Nairobi Gezilecek Yerler


Bir Doğu Afrika ülkesi olan Kenya’nın en büyük ve en gelişmiş şehridir.Nüfus 2017 sayımına göre Nairobi metropolü’nün nüfusu 7,490,128  milyondur.  Afrika’nın en kalabalık 10.şehridir. Bu şehrin ismi Kenya’nın yerli halklarından biri olan maasai kabilesinin anadili olan maasai dilinde “Enkare Nairobi” yani soğuk su manasına gelmektedir. Kenya nüfusunun  yaklaşık %70’i hristiyandır. Kenya ekonomisinin yaklaşık olarak %60lık kısmını sadece bu şehirle elde eder. Nairobi’de yaklaşık olarak 40 dil konuşulmaktadır ve yayın olarak Kenya ve çevresinde yaygın olan “Swahili dili” kullanılır.Bununla birlikte,şehir Doğu Afrika’nın en gözde yerlerinden biridir  ve büyük bir ticari kapasiteye sahiptir. Nairobi’nin sahip olduğu bazı lakaplar vardır. Bunlardan birkaçı şunlardır;dünyadaki safarinin başkenti,güneşteki yeşil  şehir…  Ayrıca, Nairobi ulusal parkı çok küçük bir yer kaplamasına rağmen çok fazla turist çekmektedir. Bunu nedeni çok fazla endemik (bölgeye özel) bitki,ender görülen hayvanlara sahip olması ve aslan,gergedan gibi çok sevilen hayvanlara ev sahipliği yapmasıdır. Eğer kısa mesafe sarf ederek safari turu yapmak ister ve Afrika’nın güzelliklerine dokunmak isterseniz size tavsiye edebileceğimiz ilk yerlerden biridir.


Nairobi’de Gezilecek Yerler

Doğu Afrika’nın en güzel şehirlerinden biri olan Nairobi’de gerek doğal güzellikler gerekse tarihi ve modern mimariyi gözlemek için en güzel şehirlerden biridir. Ayrıca,şehir eski bir İngiliz kolonisi olduğundan ötürü eğer İngilizce biliyorsanız dil konusunda hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Şehrin bazı bölgelerinde gezerken kendinizi adeta bir Avrupa ülkesinde gibi hissedip şaşıracaksınız. Nairobi’de gezilecek yerler her kadar çok olsa da biz size kesinlikle gezmeniz gereken yerler listesini hazırladık. Gelin bu liseteye birlikte bir göz atalım.


Nairobi Ulusal Parkı

Kenya’nın en gözde yeri olarak anılan Nairobi ulusal parkı 1946 yılında kurulmuştur. Ayrıca,bu ulusal park Kenya’nın ilk ulusal parkıdır.Park Nairobi’nin güney bölgesine yaklaşık 7 kilometrelik bölgede yer almaktadır. Park 117 kilometrelik bir yer kaplamaktadır. Parkla metroportu ayıran bir elektrikli çit bulunmaktadır. Buna ek olarak,parkın iç kısımından Nairobi gökdelenleri görülebilmektedir.  park yüksek seviyede canlı çesitliliği ve popülasyona sahiptir. Parkta özel aracınızla veya bir tur takımı ile gezebilirsiniz. Bu hayvanları görmek için en ideal zaman ise sabah sularıdır. Giriş biletleri yabancılar için 40 usd(Amerikan Doları) olup ekstra tur alma şansına sahipsiniz.  Burada çok sayıda özel türleri görmekte mümkündür. Örnek; Cape bufalosu, babun, Doğu Afrika siyah gergedanı, ceylan,zebra, çita,sığır antilopu,hipopotam, Afrika leoparı, aslan, Bayağı Boğa Antilobu , impala, Masai zürafası, deve kuşu, akbaba ve su antilopu…


Karen Blixen Museum

Ünlü Danimarkalı yazar olan Karen Blixen’in Kenya yıllarında kaldığı ev olan ayrıca “out of africa”filminin çekildiği mekan olan yer turistler tarafından aşırı ilgi görmektedir. Bu ev ayrıca 1964 yılında Danimarka hükümeti tarafından Kenya hükümetine özgürlük hediyesi olarak verilmiştir. Evin içinde fotoğraf çekilmesinin yasak olması pek çok kişinin tepkisine neden olmaktadır. Evin içinde Karen blixen’in özel hayatının yanı sıra Afrika ve Kenya’nın sömürgecilik tarihine kısa bir bakış atabilirsiniz.


