Paris'ten Alınabilecek Hediyelik Eşyalar


Herkesin en az bir kere havasını solumak istediği Paris’e gidenler, henüz gidemeyen veya gitme fırsatı olamayan sevdiklerine çanta çanta hediye taşıyor yıllardır. O büyülü sokaklarda yürürken göreceğiniz Louis Vuitton, Chanel, Versace, Gucci gibi sayısız markanın yuvası Fransa’nın genelinde belirli bir miktar üzeri alışverişinizden vergi indirimi alabiliyorsunuz. Dolayısıyla Paris’te korkmadan alışveriş yapabileceğiniz için dönerken bavulunuzda mutlaka olması gereken hediyeliklerden size bir demet hazırladık.


Kitaplar


UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde 2011’den beri yerini koruyan Paris’in ünlü kitapçıları şehrin büyüleyici havasının bir parçası haline gelmiş durumda. Kitap severlerin seyahat programında olan bu kitapçılardan alacağınız kitaplarla oldukça anlamlı bir hediye vermiş olacaksınız sevdiklerinize. İkinci el satışlar yapan kitapçılardan çok değerli eserleri çok hesaplı fiyatlara alacaksınız.


Kartpostal


Adeta Vintage akımının merkezi olan Paris’te bulabileceğiniz en güzel hediyeliklerden biri kartpostallar. Paris ve Fransa temalı olanlar yaygın olsa da çeşit çeşit tonda ve temada bulabileceğiniz kartpostallar da var. Taşınması da kolay olduğu için mükemmel hediye tanımına uyan bu şirin kartlar, sevdiklerinizin kalbine sıcacık bir his bırakacak.


Marinière


19. yy denizcilerinden esinlenilen uzun kollu, mavi beyaz çizgili kazaklarla başlayıp bugün pek çok ürüne uygulanan klasik bir tema haline gelen Marinière ürünler, tekstil devrimcisi Coco Channel’in adımlarıyla yaygınlaşan ve Paris’in sembolü oldu. Bluzlardan bebek ürünlerine, çantalardan ayakkabılara kadar geniş bir seçeneğe sahip olduğunuz bu başlıktan ürünleri Paris sokaklarındaki butiklerde veya Yves Saint Laurent gibi ünlü markaların mağazalarında da bulabilirsiniz.


Bere/Şapka


1910’lu yıllarda pek çok sanatçıyı ağırlayan ve aynı zamanda modanın da önemli bir kolu olan Paris, bere ve şapkalarıyla bir klişeye imza atmış durumda. Ressam şapkası olarak tanımladığımız bereler, aslında Fransızlar tarafından bugün kullanılmasa da tezgahlarda hediyelik olarak yer alıyor. Beyefendiliğin ve şık kadınların müdavimi olduğu düşünülen fötr şapkalar da bu akıma hizmet ederek özellikle yabancı turistin hediyeliği misyonunda.


Eşarp, Fular


Şık ve mini mini Parisli kadınların incecik boyunlarını süsleyen o şalları, güneşten korunmak adına kullandıkları eşarpları deli gibi kıskandığınızı biliyoruz. Kimseyi boynu bükük bırakmayın ve gitmişken eşe dosta birer eşarp, şal falan alın. Enfes desenlere sahip bu şallar, imajınızda pozitif bir artışa sebep olacak cinsten. Bakımlı ve şık erkekler için de tercih edilebilecek fularlar da mevcut.


Parfüm


Kökeni çok eski çağlara dayansa da Fransızların sık yıkanmama gibi kötü bir alışkanlığından doğan ihtiyaca hizmet eder parfüm. Aslında tüm dünyanın hayatını kurtaran bu ürünün ticaretindeki artış kötü kokuyu bastırmak için kıyafetlerine, mücevherlerine kadar her şeye parfüm sıkan Fransızların eseri. Bu yüzden Dior, Lancôme, Channel gibi markaların büyüyüp gelişmiş ve böylece parfüm Fransa’nın, özellikle moda merkezi Paris’in bir sembolü olarak en çok tercih edilen hediyelerden arasında.


Eiffel Temalı Ürünler


Bir klişe olsa da düşük bütçeli gezginlerin tercihi olan Eiffel Kulesi şeklindeki ürünler, Paris’in her köşesinde karşınıza çıkacak, bizden söylemesi! Rengarenk anahtarlıklar, buzdolabı mıknatısları, kapı süsleri, kar küreleri, kitap ayraçları derken gittikçe çoğalan ve çeşitlenen bu tarz ürünlerin arasından seçim yapmak biraz zor. Birden fazla kişiye hediye götürmek istediğinizde bütçenizde küçük bir yer ayırarak alabileceğiniz ürünlerin sevdiklerinizi çok mutlu edeceği aşikâr.


Güzellik Ürünleri


Fransız kadınlarının güzelliği sadeliklerinden gelse de burada gelişen ve büyüyen moda sektörünün etkileri hissediliyor. Kozmetik ürünlerinden yüz ve vücut temizleme ürünlerine kadar birbirinden ünlü markaların ev sahibi Paris’ten oldukça uygun fiyatlara cilt bakım ürünleri, kokulu doğal sabunlar ve makyaj malzemeleri satın alıp meraklılarına ama bilhassa kendinize hediye edebilirsiniz. Bioderma, L’Occitane, Avène gibi markaların ürünlerinden seçim yapabilirsiniz.


Çizimler


Paris’e gittiğinizde en çok dikkatinizi çekecek şeylerden biri sokak ressamları olacaktır. Hatta bu öyle bir furyadır ki ülkemize kadar da taşınır. Ressamlar Tepesi başta olmak üzere Paris’in güzel sokaklarına konuşlanmış bu yetenekli sanatçıların ellerinden çıkma çok değerli çizimleri evinize, sevdiklerinize mutlaka götürün.

KATEGORİLER