Orlando Gezilecek Yerler


Orlando, yılda neredeyse 50 milyondan fazla ziyaretçi ile buluşuyor. Turistik bir şehir olan Orlando, Amerika Birleşik Devletlerinin Florida eyaletinin merkezinde bulunuyor. Walt Disney World, dünyaca ünlü tema parkıdır. Kentin tarihi 1838 yılına dayanmaktadır. Amerikan ordusu, o yıllarda hint saldırılarından korunmak amacıyla Gatlin Hisarı’nı inşa ediyor. 1840 yıllarında ise Jerniganlar adı ile bilinen topluluk, bu çevrede bir yerleşim yeri kurmaya başlıyor. Ve 1875 yılında resmi olarak Orlando ismini alıyor şehir.


Takma adıyla ‘ The City Beatiful’ olarak da bilinen Orlando, 2.3 milyon nüfusa sahiptir. Eola Gölü’nde bulunan çeşme ise, kentin sembolü haline gelmiştir. Havalimanı olarak da fazlasıyla yoğun olan Orlando, ABD’ de bulunan en yoğun 13. Havalimanı olarak ismini duyurmuştur.


Orlando’ya Gittiğinizde Görmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

Dünyanın en büyük tema parkında sahip olan Orlando, 2016 yılında 68 milyon ziyaretçi tarafından görüldü. Gece hayatı ile de oldukça ün salmış olan Orlando’ da gece klüpleri ve taverna tarzı mekanlar oldukça fazladır. Orlando’nun kendine ait bir mutfağı yok. Ancak yine de farklı kültürlerden birçok lezzeti bünyesinde barındırıyor ve adından söz ettiriyor. En çok karşılaşılan lezzetler ise, Çin, Meksika ve İtalyan mutfağıdır. Fiyatlar oldukça uygun olan restoranlarda, Türk mutfağına ait lezzetleri de bulmak mümkün.


Walt Disney World Parks

Orlando’da gezilecek yerlerin ilk sırasında dünyaca ün yapmış tema parkı bulunuyor. Orlando’da hem çocuklar hem de yetişkinler rahatlıkla tatil yapabilir. Taverna, gece klüpleri gibi eğlence merkezlerinin dışında, hayvanat bahçeleri, tema parkları ve tarihsel dokuları bulunan müzeler de mevcut. Walt Disney Park, her yaştan ziyaretçi akınına uğrayan bir yer. İçerisinde 4 adet park barındıran bu yerin girişinde ikon haline gelmiş, Cindirella Castle ve Magic Kingdom bulunuyor. Parkında içinde farklı kültürler görebileceğiniz gibi normalde 110 dolar civarı seyreden giriş ücreti, yoğun olan günlerde 122 dolarak çıkabiliyor.


Unıversal Tema Parkları

1990 yılında açılan Universal Studios konaklama seçeneklerine sahip olmakla birlikte Orlando’nun cazibe merkezlerinden biridir. Park 7 temalı ana bölümden oluşmaktadır. Ve Kaliforniya bulunan tesise göre daha küçüktür. Seuss Adası, Kayıp Kıta, Toon Lagünü, Jurassic Park bunlardan bir kaçıdır. Aynı zamanda Universal Tema Parklarının bir parçası olan City Walk, alışveriş gibi etkinliklere de ev sahipliği yapan büyük bir eğlence kompleksidir.


SeaWorld

1973 yılında ziyarete açılan SeaWorld, mobil uygulaması sayesinde içeriğine kolayca erişebilir, tesis hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gelen ziyaretçilerin aynı zamanda konaklama imkanına da sahip olduğu tesis, ‘denizler’ adı verilen 8 ana bölümden oluşuyor. Balina ve yunus gösterileri, dev akvaryumları ve göz alıcı bir çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bir çok tur organizasyonunun bulunduğu bu parkta, köpek balıkları, penguenler ya da yunuslar ile etkileşime geçebilir, bu heyecanı yakından yaşayabilirsiniz. Tek kişilik giriş ücreti 80 dolar civarı olarak belirlenmiş. Her yaştan ziyaretçi için oldukça eğlenceli dakikalar geçirebileceğiniz bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Discovery Cove

