Porto'da Gezilecek Yerler


Her göreni kendine aşık eden Porto, Portekiz’in en çok ilgi çeken yerlerinden biri. Özellikle Erasmus öğrencilerinin tercihi olan bu şehre gelenler tarihe, doğaya, sanata ve şaraba doyup dönüyor. Gidenin bir kez daha gitmek için can atacağı Porto’nun her bir köşesi gezilecek değerde olsa da bazı yerler taşıdıkları anlam itibariyle öne geçiyor. İşte Porto gezinizin mutlaka uğramanız gereken başlıca yerleri:


Avenida dos Aliados


Buram buram Bizans kokan Aliados, tarihi pek çok esere komşu oldukça hareketli bir meydan. İşlek caddelerin arasında boylu boyunca uzanan meydanın ziyaretçisi de azımsanamayacak kadar çok. Üstelik etkinlik merkezi olarak da kullanıldığı için yerli turisti de çekiyor. Havaalanı otobüslerini de ağırlayan Aliados’a ulaşımın kolay olması da burayı buluşma noktası haline getiriyor.


Praça da Ribeira


Porto gezilerinin popüler mola noktalarından biri olarak Ribeira Meydanı, kafeleri, barları, restoranları ve etkinlikleriyle Douro Nehri kıyısında karşılıyor sizi. Bu nehrin üzerinde süzülen kayıkları izlerken karşı yaka Gaia’yı keşfetme arzusuyla dolacaksınız. Bir ikon haline gelmiş Porto’nun ünlü köprüsü Ponte Dom Luis de buradan enfes bir görüntü veriyor. Kahvenizi UNESCO tarafından korunan Ribeira Bölgesi’nde içmek isterseniz meydanına gelebilirsiniz.


Igreja dos Clérigos ve Torre dos Clérigos


Clérigos Kilisesi Aliados Meydanı’nın en çok ilgi gören yapılarından biri olarak Barok mimarisinin en önemli örneklerinden. Nicollau Nasoni’nin eseri olan kiliseye eşlik eden Clerigos Kulesi, 1763 yılından beri yerli ve yabancı turistin beğenisini topluyor. Çok az bir ücretle gezebileceğiniz bu binalar şehrin manzarasına da hizmet ediyor. Clérigos Kulesi’ne çıkarsanız hoş bir Porto seyri sizi bekliyor olacak.


Estação de trem de São Bento


Yüksek duvarlarındaki seramiklerde Osmanlı Haçlı Savaşları’nın hikayesini görebileceğiniz bu tren istasyonu Porto’nun en verimli bölgesinde bulunuyor. Tarihe ilginiz varsa kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri olan São Bento Tren İstasyonu, 1916 yılından beri ayakta. Gezilecek yerlere yakınlığından dolayı şöyle bir uğranıp gezilebilir.


Museu do Vinho do Porto


Porto şarapları adını dünyaya duyurduğundan beri pek çok turisti bölgeye çeker oldu. Bu ilgiyi karşılayabilmek adına tadım turları düzenleyen etkinlikler ortaya çıkmaya başladı. Porto Şarap Müzesi de bu talebe hizmet ediyor. Üretim sürecine şahitlik edebileceğiniz ünlü Porto şarabına mayalanma aşamasında brandy eklendiği için tadıyla büyük beğeni topluyor. Şarabın tarihi üzerine yapılan konuşmalarla devam eden tur bitince bu ünlü şarabı tadabiliyorsunuz.


Casa de Serralves e o Parque


Serralves Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi aslında özel bir mülk ve kocaman bir parkı olan villadan ibaret. 1880 yılından beri ayakta olan bina, bir süre el değiştirdikten sonra 1987 yılında devlet eline geçmiş ve içindeki eşyalar açık artırma ile satılmış. 1999 yılından beri modern sanata hizmet eden Serralves, pek çok sergiye ve projeye ev sahipliği yapıyor. 18 hektar büyüklüğündeki parkında ise bahçeler, ormanlık alanlar ve geleneksel bir de tarla bulunuyor.


Casa de Musica


Serralves Vakfı’nın başarısı olan bu konser salonu, Porto’nun eğlence sektörüne hizmet ederken sanatın yaşamasına da katkı sağlıyor. Sıra dışı yapısıyla derin bir anlama göz kırparken enteresan bir biçimde iyi bir akustik sağlayan Casa de Musica’da düzenlenen etkinliklerden en az biri için seyahat programınızda mutlaka yer açmalısınız. Özgür bir dengede duran yapı, sanatın farklı bakış açılarını kucaklayan özgür ve kendine özgü bir tür olmasının göstergesi gibi.


Livraria Lello e Irmao


1881 yılında José ve António adındaki Lello kardeşlerin açtığı Sahaflar Çarşısı olarak anılan bu kitapçı, mimarisiyle oldukça ilgi çekiyor. J. K. Rowling’in buradan esinlenerek Hogward Kütüphanesi’ni yarattığı söylentisini takip eden bir kalabalık da var. Binanın merdivenleri her ne kadar ahşap gibi görünse de aslında alçıdan yapılmış. Oluşan yoğun ilgiden dolayı grup grup ziyaretçi kabul eden Livraria Lello’ya girmek için cüzi bir ücret karşılığı bilet almanız gerekiyor. Tabi içeri girdiğinizde kitap alırsanız bu ücreti toplamdan düşüyorlar.
=> En uygun Porto turları için bakınız.

KATEGORİLER