Pompei Gezilecek Yerler


Pompei, Vezüv yanardağının hemen bitişiğinde yer alan; Romalı üst sınıf vatandaşların idarecilerin ve zenginlerin zevk, sefa ve eğlence içinde yaşadığı; etrafı yemyeşil bahçeler ve görkemli villalarla çevrili, çok güzel bir tarihi şehirdi. MÖ 5000 yıllarında kurulmuş olan şehir, yanardağ patlaması olmadan 159 sene önce Romalıların eline geçmişti. Şehrin kazanmış olduğu ün aslında, şehirde bulunan ”Vezüv” yanardağından gelmektedir. MS 79 yılında korkunç şekilde patlayan Vezüv yanardağı, bir kaç saat gibi kısa bir süre içinde kenti mezarlığa, şehirde yaşayan Romalıları ise taş görünümlü insanlara dönüştürdü. 20.000’den fazla insan bu patlamada hayatını kaybetti. Arena, tapınaklar, geniş tiyatro alanları, ünlü sokaklar, ilgi çekici evler, ısıtmalı banyolar, meyhaneler ve çeşitli eğlence merkezleri, alışveriş dükkânları gibi birçok yapı şehri gezenler tarafından günümüzde bile fark edilebiliyor. Pompei gezisinin sonunda, kenti tamamen kaplamış olan lavlardan kaçmaya çalışan insan ve hayvanların, farklı şekillere bürünmüş cansız bedenleriyle karşılaşılıyor. Burada, tarihin en trajik olaylarından birine tanık oluyorsunuz. Trajik tarihe sahip olsa da Pompei çok sayıda tarihi mekâna ev sahipliği yapmıştır ve görülmesi gereken muhteşem yerlere sahiptir.


Pompei’de Gezilecek Yerler

İtalya’da bulunan Pompei şehri, Napoli’ye 25 km mesafede yer almaktadır. Akdeniz’in ılık deniz esintilerini alan bu şirin kent, zamanında Roma’nın tüm zengin, aristokrat ve nüfuzlu insanlarına ev sahipliği yapmıştır. Ticaretin ileri düzey yapıldığı bir yer olan Pompei’ de, İtalya’nın burjuva sınıfı, idarecileri ve zenginleri yaşam sürmekteydi. Şehir ayrıca eğlence, kumar ve fuhşun merkezi sayılmaktaydı. Şehir ile ilgili gömülü kalıntılara ise, 18. yüzyılın başlarında bir İtalyan köylünün tarlada çalışırken kazmasını vurduğu yerde denk geldiği duvardan ulaşıldı. Bu duvarından başlayarak Pompei tarihi araştırılmış ve kalıntıların tamamına ulaşılmış oldu. Şehir her ne kadar felakete maruz kalmış olsa da Pompei’de bugün ayakta kalan çok sayıda eser görülmeyi bekliyor.


Terme Stabiane (Stabian Banyoları)

Bunlar Pompei’deki en büyük ve korunmuş olduğu için çok az onarımla ayakta kalan banyolardır. Girişin hemen solunda bir yüzme havuzu; sağ kısımda ise suyu ısıtmak için ocaklarla bölünmüş erkek ve kadın banyoları bulunur. Her tesiste, giysiler için raflı bir soyunma odası, ılık banyo ve zeminde ve duvarlarda hava kanalları tarafından ısıtılan sıcak bir banyo bulunur. Isıtma ve soğutma sistemleri, süslü ve renkli duvarları, mimarisiyle nasıl ve ne kadar iyi korunmuş olduğu gezenleri şaşırtacak türden.


