Mısır’da Gezilecek Yerler


7000 yıllık geçmişi ile Mısır’ı gezmeye ne dersiniz? Dünyanın 7 harikasından biri sayılan piramitleriyle, devasa heykelleriyle, hala çözülemeyen olaylarıyla, matematik ve tıp alanındaki inanılmaz yenilikleri ile gez gez doyamayacağınız bir Mısır turuna çıkıyoruz. Başkenti Kahire olan bu mucizevi ülkeyi tanımaya hazırsanız buyurun gezilecek yerler listemize.


Giza Piramitleri


Keops, Kefren ve Mikerinos isimli bu üç piramit Milattan Önce 3000’li yıllara dayanan tarihi geçmişi ile dünyanın 7 harikasından bir tanesi oluyor. Başkent Kahire’de bulunan piramitlerin ismi bu görkemli yapıları yaptıran firavunlardan gelir. Yapımıyla ilgili çeşitli söylentileri de beraber getiren piramitler yaklaşık olarak 7 milyon tonluk taş bloklar ile yapılmış ve o dönemde böyle bir yapı nasıl inşa edilebilmiş hala kafalarda soru işareti bırakan bir durum. Bilim dünyasını şaşırtan matematiksel hesaplamaları ile ünlü olan yapıtların hala pek çok sırrı çözülemiyor.


Büyük Giza Sfenksi


Giza piramitlerinin yakınında bulunan bu Sfenks, dünyanın tek ve en büyük taş heykeli olma özelliğini taşıyor. Kutsallık ve büyünün çok önemli olduğu ülkede,  firavun mezarlarını koruma amaçlı dikildiği düşünülen heykel 1886 yılında toprak altından çıkarılmış. Kumlar üzerine uzanmış heybetli bir aslan figürü olan bu heykeli kesinlikle görmelisiniz.


Kahire Müzesi


Öncelikle bu müzeyi tam anlamı ile gezebilmek için 5-6 saat gibi bir zaman dilimine ihtiyacınız olacak. Şehre gelenlerin akın ettiği müze 1902 yılında açılmış. Yaklaşık 120.000 adet eserin bulunduğu müzenin bahçesinde Fransız arkeolog Mariette’ nin heykeli bulunuyor,  bu durum aslında bir minnet göstergesi. Pek çok eseri çalıp yurtdışına çıkarmak isteyenleri engellemek adına müzenin kuruluşunu bu kişi sağlıyor. Hatta arkeolog öldükten sonra na’şını bu bölgeye getirip mermer bir lahit içine gömüyorlar. İçerisinde mumyalarında bulunduğu müzede Mısır topraklarından çıkartılan eserler sergileniyor.


Karnak Tapınağı


2000 yıl boyunca inşası devam eden bu yer aslında bir tapınak şehri ve dünya üzerinde en geniş antik yapı olma özelliğine sahip. Dini yapıların fazlası ile yer aldığı bu bölge Mısır tarihi hakkında bilgi veren yerlerden biri. Hala kazı çalışmaların devam ettiği bu yerden şu anda kadar 8000 adet adak taşı, 450 heykel ve 10 adet de sfenks çıkarılıyor ki daha ne şahane parça kumlar altında tahmin etmek bile mümkün değil. Bu tapınağın bulunduğu şehir Luxor, UNESCO Dünya Miraslar Listesi’ne dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak giren nadide bir yer.


Hatşepsut (Hatshepsut) Tapınağı


Kayıtlarda ilk kadın firavun olarak geçen Hatşepsut, erkek gibi giyinen ve takma sakal kullanan bir kadın. Onun ismini taşıyan tapınak görenlerin büyülenip kaldığı, gerçekliğine inanılamayan mimarisi ile Anıtkabir’e ilham kaynağı olduğuna dair söylentiler var ancak bu durum ne inkâr ediliyor ne de kabul ediliyor. Sonuç ne olursa olsun, o dönemlerde nasıl bu kadar farklı yapılar yapılabildiği, o kadar taş küp nasıl taşındı ne kadar insan çalıştı gerçekten bu sorular insanı allak bullak eden şeylerden.


Krallar Vadisi – Valley of the Kings


Diğer adı Ölüler Kenti olan bu vadi aslında bir mezarlık sayılabilir. Krallar, Kraliçeler, asil aileler ve işçilerin mezar odaları bulunan vadi, Karnak ve Luxor Tapınakları’ nın karşısında bulunuyor.  Ölümden sonraki hayata oldukça önem veren firavunlar daha tahta çıkar çıkmaz bu odalar özenle hazırlanıyor ve ölümünden sonra da değerli eşyalarıyla beraber bu odalara alınıyorlar. Tabi çoğu mezar soyguncuların istilasına uğruyor ancak tek soyulamayan mezar Tutankamun’un mezarı oluyor. Bu mezar da 1922 yılında bir İngiliz kâşif tarafından açılıyor ve içindeki değerli eşyaları Kahire Müzesi’ne taşınıyor.


Memnon Anıtları


18 metrelik uzunluk ve 1000 tonluk ağırlıklarıyla, nöbet tutar pozisyondaki bu 2 anıt aslında oradaki tapınaklardan arda kalmış tek sağlam eserlerden. Bu anıtlara ismini Romalılar veriyor ve hep öyle anılarak devam ediyor ancak gerçek isimleri neydi bilemiyoruz. Aslında öyle kelimelerle de anlatılabilecek güzellikler değil buradakiler, o sebeple en kısa sürede bir tatil ayarlayıp rotanızı Mısır’a çevirmelisiniz.


=>Mısır'ın gizemli tarihi ve en güzel yerlerini birlikte keşfetmek için Modatatil Mısır Turları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

KATEGORİLER