Polonezköy Gezi Rehberi


Havalarında ısınması ile birlikte nerede serinlesek diye düşünmeye başladık. İstanbul içerisinde yer alan Polonezköy serinlemek ve doğa ile bir arada olmak için oldukça idealdir. Hafta sonunda kaçamak yapıp huzurlu atmosferi ile birlikte eşsiz doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Polonezköy’e yaklaşırken gördüğünüz yemyeşil ormanı ile birlikte İstanbul’dan uzaklaşacağınızı hissedeceksiniz. Daha çok kısa tatiller için tercih edilen Polonezköy içerisinde barındırdığı birçok yer ve piknik alanları ile birlikte harika bir zaman geçirebilirsiniz. Peki buraya geldik ancak neler yapılır diye soruyorsanız yakından bakalım.


Polonezköy’de Neler Yapılır ?

İstanbul’un en yeşil köylerinden bir olan Polonezköyde piknik yapmadan buradan ayrılmak olmaz. İçerisinde bulunan birçok piknik alanı sayesinde doğa ile baş başa kalıp çimenlerde yuvarlanabilirsiniz.


Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk bisiklet parkuru bulundurması ile birlikte buraya sadece bisiklet sürmek için bile gelinebilir. Ayrıca burada her yıl Türkiye Bisiklet Federasyonu bu parkuru kullanarak bisiklet yarışları düzenlemektedir. Yalnızca bisiklet parkurları ile değil yürüyüş parkurlarıyla da oldukça popüler olan Polonezköy’de bol oksijenli havasında yürümek harika olacaktır.5 kilometrelik bu parkurda spor ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. 


Yapılacak bir diğer şeyde her yıl Haziran ayında düzenlenen Kiraz Festivaline katılmak.Polonya ile Türkiye arasındaki bağlar güçlendirmek için yapılan Kiraz Festivalinde konserler,folklor gösterileri ve kültürel aktiviteler yer almaktadır. Sıkılmadan harika zamanlar geçirebileceğiniz Polonezköy’de nereleri gezebiliriz detaylı bir şekilde inceleyelim.


Polonezköy Gezilecek Yerler

Yapılcak bir çok şey olan Polonezköy’de gezilip görülmesi gereken tarihi ve doğa harikası yerlerde vardır. Çam ağaçları ile çevrili ormanları,kuş sesleri, tertemiz havası, kültür evleri,tabiat parkı ve Anı evi gibi gezilecek bir çok yer bulunmaktadır. Gezilecek yerleri detaylı bir şekilde bakalım.


Polonezköy Kültür Evi

Yıl içerisinde pek çok  çok kültürel ve sosyal aktiviteye ev sahipliği yapan Polonezköy Kültür Evi, Polart Gallery ve Polonezköy Kütüphanesi olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Polonya kültüre ve sergileri ile ülke hakkında birçok bilgi edine bileceğiniz bu evde mimarisi ile de ziyaretçilerini oldukça büyülemektedir. 


Polonezköy Tabiat Parkı

1994 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen Polonezköy Tabiat Parkı,İstanbul’un en büyük il tabiat parkı olma özelliğini taşıyan yer yaklaşık 300 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Doğaya adım attığınızda huzuru bulabileceğiniz yerlerden biridir.İçerisinde barındırdığı birçok hayvan ve bitkileri ile yıl içerisinde pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır. Park içerisinde de ayrıca yapılabilecek çok fazla etkinlik vardır. Mutlaka buraya uğrayarak etkinliklerden faydalanın. 


Polonezköy Cam Sanat Atölyesi

Köye yaklaşık 5 dakika mesafede olan bu atölyeye ulaşım oldukça kolaydır. Atölye daha önceden  kaymakamlık  tarafından pek çok kurs açılıp burada hizmet veriyorlarmış, Günümüzde ise özel bir işletmeye dönen bu atölye  birbirinden güzel cam süs eşyaları ve cam sanatına ait birçok şey sergiliyorlar. Ayrıca atölyede girişte sağ tarafta, yapılan çeşit çeşit boncukların sergilendiği yerde birçok hediyelik eşya bulunmaktadır. Buradan sergilenen eşyalardan hediyelik olarak alabilirsiniz.


Zofia Rızı Anı Evi

Polonya-Türk ilişkilerinde dostluğu sembol eden yapı, Polonya mimarisinin çok güzel bir örneğidir. Göç edilmek zorunda kalan bir aile üyesi olan Zofia Rızı, 1903-1986 yılları arasında yaşamıştır. Resmi ziyaretlerde rol alan Zofia Rızı Anı evi içerisinde Polonezköy’ün eski fotoğrafları , kıyafetleri ve kullandıkları araç-gereçler sergilenmektedir. Polonezköy’ün en eski yapılarından biri olan anı evi yıl içerisinde birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 


Czestochova Meryem Ana Kilisesi

Polonezköy’ün ikinci kilisesi olan Czestochova Meryem Ana Kilisesi 1914 yılında inşa edilmiştir.İlk kilisenin depremden sonra yıkılması nedeniyle daha dayanıklı ve daha güzel bir kilise inşa etmek istemişlerdir.Daha sonradan bu kiliseyi inşa eden Polonyalılar burada ibadetlerini devam ettirmişlerdir. Türk Ordusu kiliseyi I.Dünya Savaşı’nda karargah olarak kullanmıştır. Kilise hemen Polonezköy’ün girişinde yer almaktadır. Mimarisi ile oldukça dikkat çeken yapının arka bahçesinde bulunan kalıntılar ve bitkilerde ziyaretçilerini büyülemektedir. 


Polonezköy Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Polonezköy, popüler bir yer olduğu için birçok ulaşım noktası bulunmaktadır. Özel aracınız ile gidecekseniz  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Kavacık çıkışı ve  Riva yolunu geçtikten sonra Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile tabelalarını takip ederek rahatça ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma olarak Üsküdar meydanından kalkan 15KÇ – 135G – 136 hat numaralı otobüslere binerek tabiat durağında inip biraz yürüyerek ulaşabilirsiniz. 


Polonezköy Konaklama 

Doğa içerisinde konaklayabileceğiniz Polonezköy’de lüks otellerden pansyionlara ve butik otellere kadar birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Çok fazla otel olmasada güzel oteller burada mevcuttur. Sizler için en iyi puan ve yorum alanları hazırlardık. En sevdiğiniz oteli seçerek burada konaklayaibilirsiniz.


Legend Park Hotel

Green House Garden Park

Otel Polonez

Hera Pansiyon

Santa Roza Butik Otel

Yıldız Butik Otel Polonezköy

Defne Konaklama & Restaurant

KATEGORİLER