok ziyaret edilen yaylaları sizler için hazırladığımız derlemeden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.


Anzer Yaylası, İkizdere


Diğer bir adı Ballıköy olan bu yayla adından da anlaşıldığı gibi misler gibi Anzer balının ana vatanı oluyor. Çok faydalı olduğu düşünülen balın bu kadar sevilmiş olması, yayladaki bitki örtüsünün fazlasıyla zengin olmasından kaynaklanıyor. İkizdere ilçe merkezinin 39 km güneyinde yer alan yaylaya yaz aylarında ilçeden dolmuşlarla ulaşım imkânı da var. 3000 metrelik rakıma sahip olan yayla aslında bir yerleşim yeri sayılabilir. Burada lokantalar, manav, bakkal gibi ihtiyaç karşılamaya yardımcı işletmeler de bulunuyor. Bin bir çeşit bitki örtüsüyle özellikle bahar döneminden itibaren yoğunluğu artmaya başlayan yaylanın, yaz kış göz kamaştıran yeşil alanları ise kesinlikle görülmeye değer. Ağustos ayında da gelenekselleşen şenliklerin gerçekleştiği yaylada horonlar tepilip, yöresel lezzetler hep birlikte tadılıyor. Konaklama için otel ve pansiyonlarında bulunduğu yayla, şehrin kirli ve gürültülü havasından uzaklaşmak isteyen doğa aşıklarının bir numaralı adreslerinden sadece bir tanesi olarak kabul edilebilir.


Çağrankaya Yaylası, İkizdere


İkizdere ilçesinin ikinci yaylası sayılan meşhur Çağrankaya, kış aylarında karla kaplı bembeyaz örtüsüyle insanı büyülüyor. Genellikle yaz dönemlerinde nüfusun arttığı Çağrankaya’ya yılın her dönemi gidebilirsiniz. İlçeye 25 km uzaklıkta bulunan yaylaya özellikle yaz dönemlerinde dolmuşların sık aralıklarla seferleri mevcut. Burada konaklama için herhangi bir otel veya pansiyon bulunmuyor; bu nedenle de çadır ve kamp malzemelerinizi yanınızda götürmenizde fayda var. Bölgenin et ve süt ürünleri, en çok da ekmeklerinin inanılmaz meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle çobanlarla sık sık rastlaşabileceğiniz yayla 3200 metrelik rakımıyla adeta göz kamaştırıyor. İsmini de etrafındaki uçurum ve yamaçlı kayalardan oluşan ses yankısından alan yaylada elektrik ve telefon altyapıları da var.


Ayder Yaylası, Çamlıhemşin


1350 metre yüksekliğe sahip Ayder, Rize’nin en ünlü yaylalarından biri olduğu için her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor. Zengin bitki örtüsünün yanında meşhur olmasında etkili olan kaplıcası ile de pek çok rahatsızlığa şifa olduğu biliniyor. Çamlıhemşin’e 19 km uzaklıkta bulunan yaylayı yaz kış ziyaret edebilirsiniz. Konaklama için otel ve pansiyonların dışında ihtiyaçları karşılama amaçlı pek çok küçük işletme de mevcut. Trekking için oldukça ideal olan yaylanın kaplıca suyu yaklaşık 50 santigrat derece ve romatizma, kadın hastalıkları, mide sorunları gibi hastalıklara şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Her dönem renkli görüntülere ev sahipliği yapan yaylanın bir diğer özelliği de Kaçkar Dağları’na tırmanış alanında bulunması sebebiyle ayı, vaşak, kurt, dağ keçisi ve daha pek çok yaban hayvanının doğal ortamında gözlenmesine olanak sağlıyor olması.


Aşağı ve Yukarı Kavrun, Çamlıhemşin


Bu iki yayla arası yaklaşık 3 km olup, Ayder Yaylası’ndan minibüslerle ulaşım sağlanabiliyor. Eğer kendi imkanlarınızla ulaşacaksanız, Ayder’den toprak yolu izleyerek 10 km aşağıya doğru yürümeniz gerekiyor. Bu bölümde konaklama tesisi bulunmadığı için genelde turistler Ayder Yaylası’nda konaklayarak gün içerisinde yakın yaylalara trekking amaçlı çıkıyor. 2300 metrelik rakımı olan bu yaylalar Kaçkar Dağı’na tırmanışa gelen sporcuların ilk kamp yaptıkları alanlardan biri. Burada altyapı bulunmuyor ancak ufak tefek ihtiyaçlar için bir bakkal bulmak mümkün. Dağa tırmanış için kiralanan katırlara yine buradan ulaşabiliyorsunuz. Aşağı-Yukarı Kavrun, Ayder Yaylası’na oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Gün içerisinde çevre keşifleri için güzel bir rota sayılan Aşağı-Yukarı Kavrun'da diğer birçok yaylada olduğu gibi alt yapı eksikliği nedeniyle konaklama tesisi bulmakta biraz zorlanabilirsiniz, ancak yakınındaki Ayder Yaylası'ndaki tesislerden birinde konaklamanız mümkün.

KATEGORİLER