Riva Gezilecek Yerler


İstanbul’un kaçış noktalarından biri olan Riva,yeşilliğin ortasında kalan harika bir yerdir.Beykoz ilçesinde yer alan Riva, hafta sonları nereye gitsek diye düşünenler için oldukça uygun bir yerdir. İstanbul içinde olması ile birlikte şehrin içinde olup ayrıca şehir hayatından uzaklaşabileceğiniz güzel yerlerden birisidir.


Eski bir Rum köyü olun Riva ismi Rumca’da bataklık anlamına gelen Rhebas‘dan gelmektedir. Başka bir söylentiye de göre önceki adının İrva olduğu söylenmektedir. Karadeniz’in Anadolu’daki ilk yerleşim yeri olan Riva, tarihi Antik Çağlara kadar dayanmaktadır. İçerisinde bir çok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır.


Riva Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul’a yakın olması ile birlikte kaçış noktası için oldukça ideal bir rota olan Riva tarihi açıdan çok fazla kalıntı bulundurmasa da Riva Kalesi ile Rivan’ın kıs tarihini anlatan ve eserler sergileyen bir müze bulunmaktadır. Sadece tarihi kalıntıları ile değil doğal güzellikleri,plajları ve yemyeşil ormanları ile de ön plana çıkmaktadır. Dilerseniz bu gezilecek yerlere daha yakından bakalım.


Riva Deresi

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Riva Deresi, yaklaşık uzunluğu 70 kilometredir. Dere Gebze’den başlayıp Riva’da Karadeniz’e kadar dökülür. Ömerli Barajı’nın su kaynağını oluşturan Riva Deresi İstanbul için oldukça değerlidir. Çevresinde bulunan piknik alanları ve restoranlarda eşsiz manzarası ile harika vakitler geçirebilirsiniz.


Riva Plajı

Karadeniz’e kıyısı olan ve tertemiz suyu ile denize girilebilecek güzel yerlerden olan Riva plajı, yaz aylarında oldukça fazla yerli turist ağırlamaktadır. Riva^da bulunan 3 plajlardan biri olan Riva Plajı,uzmanlar tarafından denize girilebilecek en temiz yer olarak gösterilmektedir. Ancak Karadeniz de bulunduğu için yüzme bilmeyenler için tehlikeli olmaktadır.Karadeniz’in hırçın dalgaları yüzme bilmeyenleri burada zorlayabilir.Yüzme bilenler bile bazen zorlanabilir. 


Riva Plajına giriş ücreti 12 TL‘dir. Şezlong kiralama bedeli ise 20 TL‘dir. Plaja evinizden yiyecek ve içecek getirebilirsiniz ve ya çevresinde bulunan kafe restoranlarda oturup deniz manzarası eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.Burada deniz,kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.


Riva Kalesi

Riva köyün kuruluşu Cenevizlilere dayandığı için Riva Kalesini’de Karadeniz’de kontrolü sağlamak için Cenevizliler inşa etmiştir. Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Riva Deresinin geçmişte Karadeniz’den gelen gemilerin girmesine olanak sağlayan derinlikte olduğu için bu kaleyi savunma amacıyla yapmışlardır.Daha sonradan Osmanlı İmparatorluğun hakimiyetine girince kaleye Reva Kalesi demişlerdir. 


Günümüze kadar çok fazla sağlam gelemeyen kalenin biri yıkık iki burcu bulunmaktadır. Her ne kadar kötü bir durumda da olsa kale bizlere o dönemi çok güzel bir şekilde yansıtmaktadır. İstanbul Büyükşehit Belediyesi tarafından 2016 yılında restorasyon çalışmaları başlatmıştır ve bir sene sonra restorasyon çalışmaları bitmiştir. Tarihsel dokusuna uygun olarak restore edilen kaleye mutlaka uğramalısınız.Riva manzarasını harika bir şekilde görebileceğiniz bu yerde muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. 


Riva Kahvaltı 

Riva’ya sabah giderseniz burada mutlaka bir yerde kahvaltı yapmalısınız Yemyeşil orman içerisinde bulunan Riva’nın çevresinde birçok kahvaltı yeri bulunmaktadır. Benim kahvaltı durağım Baraka Köyü oldu. Minimalist bir şekilde restoran ve kahvaltı salonu olan, kendilerinin birçok ürün çıkardığı hediyelik atölyesi,organik ürünler ve çocuklar için bir survivor parkuru bulunmaktadır. Çocuklu aileler için oldukça uygun olan bu yerde serpme kahvaltı fiyatı 65 TL’dir. Kahvaltı içerisinde zeytin tabağı, şarküteri ve peynir tabağı tatlı tabağı,omlet,patates kızartması,mini gözleme,sucuk,pişi, mevsim sebzeleri, kuru ve taze meyveler,mini sıcak ekmek bulunmaktadır. Kahvaltınızı bitirdikten sonra derenin kenarında minderlerin üstünde Türk kahvenizi yudumlayabilirsiniz.Derenin hemen yanında yer alan Baraka Köyüne uğrayabilirsiniz. Ayrıca sadece kahvaltı değil çevresinde bulunan birçok balık restoranında da akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Gece hayatı pek hareketli olmasa da burada eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. 


Riva Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Karadeniz’in kıyısında İstanbul’Un Beykoz ilçesine bağlı olan Riva’ya ulaşım oldukça kolaydır. Özel aracınız ile gidecekseniz 15 Temmuz Şehitler köprüsü yada Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kullanarak TEM otoyolundan Şile tabelalarını takip ederek, Kavacığa ulaştıktan sonra Riva tabelalarını takip ederek rahatça gidebilirsiniz.Eğer toplu taşıma araçlarını tercih edecekseniz. Otobüsler ile Beykoz’a ulaştıktan sonra 137 Numaralı otobüslere binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. 

KATEGORİLER