Amfi Tiyatro

Antik Roma kültüründe büyük öneme sahip olan ve etkinliklerin düzenlendiği Amfi tiyatroların dünyadaki ilk örneği Pompei Amfitiyatrosu’dur. M.Ö. 80’den kalan tiyatronun kapasitesi 12.000 izleyiciye ev sahipliği yapabilecek büyüklüğe sahiptir. Bu alanda yapılan kazı çalışmaları sonucu miğferler, zırhlar, silahlar ve gladyatörlerle alakalı başka eşyaların yanı sıra gladyatör takımlarından bahseden grafitiler bulunmuştur. Romalıların seyretmekten büyük keyif aldığı gladyatörler bu arenada savaşmışlardır.


Forum Ve Kamu Binaları

Pompeii Forumu, güney ucunda bazilika ve belediye binalarını içeren dikdörtgen bir şekle sahipti. Forumun kuzey ucunda, Capitolium ve iki onurlu kemer, Roma ile bağlantıyı sembolize ediyordu. Forum, MÖ 2. Yüzyılda tasarlanmış olup sütunları yerel volkanik taş kullanılarak inşa edilmiştir, ancak günümüzde çoğu beyaz kireçtaşı sütunları ile değiştirilmiş halde karşımıza çıkmaktadır.


Antiquarium

Bu müzede antik yunandan kalma birçok eser görebilirsiniz. Şehri tanımak ve o dönemdeki insanların neler kullandıkları görebilmek açısından oldukça öğretici bir gezi olacaktır. Burada, günlük hayatın araçlarını göreceksiniz gemiler, mobilyalar ve küçük ev eşyaları ve ticari eşyalar gibi birçok kalıntı sergilenmekte. Bunlara ek olarak lavlar tarafından katılaşmış kül içinde kalan insan gövdelerinin alçı kalıpları vardır.


Faun Villası

Faun Villası şehrin en büyük villasıdır. Villa çok sayıda odaya, salona ve farklı alanlara bölünmüştür. O dönemde herkesin imrendiği bir ihtişama sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Faun adını villa içinde bulanan dans eden Faun’un bronz heykelinden almıştır. Villa içerisinde ayrıca meşhur Büyük İskender mozaiği yer almaktadır. Günümüzde heykel ve mozaik Napoli müzesine taşınmıştır.


Pompei’nin Tapınağı

Tapınak çeşitli inançları barındıran bir yapıdır. Bartolo Longo tarafından, tüm dünyadan alınan bağışlar sayesinde inşa edilen tapınak hoşgörü simgesi gibidir. Günümüzde de üç papaza sahip tapınakta hac ziyaretleri dünyanın farklı yerlerinden gelen inananlar tarafından yapılmaya devam etmektedir.


Via Dell’Abbondanza

Burası şehrin en eski ve canlı caddesiydi. Çok çeşitli ürünlerin satıldığı gösterişli yapılarla çevrelenmiş cadde türlü türlü dükkânlarla doluydu.


Menander Evi

Büyük güzel yapılandırılmış bu ev zengin bir tüccara aitti. Fresklerle ve mozaiklerle kaplı duvarlar geniş bahçesi ve yaşanmışlık izleriyle bu evde eskiden yaşayan bu varlıklı aileyi düşünerek tarihi yolculuk yapabilirsiniz.


Pompeii Kaçakları Bahçesi

Vezüv yanardağının patlamasının en trajik görüntülerine burada tanık olabilirsiniz. Yanardağdan püsküren lavların insanları bir anda taşa çevirmesi üzerine oldukları yerde şekilleri olduğu gibi kalmış bu canlı kalıntılarını görmek tüylerinizi ürpertebilir. Kaçaklar bahçesinde bu felaketten kurtulmaya çalışanların son anlarında ne hissetmiş olabilecekleri konusunda sizi düşündürecektir.


Vezüv Yanardağı (Monte Vesuvio)

Pompei’den tüm bu ününü ve tarihini oluşturan yanardağı da görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. 1280 metre yüksekliğe sahip yanardağ hala aktif halde olup zaman zaman buhar ve lav püskürterek canlılığını hissettiriyor.

KATEGORİLER