Kentin üçüncü büyük okyanus temalı parklarından bir diğeri de Discovery Cove, 2000 yılında hizmete açılmıştır. En gözde cazibe merkezlerinden biri olan bu park, ziyaretçilerine de birçok fırsatlar sunmaktadır. Örneğin mercan kayalığı boyunca dalış yapabilir, su altının eşsiz dünyasına tanıklık edebilirsiniz. Yunuslar ve vatozlar ile yüzme şansına sahip olabilir, doğal okyanus yaşamı ile etkileşime geçebilirsiniz. Ayrıca büyük bir kuş kafesini de içerisinde barındıran parkta, egzotik kuşları da yakından görebilirsiniz. Bu doğa harikası parkı ziyaret etmek için internet sitesinden detaylı inceleme yapabilir, fiyat paketlerine bakabilirsiniz. Yoğun olan turizm sezonunda önceden rezervasyon yaptırarak olası kampanyalardan faydalanabilirsiniz.


Typhoon Lagoon

En büyük su parklarından biridir. Oldukça popüler olan bu su parkı, her yaştan ziyaretçiye hitap etmektedir. Büyük dalga havuzu sayesinde, sörf tutkunlarının unutulmaz dakikalar geçirebileceği park aynı zamanda Disney’in en büyük su parkı unvanına da sahiptir. Ketchakiddiee Creek’ de çocuklar için özel tasarlanan yüzme alanı ve oyun bölümü bulunmaktadır. Aynı zamanda yine çocuklar için tasarlanmış kumlu bir plajda mevcuttur.


Volcano Bay

Bir tatil kötü ve konaklama imkanına da sahip olan bu su temalı park, oldukça fazla rağbet gören yerlerden biridir. Tam da bir yanardağın karşısında bulunan Waturi Beach’te günün yorgunluğunu kumsalda atabileceğiniz gibi, dalga havuzunda heyecanın doruklarına çıkabilirsiniz. Burada da yine çocuklar için tasarlanmış havuzlar bulunmaktadır. Çok sayıda cankurtaranın görev yaptığı bu parkta, yüzme bilmeyen çocuklar bile düşünülmüş ve onlara özel havuzlar da bulunmaktadır. Parkın giriş ücretleri ise yetişkin ve çocuk olarak farklılık gösterebilmektedir.


Kennedy Space Center Turu

Orlando’ya 1 saatlik mesafede bulunan Kenndy Space Center, kentin bir diğer popüler yerlerindendir. Gelen ziyaretçilere, NASA’nın operasyon merkezlerinden birini görme fırsatı sunmaktadır. Burada bulunan Legends ve Heroes sergilerinde, mühendislerin ve uzay yolculuğu yapan kişiler kariyer ve hayat hikâyelerini öğrenebilirsiniz.


Exotic Animal Experience

Dünyanın en ilginç hayvanlarına en sahipliği yapan bu park, bulunan hayvanlar ile karşılaşma şansını veriyor sizlere. Kanguru cinsleri, baykuş maymunları, lemur türleri gibi bir çok canlının yaşadığı park, sadece rezervasyon ile ziyaretçi kabulü gerçekleştiriyor. Dilerseniz grup olarak dilerseniz de ekstra zaman geçirmek isteyenler için çeşitli paketler düzenlenmiş. Parkın genel giriş ücreti çocuklar için 200 dolar iken yetişkinler için 300 dolar olarak belirlenmiş.


Orlando Festivalleri

Her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan bu kent, aynı zamanda müthiş festivaller ile de unutulmaz zamanlar geçirme fırsatı sunuyor.


Great Orlando Mixer: 1920 yıllarına ait kostümler ve müzikleri görebileceğiniz bu festival, 26 Mart’ta düzenleniyor.


Florida Film Festivali: 10 Nisan ve 19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen bu festival, komediden belgesele bir çok filmi bulacağınız adeta bir görsel şölen.


Florida Müzik Festivali: 16 nisan ve 18 Nisan tarihleri arasında düzenlenen bu müzik festivali, bir çok amatör ya da profosyonel sahne performanslarından oluşuyor.


Bite30: Tam bir ay süren bu festival 1 haziran ve 30 haziran tarihlerini kapsıyor. İndirimli menülerden yararlanabildiğiniz gibi, restoranların ödüllü yarışmalarına katılabilirsiniz.


Halloween Horror Nights: korkunun her zerresini iliklerinize kadar yaşayacağınız bu festivalde, korkutucu bölgeler ve perili evler ile eşsiz ve unutulmaz dakikalar yaşayabilirsiniz. 10 yıldır devam eden bu korku festival için gerçekleşme tarihlerine internet sitesinden takip edebilirsiniz.

KATEGORİLER