Pekin Gezilecek Yerler


Çin’in başkenti olan Pekin, Çin’in kuzeyinde yer alır. 25 milyona yakın kişinin yaşadığı şehir, Şanghay’dan sonra gelen ikinci şehirdir. Dünyanın en büyük 3. şehridir. Yapılan çalışmalar sonucu dünyadaki en eski yerleşim yerlerinden birinin Pekin olduğu belirlenmiştir. Şehrin çevresinde 250.000 yıl öncesine ait homo erectus, 27.000 yıl öncesine ait homo sapienslere ait fosiller bulunmuştur. Pekin gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir.


Yine araştırmalar sonucunda Ji devleti’nin M.Ö 11.yy’da varlığı tespit edilmiştir. Ji Devleti’nin başkenti olan antik Jichang şehri, Pekin sınırları içindedir. 1213 yılında Cengiz Han önderliğindeki Moğol saldırıları sırasında şehir ağır hasar almış, tekrar hakimiyeti kazanan Çin hanedanları şehri yeniden yaratmıştır.


Yasak şehir ve Cennet tapınağı gibi görkemli yerler, Han ve Ming hanedanlıkları döneminde inşa edilmiştir.


Zaman zaman kum fırtınalarının görüldüğü Pekin, Çin’in soğuk bölgelerinden biridir. Kalabalık nüfusu ve yakılan kaloriferler yüzünden hava kirliliği artınca Pekin genelinde doğalgazlı merkezi ısıtma sistemine geçilmiştir. Şehir içi ulaşımı gelişmiş, yaşam standardı yüksek bir şehirdir.


Ekonomik ve ticari açıdan önemli bir şehir olan Pekin’de deniz ya da liman yok ancak yakınlardaki Tianjin limanı Pekin ticaretinin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Şehirdeki 91 üniversite Pekin’i bir kültür başkenti haline getirmiştir. Pekin, dünyanın kültür, eğitim ve ticaret merkezidir.


Pekin’de Gezilecek Yerler

Modern ve görkemli yapılara ev sahipliği yapan Pekin, tarihi tapınakları, botanik bahçeleri, geleneksel yapıları, pandaları ve sanat galerileri ile görülmesi gereken yerlerden biridir. Dünyanın en tanınan görkemli eserlerinden biri olan Çin Seddi, Pekin sınırları içindedir.


Çin Seddi

Pekin gezilecek yerler listemizin ilk sırasında, uzaydan görülebildiği iddia edilen Çin Seddi gelmektedir. Uzunluğu 21.196,180 Km. olduğu bilinmektedir. Kuzeybatı Çin’i sınırda kaplayan bir yapıdır.


M.Ö 7.yy’da temelleri atılan Çin Seddi, Vhu krallığının Hanon bölgesinde inşasına başlanmıştır. Dana sonraları Moğol, Han ve Tunguz saldırıları sebebiyle dönemin imparatoru Qin Shin Huang, bu seti inşa ettirmeye başlamıştır. Gerçekte Türk akınlarını engellemek için yapıldığı rivayet edilen Çin Seddi’nin tamamlanması 2000 yıldan fazla sürmüştür.


Çin Seddi’nin en yüksek yeri 3,7 metre, en geniş yeri 9.144 metredir. Çin Seddi’nin en yüksek noktası Heita Dağı üzerinde olup deniz seviyesinden 1.525 metre yüksekliktedir. Çin Seddi’nin yapımı sırasında malzemeleri taşımak için kullanılan araç tarihin ilk el arabasıdır. Pek çok savaşa ve tarihi olaya tanıklık eden bu muhteşem eser, en son 1938 yılındaki Çin- Japonya savaşına sahne olmuştur. Set üzerindeki gözetleme kuleleri haberleşme amaçlı kullanılmıştır. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir.


Tian’anmen Meydanı

Pekin’in merkezi olarak kabul edilen Tian’anmen Meydanı dünyanın en büyük meydanıdır. Alana giriş ücretsiz olup, Tian’anmen kapısı ücretlidir. Çünkü o kapı yasak Şehir’in giriş kapısıdır. 1651 yılında inşa edilen meydan Çin tarihindeki pek çok olaya tanıklık etmiştir. En çok tören düzenlenen meydan burasıdır ve her yıl askeri gösteriler burada düzenlenmektedir. Halkın Kahramanları Anıtı, Çin’in en büyük anıtıdır ve bu meydan içinde yer alır. 1959 yılında inşa edilen Halk binası ve devrimci Mao Zedong’un mozolesi de bu meydandadır.


