Pisa Gezilecek Yerler


Şehrin geçmişinin oldukça eskilere dayanması tarihi yönden zengin olduğunu ispatlıyor. İtalya’nın kuzeyinde bulunan kent UNESCO tarafından korumaya alınmış. Bu 90.000 nüfuslu kalabalık şehir gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin.


Pisa Gezilecek Yerler Listesi

Dünya’daki bir çok ilginç yapıya ev sahipliği yapan Pisa’yı gezmek için uzun vakit ayırmanızı tavsiye ederiz. Bölgedeki gezilecek yerleri şöyle bir listeleyelim.


Mucizeler Meydanı

Mucizeler meydanı kentin en ünlü meydanı olarak bilinmektedir. Pisa’da hitap edilen dili itibariyle Piazza dei Miracoli’de mimari yapılar bembeyazdır. Tarihi eserlerle sık sık karşılaşma imkanı yakalacağınız bu meydan, Pisa Kulesi, Vaftizhane ve Şehir Katedrali gibi ünlü yapıları da içinde barındırıyor. Bu konumu ziyaret ettiğinizde mucizeler meydanından daha çok Pisa kulesini anımsayacaksınız. Öyleyse sıradaki gezilmesi gereken yer Pisa’yı güzel bir biçimde anlatalım.


Pisa Kulesi

Milyonlarca kez yanında turistlerin fotoğraf çektiği işte ünlü Pisa! Tower of Pisa, 1173 yılında katedralin çan kulesi olarak inşa edilmiştir. Zemininde meydana gelen çökmeden dolayı kule ünlenmiş ve her yıl milimetrenin onda yedisi kadar güneye doğru eğilerek burayı ziyaret edenlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır. Ziyaretçilerin gittiklerinde ‘’fotoğrafta daha az eğri gözüküyordu’’ demesi olası ihtimal. Pisa kulesinin yanında kulenin apaçık eğri olduğu görülebiliyor.  Bu kısımdaki satıcılardan bölgeyi temsil eden hatıra aksesuarları almayı da unutmayın. İtalya’nın sembolü Pisa kulesi, seyahatinizin unutulmaz bir parçası olacak.


Vaftizhane

İtalya’nın büyük ve meşhur vafizhanesini gezip görülecek yerler listesinde üçüncü sıraya aldık. Bilimin Babası oalrak bilinen Galeleo Galilei’nin vaftiz edildiği büyük yapı, Mucizeler Meydanı’nda bulunuyor. Mucizeler Meydanına gittiğinizde seyahat planına ekleyeceğiniz bir çok yapıyı aynı anda görme fırsatı bulacaksınız. Bu size zamandan tasarruf etmeniz için de yardımcı olacak. Vaftizhane’nin mimari özellikleri gotik tarzda ve döneminin tarihini yansıtan dokuda olmasıyla dikkat çekiyor. Rönesans döneminden izler taşıyan Vaftizhane İtalya için de büyük önem taşımaktadır.


Palazzo Blu

Ortaçağ döneminden bilgileri barındıran müze, Pisa’nın önemli müzeleri arasında yer alıyor.  Müze nehir kenarına, hoş bir alana inşa edilmiş. Palazzo Blu’da gezerken sıkılmanız neredeyse olanaksız, resim sergisi ve bozuk para sergisi gibi pek çok farklı zevke hitap eden sergiler var. Müzenin içindeki odalarda çok eski tarihli tablolara ve mobilyalara rastlıyorsunuz. Müzenin dış rengi mavi, bu özelliği müzenin çabuk farkedilmesine  ve akılda kalmasına yardımcı oluyor.


Giardino Scotto

Tatile gittiğinizde neresi olursa olsun sessiz sakin mekan bulduğunuzda dinlenebilirsiniz. Arno Nehri yakınlarında bulunan Scotto Bahçesi için Pisa’yı gezerken muhakkak zaman ayırın. Tarih ve doğanın bütünleşmesi ise ilginç bir tecrübe yaşıyorsunuz. Sakin bir şekilde bahçeyi turlarken bahçede örülmüş duvarı inceleme fırsatı bulacaksınız.  Parka girişin ücretsiz olması da güzel düşünülmüş. Ağaçların arasından eski kale duvarlarının gözüktüğü mekan yemek molası vermek için ideal.


Garibaldi Meydanı

Meydanda İtalya’nın kurucularından Giuseppe Garibaldi’nin heykelini görebiliyorsunuz.  Burada bir de güneş saati var. Turistlerin uğrak mekanı olarak ün salan meydan genellikle kalabalık oluyor.


Santa Maria della Spina Kilisesi

Santa Maria della Spina kilisesi için efsaneler anlatılmaktadır. Spin italyan dilinde başak anlamına gelmektedir. Kilise 13. Yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir. Arno Nehri yakınlarındaki kilise 1871 yılında yıkılarak yeniden inşa edilmiştir fakat eski görünümü bir hayli değiştirilmiştir. Kilise, Avrupa’nın en büyük gotik kiliselerinden biri olarak bilinir.  Kilise içerisinde dini tasvirler bulunmaktadır. Tarihe, inanışlara ve mimariye ilgi duyuyorsanız Santa Maria della Spina Kilisesinde her birinden izler bulabilirsiniz.


National Museum of San Matteo

12. yüzyıl eserlerine ev sahipliği yapan müzeyi gezdiğinizde eski zamandan kalan objelere rastlayacaksınız. Müzenin dış görüntüsü pek cezbedici olmasa da Donatello, Nicola Pisao ve Volterrano gibi dev sanatçıların eserlerini bir arada bulabiliyorsunuz. Pisayı gezmek için yeterince vaktiniz varsa bu küçük müzeyi’de gezilecek mekanlar arasında atlamamalısınız.


Opera del Duomo Müzesi

Birbirinden güzel sanat eserlerinin bulunduğu müzedir. Opera del Duomo Müzesi’nde Michelangelo imzalı Pieta yer alır. Pieta heykelinin bir bacağı eserin sahibi tarafından kırılsa da daha sonra başarıyla tamir edilerek sergilenmeye devam edilmiştir. Donatelllo’nun eserlerinden bazıları da bu müzede yerini almaktadır. Etrüsk ve Roma rölyeflerinden, insan boyutundaki heykellere, Arnolfo’nun Cam Gözlü Madonna heykeline rastlayacaksınız. Müze gezmek sizin için keyifliyse burası eser bakımından zengin sayılabilir. Müzenin iç tasarımı ndaki cam kısımları çocuk figürleri ile donatılmıştır. Giriş ücretlidir.


Carovana Sarayı

Saray günümüzde belediye binası olarak kullanılıyor. 1564 yılında inşası tamamlanan ve mimari özellikleriyle dikkat çeken Carovana Sarayı Pisa şehrinin tarihini en iyi simgeleyen yapılardan biridir. Şövalyeler meydanı’na uğrarsanız eğer bu sarayı ziyaret etmeden dönmemenizi öneririz.


Sinopie Müzesi

1257 yılında hastane olarak inşa edilen müze mimari açıdan zengin hatlara sahiptir. Zamanında yoksullar için kalacak bir yer olarak da kullanılmıştır. Müzede tarihi fresklere rastlayabilirsiniz. Pisa şehrinde müzelere fazla vakit ayırmanız gerekebilir. Burası da Mucizeler Meydanında  yer almaktadır. Müze küçük görüntüsünden ötürü fazla merak uyandırmasa da bölgenin mimari ve tarihi yansımalarını günümüze taşımaktadır.

KATEGORİLER