New York Gece Hayatı Rehberi


Hayatın 24 saat aktığı New York geceleri en az gündüzleri kadar hareketli ve kesinlikle görülmeye değer. Caz müzik tutkunları adeta şehre tapıyorlar zira eğlence hayatının %80’i caz müzik yapan barlarda geçiyor, en azından gittiğiniz her mekânda caz müzik esintisi ile karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında her zevke ve bütçeye uygun eğlence mekânı bulabileceğiniz New York’un adı gece hayatı ile özdeşleşmiş diğer şehirlerden farkı; mekânlara girerken kıyafetinizin gerçekten de belirli kriterlerde olması gerekiyor.  Bu konuda giriş kapılarında oldukça katı bir muamele var, şık değilseniz çoğu mekân sizi kabul etmiyor. Bu yazımızda sizler için New York gecelerinin en popüler birkaç mekânından bahsedeceğiz.


Big Apple Jazz Tours


20 yıllık bir tur şirketinin size sağlayacağı profesyonel bir rehber eşliğinde gecenin en popüler etkinliklerinden üç tanesini yerinde görebileceğiniz bu gece turu Manhattan’dan başlıyor. En fazla 8 kişilik gruplar halinde rehberiniz vasıtasıyla girdiğiniz mekânlarda hiç yabancılık çekmiyorsunuz, izzet-i ikram da cabası. Sonrasında yürüyerek turunuza devam ediyor, gecenin bir vakti Harlem sokaklarını dolaşıyor, pek çok gangsterlik hikâyesine ev sahipliği yapmış Harlem’in tarihini ve caz müziğine bu toprakların nasıl ilham verdiğini birinci ağızdan dinleme fırsatı buluyorsunuz. Tüm gezi ve giriş ücretlerinin dâhil olduğu programda her mekânda içtiğiniz ilk içkiden para alınmıyor. Hayatınızda başka hiçbir yerde şahit olamayacağınız bu muhteşem gece turu için ödeyeceğiniz tutar 100 dolar.


Terra Blues


Blues severler tarafından New York’un en iyi mekânlarından biri olarak adlandırılan Terra Blues’da dünyaca ünlü pek çok blues sanatçısı yıl boyunca sahne alıyor, mekân olarak nispeten küçük görünse de tüm masalar sahneye yakın olduğu için samimi bir ortamda ruhunuzu dinlendirmek için birebir. Giriş ve içecek fiyatları oldukça makul olan mekân Greenwich Village’in kalbinde 149 Blecker Street’de hizmet veriyor.


Comedy Cellar


New York’a farklı bir şeyler yapmak umuduyla gelmişseniz sizin için unutulmaz aktivitelerden birisi de bir gecenizi Komedi Kulüplerine ayırmak olacaktır. Newyork’da bu komedi deyince ilk akla gelen mekân Comedy Cellar. Amerikanın ünlü komedyenlerinden Rick Crom, Veronica Mosey gibi isimlerin sahne aldığı mekânda; amatör komedyenler de sahne alma fırsatı yakalıyor. Gece boyunca hiç tükenmeyen enerjileri ile sahne alan sanatçılar birbirinden komik espriler, şaka şovları, absürt hikayeler anlatarak gülme garantili bir gece geçirmenizi sağlıyorlar. 117 Macdougal Street’te bulunan mekâna giriş için en az 24 saat öncesinden rezervasyon yaptırmanız ve 14 dolar ödemeniz yeterli.
230th


Gökdelenler şehri New York’ta doğal olarak çok sayıda şehir manzaralı restoran, kafe ve bar da bulunuyor. Genellikle otellerin çatı katında olan bu barlardan bir tanesi de 230th. Muhteşem bir New York manzarasında sahip mekâna gün batımında gelip Empire States’in rengârenk görüntüsünü izleyebilirsiniz. Gecenin ilerleyen saatlerinde kalabalığın artması ile coşkunun da arttığı mekânda eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. 230 5th Ave, Corner Manhattan adresinde hizmet veren mekân için giriş ücretsiz.


Le Bain 


New York’un harika manzarasına sahip mekânlarından bir diğeri de Le Bain The Standart otelinin roof barı ve toplamda iki kattan oluşuyor. Dans pistinin ortasında yer alan küçük havuzu ile de dikkat çeken bu mekân yaz günlerinde inanılmaz ilgi görüyor. Çılgın yaz partilerinin önde gelen adreslerinden olan Le Bain gecenin ilerleyen saatlerinde coşan kalabalığın havuza girmesi ile beach party club havasına bürünüyor.


Pacha New York


Dünyaca ünlü Pacha kulüplerinin New York şubesi yıl boyu süren canlı müzik performansları, sahne şovları ve unutulmaz partileri ile her daim adından söz ettirmeyi başarıyor. Dünyaca ünlü DJ ve müzisyenlerin sahne aldığı Pacha’da profesyonel dansçıların özel şovları da göz dolduruyor. 618 W 46th St, New York City adresinde hizmet veren mekâna girmek için rezervasyon yaptırmak ve kapıdaki danışmanın sıkı denetiminden geçmek gerekiyor. İyi eğlenceler.

KATEGORİLER