Pattaya Gezilecek Yerler


Pattaya, Bangkok’un yaklaşık 140 km. güneyinde yer alan Tayland’ın Chonburi eyaletine bağlı bir şehirdir. Genelde bu bölgeye yapılan geziler kültürünü keşfetmek ya da şehrin eğlence merkezlerinde vakit geçirmek için yapılıyor.


Pattaya’nın Gezilecek Yerler Listesi

Pattaya’da vakit geçirebileceğiniz mekanlardan, Patt’nın kültürünü tanıyacağınız tapınaklara kadar bir çok detaya bu yazımızda bulabilirsiniz. Şimdi Pattaya gezilecek yerler listesine göz atalım.


Prasat Sut Ja – Tum Tapınağı

Tapınak 1981 yılında Lek Viriyaphant’ın ortaya attığı fikirle yapılmaya başlanmıştır. Enteresan olan şudur ki burayı ziyaret ettiğinizde tapınağın inşasının henüz tamamlanmadığını göreceksiniz. Daha sı da var, tapınak yapımında yalnızca ahşap malzeme kullanılıyor ve ancak 2050 yılında bu görkemli yapının tamamlanması bekleniyor. Tamamı el oyması işlemeler ile bezeli olduğundan da turistlerin oldukça dikkatini çekiyor.


Nohg Nooch Tropik Parkı

Pattaya şehrinde yer alan bu görkemli tropik park hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ediyor. Sukhumvit yolu’nun 163. Kilometresinde yer alan Nohg Nooch Tropik parkını gezmek için en az üç saat ayırmalısınız. Tropik parka girişin ücretli olduğunu da hatırlatmak isteriz. Park’ta fillerin sırtında dolaşabilir, sahne gösterileri izleyebilirsiniz. 1980 yılında halka açıldığı bilinen Nohg Nooch Tropik parkında tropikal bitki örtüsünün güzelliğine de yakından şahit olacaksınız. Parkın inşasında geleneksel Tay mimarisiyle karşılaşıyorsunuz. Günde 4 kez düzenlenen kültür şovlarına denk gelerek burada aldığınız keyfi iki katına çıkarabilirsiniz.


Cartoon Network Amazone Tema Parkı

Amazon Yağmur Ormanlarından ilham alınarak dizayn edilen Cartoon Network Amazone Temapark Güney Pattaya’nın 15 km. uzağında işletiliyor. İlk Cartoon Network temalı su parkı unvanını taşıyan tesis 2014 yılında faaliyet göstermeye başlamış. İçerisinde bulunan yapay deniz sayesinde buraya gelen ziyaretçilere sörf ve rafting yapma imkanı da tanınıyor.


Ramayana Water Park

Ailece planladığınız tatilinizde Ramayana su parkına muhakkak uğramalısınız. Çocuklarınızın harika vakit geçireceği ve eğlenceli aktivitelere ortak olacağı bu park Pattaya’nın merkezinden yaklaşık 45 km. uzakta kalıyor.


Koh Lan Adası

Pattaya sahilinin 7.5 km. uzağında bulunan Ko Lan adasında seyahatinize heyecan katacak görsellik sizlere eşlik ediyor. Yeşilin ve mavinin neredeyse bütün tonlarını barındıran doğasıyla meşhur Ada da hediyelik alabileceğiniz dükkanlar da bulunuyor. Walking Street’ten buraya yarım saatte bir tekneler kalkıyor. Ulaşımda sıkıntı çekmeceğiniz ve aynı zamanda plajda iyi vakit geçirebileceğiniz bölgede deniz mahsulü restorantları bulunuyor. Ada içinde ziyaret edebileceğiniz Budist tapınağı ve iki küçük köy var. Pattaya gezinizde rotanızı Koh Lan adasına çevirmeyi unutmayın.


Tiger Park Pattaya

Seyahatine adrenalin katmak için turistlerin Tiger Park Pattaya’ya uğramaları gerekiyor. Kaplanlarla eğlenebileceğizi hiç düşündünüz mü? Bu parka giderken fotoğraf makinanızı muhakkak yanınızda bulundurun. Pattaya geziniz esnasında en özel ve farklı deneyimi Tiger Park’ta kaplanlarla beraber poz verdiğinizde yaşayacaksınız.


Milyon Yıl Taş Parkı ve Timsah Çiftliği

Milyon Yıl Taş Parkı ve Timsah çiftliği kent merkezinden yaklaşık 15 dakika uzaklıkta bulunuyor. Normal şartlarda rastlayamayacağınız hayvanlara bu parkta rastlamanız mümkün. Milyon Yıl Taş Parkı, 200 yıllık Tay tarzı şekil verilmiş ağaçları, ilginç şekilli kayaları ve egzotik hayvanlarıyla Pattaya’yı ziyaret edenler tarafından fazla vakit geçiriliyor. Tuzlu su timsahlarıyla aynı alanda bulunma ve bu timsahların gösterilerini izlemek turistler açısından farklı bir deneyim oluyor. Biraz cesaretiniz varsa timsahları eğiten personeller yardımıyla timsahlara ellerinizle yemek bile verebiliyorsunuz.


Mini Siam

Dünyada’ki ünlü yapıların minyatürlerinin yer aldığı Mini Siamı Pattaya gezi listenize eklemelisiniz. Küçük bir Dünya’da geziniyormuş hissine kapılmak istiyorsanız ve gezerek ulaşamadığınız yapıları merak ediyorsanız minyatürlerinin arasında gezintiye çıkmaktan hoşlanacaksınız. Mini Siam 1986 yılında inşasına başlanan ve Dünyada ’ki görülmeye değer yapılan 1:25 ölçeğinde modellemesi yapılan tesiste olarak biliniyor. Bangkok’taki Demokrasi anıtının minyatürü il olarak tesise yerleştirilmiş. Mini Siam’ı turlarken belli saatlerde dans gösterilerine de denk gelebiliyorsunuz.


Pattaya Sahili

Pattaya gece hayatı ile ünlü şehirlerden biri. Pattaya sahili denince de turistlerin aklına ilk gelen renkli gece hayatı oluyor. Burada eğlence kulüplerinin yanı sıra alışveriş yapacağınız mağazalar ve bir şeyler atıştırmak için restoranlar bulunuyor. Sahilde yüzen restoranların bulunması buraya olan ilgiyi daha da artırıyor. Pattaya sahili en az kıyı kesimi kadar hareketli denilebilir. Buraya giderken sizi kalabalık bir ortamın karşılayacağını da göz ardı etmemelisiniz.


Art in Paradise Pattaya / Sanat Müzesi

Shin Jae Yol ve 11 ortağının da desteğiyle kurulan ve Dünya’nın en büyük 3 boyutlu müzesi olduğu iddia edilen Art in Paradise Pattaya’da keyifli vakit geçirebilirsiniz. 2012 yılında müze ziyaretçilere açılan müze yalnızca yetişkinlerin değil çocukların da ilgi odağı haline gelmiştir.


Wat Chai Mongkhon

1937 yılında inşa edilen tapınak günümüzde de aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Tapınakta bulunan 350 yıllık Buda heykeli en çok ilgiyi çekiyor. Kent merkezinde bulunan Wat Chai Mongkhon’un mimarisinde yerel detayları çok net bir biçimde görebiliyorsunuz.

KATEGORİLER