Peri Masallarından Fırlamış Dünyanın En Güzel 9 Kasabası


Muhteşem doğa manzaralarına sahip, insanların monotonluktan uzakta yaşadıkları, yüzlerce yıllık kültür ve tarihinden ödün vermeden günümüze kadar ulaşabilmiş kasabaları ziyaret etmek mi istiyorsunuz? O zaman sizi Norveç’in manzaraya ve adrenaline doyuran fiyortlarındakilerden tutun da Alpler’in görkemli gölgesinde dinlenmeye çekilmiş olanına kadar, adeta peri masallarından fırlamış dünyanın en güzel kasabalarını bir araya getirdiğimiz listemize alalım.


Manarola, İtalya


Ünlü Cinque Terre kasabalarından biri olan Manarola, Akdeniz’e nazır bir kayalığın içerisine oyulmuş canlı gökkuşağı renklerine sahip evleriyle insana yaşam enerjisi veriyor. Bu büyüleyici balıkçı kasabası, özellikle Sciacchetra gibi şaraplarıyla ve Antonio Discovolors’un resimleriyle ünlenmiş durumda. Araba ve trafik ışıklarının bulunmadığı bu kasabada sizi rahatsız edebilecek bir gürültü duymanız neredeyse imkânsız. Eğer Manarola’yı ziyaret etmek isterseniz, kullandığınız taşıtları kasabanın dışına park etmeniz ve yürümeniz gerekiyor.


Garmisch-Partenkirchen, Bavyera, Almanya


Büyüleyici bir Bavyera tatil beldesi olan Garmisch-Partenkirchen, Berlin’e trenle sadece 80 dakika uzaklıkta olmasıyla epey popüler bir kasaba haline gelmiş. Üç ya da dört katlı, pastel renkli ve açık kepenkli, Bavyera tarzındaki binalarıyla nefes kesen bu kasabanın sokaklarının tamamı kaldırım taşlarıyla kaplı.


Portree, İskoçya


İskoçya’nın Isle of Skye kentindeki en büyük kasaba olan Portree, adından da anlaşılacağı gibi tam bir liman kenti. Hareketli limanıyla kendinden sıkça söz ettiren bu küçük kasaba aynı zamanda gelişen bir kültür merkezi olarak da nitelendiriliyor. Birçok pub ve deniz restoranına sahip bu kasabanın nüfusu ise 2500’den az. Eşsiz kaya oluşumlarına ve nefes kesici manzaralara sahip bu kasaba, kuzeyde konaklamak için yapabileceğiniz en iyi tercih diyebiliriz.


Reine, Norveç


Küçük bir balıkçı köyü olan ve yaklaşık 300 nüfusa sahip olan Reine, göz kamaştıran fiyort manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Fiyortların kenarlarında görebileceğiniz safir koylar, balıkçı kabinleri ve geceleri izleyebileceğiniz Kuzey Işıkları ile unutamayacağınız bir tatil sunan Reine, aynı zamanda Norveç’in en güzel kasabası olma unvanını da elinde bulunduruyor.


Colmar, Fransa


Tarihi 9. yüzyıla kadar uzanan Colmar, ortaçağdan kalma su kanalları ile “Küçük Venedik” olarak da adlandırılıyor. Bu iyi korunmuş Alsas köyü, nefis aromaları ile tanınan şarapların da başkenti olarak değerlendiriliyor. Hem Alman hem de Fransız etkilerini barındıran Colmar, kaz ciğeri ve kruvasanlarıyla da nam salmış durumda. Öte yandan Nero-Barok’tan tutun da Gotik mimarisine kadar eşsiz binaları görebileceğiniz bu kasabayı ziyaret etmenizi kesinlikle öneriyoruz.


Marsaxlokk, Malta


Milattan Önce 900 yılında Fenikeliler tarafından ticaret limanı olarak kullanılan bu kasaba, bugünlerde bölgenin balık tedarikçisi olarak anılıyor. Geniş bir balık yelpazesine sahip olan Marsaxlokk, aynı zamanda balık restoranları ve balık pazarları ile de ünlü. Modern binaların olmadığı ve tarihini büyük ölçüde korumuş olan bu kasaba, Fenikelilerin zamanına dayanan bir tasarıma göre inşa edilen balıkçı teknelerini sıkça görebileceğiniz, sakin ama büyüleyici bir yer.


Hallstatt, Avusturya


Avusturya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve kasabayı çevreleyen tuz rezervlerinin işlenmesi amacıyla Milattan Önce 5000 yılında kurulan bir kasaba Hallstatt. Binlerce yıldır tuz madenciliği yapılan bu kasabada binaların çoğu sarmaşıklarla kaplı. Doğallığından ödün vermemiş bir göl ve yemyeşil bir dağ arasında kurulmuş olan Hallstatt, gerek konumu gerekse sunduğu manzaralarıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.


Giethoorn, Hollanda


Overijsell eyaletinde yer alan bu kasaba, basit bir hayat yaşamak isteyenlerin ilk tercihlerinden. Her evin küçük bir adacıkta yer aldığı bu kasabada ulaşım, ahşap köprüler üzerinden ya da küçük kayıklarla sağlanıyor. Kasabaya girerken motorlu taşıtları şehir dışında bırakmanız gereken Giethoorn, Milattan Sonra 1230 yıllarında Akdeniz Bölgesi’nden kaçan bir grup tarafından kurulmuş ve 1958’de çekilen bir fotoğraf sayesinde uluslararası bir üne kavuştu.


Folegandros, Yunanistan


Her ne kadar Santorini daha fazla tanınıyor olsa da komşusu Folegandros, açık renkli çiçeklerle süslenmiş beyaz binalarıyla adeta huzur veriyor insana. Azure (masmavi) renkli dalgalarıyla ve altın rengi kumlara sahip plajlarıyla tam bir tatil cenneti diyebileceğimiz bu kasaba, özellikle balayı yapanların uğrak noktalarından biri.

KATEGORİLER