Hell’s Gate Ulusal Parkı

Hell’s Gate Ulusal Parkı, Nairobi’nin kuzeyindeki Kenya’da bulunan Naivasha Gölü’nün güneyinde yer almaktadır. Cehennem Kapısı Milli Parkı, bir zamanlar Rift Vadisi’ndeki erken insanları (pre-human) besleyen tarih öncesi bir gölün bir kolu olan uçurumlardaki dar bir araya kuruldu. 1984 yılında kurulmuştur. Küçük bir milli park, çok çeşitli vahşi yaşamı ve manzaralarıyla tanınır. Buna Fischer’ın Kulesi ve Merkez Kule sütunları ve Hell’s Gate Gorge de dahildir. Milli park, Olkaria’daki üç jeotermal elektrik santraline de ev sahipliği yapıyor. Parkta üç temel kamp alanı bulunuyor ve Masai kabilesinin kültürü ve gelenekleri hakkında eğitim veren bir Masai Kültür Merkezi bulunuyor. Ulusal park çok sayıda hayvan çeşitliliğine ev sahipliği yapmanın yanı sıra maasai kültürünü gözlemleyebilecek bir yer olduğu için turistler tarafından ziyaret edilen bölgelerden biridir.


Nairobi Demiryolu Müzesi

Nairobi demiryolu istasyonunun hemen yanında bulunan Nairobi demiryolu müzesi,İngiliz sömürgesi zamanı yapılan Doğu Afrika demiryollarının trenleri, rayları ,bakım araçlarının sergisi yapılmaktadır. Bu müze 1971 yılında Kenya hükümeti tarafından Kenya demiryolları kontrolüne verilerek açılmıştır. Out Of Africa filminde kullanılan bir sürü mekanik ürün burada görünmektedir. Ayrıca buraya 2011 yılında minyatür bir demiryolu kurulmuştur. Ayrıca ziyaretçiler kesinlikle ziyaret için önceden randevu almaları gerekmektedir.


Nairobi Ulusal Müzesi

Nairobi demişken tabii ki Nairobi ulusal müzesini gözardı etmek mümkün değil. Turistlerin en çok uğradığı bir diğer yer ise Nairobi ulusal müzesidir. Bu müze ilk olarak 1910 yılında çeşitli doğa bilimci tarafından bulunan tarihi eserleri,eski bulguları ve doldurulmuş hayvanları muhafaza etmek için kurulmuştur. Daha sonra burası müzeye çevrilmiştir. Nairobi’de ziyaret edeceğiniz ulusal müzede oldukça zengin ve Kenya’nın tarihi hakkında da ilginç bilgiler edinilebiliyor.  Müzede çok fazla sayıda içi doldurulmuş hayvan Eski Afrika kültürüne ait aletler bulunmaktadır. Müzenin temiz bir kafeteryası ve makul fiyatlarla ilginç hediyelikler bulabileceğiniz bir mağazası da bulunmaktadır.


Nairobi Giraffe Centre

Nairobi zürafa merkezi Nariobi’nin merkezine yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta bulunan Kenya’nın lang’ata bölgesinde bulunur. Bu merkez 1979 yılında Doğu Afrikada bulunan nesli tükenmeye yakın olan zürafaları korumak amacıyla açılmıştır. Bu merkez içinde bir devlet okulu ve vahşi hayat koruma merkezine içerir. Bu parkın kurulmasında ünlü İskoç soylusu Jock Leslie Melville’ın büyük katkıları vardır. Bu merkez zürafalara meraklı olan bir çok kişinin hala dikkatini çekmekle beraber bölgenin en önemli hayvan koruma bölgelerinden biridir. Eğer zürafaları görmek istiyorsanız kesinlikle gitmeniz gerekenlerin başında olduğunu belirtmek isteriz.


Maasai Market

Adını Kenya’nın çoğunluğunu oluşturan maasailerden alan pazar turistler için hediyelik eşya ve yerli ürünleri bulmak için biçilmiş kaftandır. Burada birçok eşya bulabilirsiniz; sandaletler, boncuklu eşyalar, resimler, taş hayvanlar ve süslenmiş yumurtalar, mücevherler, Kenya şeklinde deri “deri” olmak için “anahtar” ile serin bir kutu. yer imleri ve daha fazlasını bu pazarda bulmanız mümkün.Eğer Nairobi’ye gidecekseniz buraya uğrayıp bit hatıra eşyası almanızı şiddetle tavsiye ederiz.


Uhuru Gardens

Bu park Kenya’nın İngiliz sömürgesinden kurtulduğu 12 aralık 1963 tarihine ithafen dikilmiş bir özgürlük anıtıdır. Ayrıca bu anıtın çevresinde çok büyük bir park ve eşya satılan yerler mevcuttur. Anıtın bir tarafında elinde Kenya bayrağı yükselen askerlerin olduğu bir heykel bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, uhuru sözcüğü swahili dilinde özgürlük manasına gelir. Anıtın yakınında bulunan parkta ayrıca pek çok sayıda endemik türe rastlamak mümkündür.

KATEGORİLER