Yasak Şehir

Pekin gezilecek yerler listemizde Çin’in en iyi korunan yapılarından biri olan Yasak Şehir var. Yasak Şehir, Cing ve Ming hanedanlıklarına ev sahipliği yapmış bir imparatorluk sarayıdır. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesine alınmıştır. Saray kompleksi içinde 980 bina ve eklentileri bulunmaktadır. Yıllık ortalama 15 milyon ziyaretçisi olan Yasak Şehir, 1406–1420 yılları arasında yaptırılmıştır.


Yasak Şehir adı, imparatorun izni olmadan hiç kimsenin saraya girip çıkamaması dolayısı ile bu ad verilmiştir. Girişinde bir erkek, bir dişi aslan heykeli bulunmaktadır. Pek çok efsaneye mekan olan Yasak Şehir, müze kısmında yeşim taşı süslemeli heykeller, seramik eserler, yüzlerce tarihi ürün ve nadide yazılı eserler vardır.


Pekin Ulusal Stadyumu

Yapısından dolayı Kuş Yuvası olarak adlandırılan Pekin Ulusal Stadyumu oldukça büyük bir yapı. Yapımına 325 milyon € harcanan stadyum, dünyanın en büyük yapılarından biri. İzleyici kapasitesi 91 bin kişi olan stadyumda olimpiyat oyunları da düzenlenmişti.


Ming Mezarlıkları

2003 yılında UNESCO dünya mirasları listesine alınan Ming mezarlıkları, Ming hanedanlığının 13 imparatoruna ait mezarlardır. Zhu Di, Ming hanedanlığının ilk imparatorudur. Mezarı buradadır. Mezarlıklara varmak için 7 Km. uzunluğundaki Ruh yolunu geçmeniz gerekir. Bu yol üzerinde koruyucu olduğuna inanılan ruhların ve hayvanların heykelleri bulunur. Pekin gezilecek yerler listemizde sırada Yazlık Saray var


Word Park

Eyfel kulesi, Taj Mahal gibi dünyaca tanınmış simge eserlerin minyatür kopyalarının sergilendiği parkta, aileniz ile güzel vakit geçirebilirsiniz. Farklı ülkelerin kültürlerini tanımak ve yemek lezzetlerini tatmak için parka gelip etkinliklere katılabilirsiniz.


Yazlık Saray

Çin mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Yazlık Saray, imparator ve ailesinin yazlığı olarak kullanılmakta idi. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesine eklenen saray, Kunming gölü ve Ömür tepesinin de dahil olduğu bina ve bahçelerden oluşmuştur. Kumning gölü tamamıyla insan eli yapımı olup 2 Km. kare alana sahiptir. Sarayda Buda heykelleri ve aslan heykelleri bulunmaktadır.


Cennet Tapınağı

Pekin gezilecek yerler listemizde sırada farklı mimarisi ile dikkat çeken Cennet Tapınağı var. Yasak Şehir’in güney doğusunda, Pekin’in Chongwan bölgesinde bulunan Cennet Tapınağı 267 hektarlık bir arazi üzerine kurulmuştur. 1406–1420 yıllarında imparator Zhu Di döneminde yapılan bu tapınak, Çin imparatorlarının hasatın iyi olması için Tanrıya dua edip adak sundukları tapınaktır. 1998’de UNESCO Dünya Mirasları Listesine alınmıştır. Yukarıda olan kuzey kısmı cenneti, aşağıda olan güneş kısmı yeryüzünü temsil etmektedir. Tamamen ahşap olan binada bir çivi bile kullanılmamıştır.


Beihai Park

Açık hava faaliyetleri ve yürüyüş için uygun olan park, Pekin merkezindedir. Park, kendisiyle aynı adı taşıyan gölün etrafında kurulmuştur. Çiçeklerle donatılmış olan parkta, yerel tiyatro binasını ve muhteşem mimarili devlet binalarını da görebilirsiniz.


Lama Tapınağı

İçinde israf, aşk, aptallık ve açgözlülüğü temsil eden 4 heykel bulunan en büyük Budist tapınaklarından biridir. Çin prensi Yong Zheng için saray olarak yapılan bina, 1723 yılında tapınağa çevrilmiştir. Aslan heykelleri ve büyük salonları ile görülmeye değer yerlerden biridir.


Pekin Hayvanat Bahçesi

Pandaları kim sevmez? Dünyadaki en sevimli hayvanlardan biridir. Pekin gezilecek yerler son durak olarak hayvanat bahçesi var. Pekin’deki hayvanat bahçesindeki pandalar büyük ziyaretçi akını çeker. Dünyanın pek çok yerinden insanlarında Çin seyahatlerinde ziyaret ettiği hayvanat bahçesinde panda dışında cüce tilki, lemur ve kızıl panda gibi çok nadir görülen hayvanlar da bulunmamaktadır.

KATEGORİLER