Portekiz’in Dünyaca Ünlü Festivalleri


Alışılmışın dışında bir çeşitliliğe sahip Portekiz festivalleri kültürel temaları, dini ritüelleri, modern ve klasik müziği, kum heykellerini ve bunun gibi birçok farklı festival temasını içine alıyor. Portekiz kültürünü tanımanın en güzel yolu kesinlikle bu festivaller gerçekleştiği dönemlerde ülkeyi ziyaret etmek. Bu içerik sayesinde eşsiz Portekiz festivallerinin tarihlerini bir kenara not ederek Portekiz ziyaretinizi muhteşem festival deneyimleriyle taçlandırabileceksiniz. Üstelik kendi tarzınıza en uygun festivallerin neleri kapsadığını da böylece görmüş olacaksınız.

Fátima Töreni

Portekiz’in en ünlü Hristiyan hac festivali olan Fátima töreni, her yıl 13 Mayıs’ta gerçekleştiriliyor. Lizbon’a uzaklığı 120 kilometre olan ve tren ile seyahat edebileceğiniz Fátima köyünde 13 Mayıs 1917 yılında bir mucize yaşanıyor. Rivayete göre çobanlık yapan üç çocuk Iren’in mağarasında Hz. Meryem’i görüyor ve Hz. Meryem onlardan bulundukları yerde bir kilise yapılmasını ve ayın 13’ünde burada toplanmalarını istiyor. Daha sonra bu bir gelenek haline geliyor ve günümüze dek taşınıyor. 13 Mayıs’ta Hz. Meryem heykelinin önünde toplanan kitle burada ibadetlerini gerçekleştiriyor. Bir sonraki tören ise Ekim ayında düzenleniyor.

Rock in Rio-Lisboa

Lizbon kentindeki  en geniş açık alanlardan biri olan Bela Vista Park’ta düzenlenen ve Brezilya merkezli olan Rock in Rio-Lisboa, Avrupa’nın en büyük rock festivallerinin başında geliyor. 23-24 Haziran ve 29-30 Haziran 2018’deki son organizasyonda Katty Perry, Muse, Bruno Mars gibi ünlü şarkıcı ve müzik gruplarının katıldığı festival aynı zamanda uluslararası DJ’leri ve müzisyenleri ağırlıyor. Festivalin tek bir gününe katılacaklar için 69 Euro talep ediliyor ancak daha fazla gün eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için avantajlı ve opsiyonel biletler mevcut. Festivalin düzenlediği alana ulaşmak içinse kara ve deniz yoluyla birçok ulaşım şekli var.

International Sand Sculpture Festival

Alvara bölgesindeki Pera kasabasında bulunan Kumdan Heykeller Festivali 15.000 metrekarelik bir alanı kapsıyor. 40.000 ton kuma biçim vermek için usta heykeltıraşların ve uzmanların becerilerini sergilediği festivalin teması ise her sene değişiyor. Son festivalin teması idoller olarak karşımıza çıkıyor ve kumdan heykellerin gece oluşturduğu manzara ambiyansın tam olarak doruk noktası. 2003 yılından beri mevcut olan festival alanında restoranlar, hediyelik satan mağazalar ve çocuklar için alanlar gibi birçok farklı aktivite imkanı mevcut. 6-12 yaş arası çocuklar için 4,41 Euro, yetişkinler için ise 8,91 Euro giriş ücreti talep edilen festivali Mart ve Ağustos aylarında ziyaret edebilirsiniz.

Boom Festivali

İki senede bir Portekiz - İspanya sınırında organize edilen Boom Festivali, sanat, müzik ve manevi eylemlerin iç içe geçtiği bir festival. Dünyanın birçok bölgesinden katılımcıların modern sanat ve müziğin keyfini tattıkları etkinlik, İdanha-a-Nova gölü etrafında gerçekleştiriliyor. Bir festivalden daha öte olan Boom, sanat galerileri, sirk gösterileri ve sokak tiyatrosu gibi etkinlikleri bir arada barındırmasıyla barışın ve sürdürülebilirliğin ortaya konulduğu bir etkinlik olarak dikkat çekiyor. 2018 yılında 22-29 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen festivalin biletleri birinci ve ikinci aşama için 17 Euro ve 22 Euro olarak belirlenmiş durumda.

The BPM Festival

20-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve 84 saat boyunca süren BPM Festival, maceracı ruha sahip insanlar için sıra dışı bir etkinlik. Portimao kasabasında gerçekleşen bir elektronik müzik festivali olan BPM’e 72 ülkeden binlerce insan katılıyor ve yüzlerce DJ sizleri müziğin ve dansın Nirvana’sına ulaştırıyor. En yakın havaalanı Faro kentinde ancak Lizbon’dan kendi imkanlarınızla da buraya ulaşabilirsiniz. Festivalin tamamında bulunmak isterseniz 240 Euro ödemeniz gerekecek ancak etkinliklerin bir kısmını deneyimlemek için 30 Euro ile 60 Euro arasında değişen tek etkinlik biletlerini de değerlendirebilirsiniz. Şirin bir kasabada çılgınlar gibi eğlenebileceğiniz bir atmosfer sizleri bekliyor!

Festa Dos Tabuleiros (Festival of the Trays)

Festa Dos Tauleiros, Portekiz’in en önemli kutlamalarından birini oluşturuyor. Dört yılda bir düzenlenen bu festival haziran veya temmuz aylarından birinde ve Tomar kentinde gerçekleştiriliyor. Kutlama süreci başındaki tepsi üzerinde 30 somun ekmeği, genellikle gelinciklerden oluşan renkli çiçekler ve mısır başakları taşıyan kadınların kent merkezinde yürümesiyle ilerliyor. Bu esnada evlerin pencereleri gösterişli ve sırma ile işlenmiş yorganlarla süsleniyor. Kutlamaya müzik bandoları ve gaydacılar eşlik ediyor. Bir yenisi 2019 yılında yapılacak ‘’Tepsi Festivali’’, Portekiz’in kültürel çeşitliliğini yerinde görmek isteyenler için muhteşem bir fırsat.

 

=> Dünyanın en ünlü festivallerini yerinde görmek için Yurtdışı Festival Turları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 

KATEGORİLER