Miniatürk Gezi Turu ve Giriş Ücretleri


Türkiye’nin yakın ve en uzak tarihine kadar bir çok eseri gidip ziyaret etme fırsatı bulamayanlar için önemli bir kuruluş olan Miniatürk’ü anlatıyoruz. 2003 yılında halk arasında Küçük Türkiye ünvanını alan İstanbul’un büyük Türkiye’nin küçük modeli adı altında kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana ilgileri üzerine çeken konsepti ile günümüzde dahi 16 yıldır İstanbul’daki sayısız gezilecek yerin arasında her zaman yerini aldı. Miniatürk, dünya ve özellikle Türkiye üzerinde çok bilinen popüler ve önemli eserlerin minik bir şekilde yapan ve halka açık bir şekilde sergileyen bir yerdir. Yüzlerce taştan oluşan dev eserleri dahi en ince ayrıntısına kadar işleyip ele avuca sığacak boyutlara getirilmesi insanların çok hoşuna gitmektedir. Aynı zamanda sadece bu tarihi eserlerin küçük halini sergilemekle kalmayan Miniatürk eserin önüne ve yanına büyük yazılı tablolar ile tarihi kısaca özet geçmektedir.


Miniatürk Nedir ? İçindeki Eserler

Dünya üzerindeki en bilinen ve küçültülmüş maketinin yapılıp insanlara sergilenmesi gerektiği düşünülen eserlerin bir çoğunu bünyesinde barındırmaktadır. Miniatürk, İstanbul şehrinin önemli eserlerini, Anadolu uygarlıklarından kalma ve günümüzün Anadolu bölgesinde bu zamana kadar ulaşan eserlerini ve dünya çapında kendisini kanıtlamış eserlerin küçük halini bünyesinde tutuyor. Ülkemizin en önemli heykeltıraşları ve mimarları tarafından büyük bir titizlikle hazırlanan bu minik maketleri görmek için yurt dışından gelen turistler can atıyor. İstanbul’un en çok ziyaret edilen destinasyonlarından biridir. İçinde toplamda 135 eser bulunmaktadır. Bu eserlerin her birinin kendine has tarihi özeti ve kendine ayrılan alanı vardır. 65.000 kilometre kare yüz ölçümüne sahip olan Miniatürk’ün dörtte biri yani 15.000 kilometre karesi eserlere ayrılan alandır. Burası sanki medeniyetleri keşfetmek için çıktığınız şehir macerası gibidir. Burayı gezerken kendinizi dünya üzerindeki önemli eserlerin toplandığı bir şehirde gezdiğinizi hissedeceksiniz.


Sadece eserlerin küçültülmüş hali olduğunu düşünüp sakın yanılmayın, Miniatürk’te aynı zamanda Kristal İstanbul Müzesi ve Panorama Zafer Müzesi’de vardır. Miniatürk’ün içinde bulunan bu iki yapı nüansa uygun inşa edilmiştir. Tarihi eserlerin bir kaçı Panorama Zafer Müzesinde, İstanbul’un tarihi ve her yerde göremeyeceğiniz direkt olarak orijinal emanetlerde Kristla İstanbul Müzesindedir. Gezerken ülkemiz hakkında bilmediğiniz bir sürü şey öğreneceksiniz. Bununla’da bitmemekle beraber Türkiye’nin drone ile çekilmiş son derece kaliteli turunu simülasyon odasında izleyebiliyorsunuz. Bu simülasyon odasındaki koltuklar 8D sinema koltukları gibi hareket edip buhar efekti verebiliyor ve bu sayede kendinizi helikopterde uçuyormuş gibi hissediyorsunuz. Eğer aracınızla çocuklu aile olarak geldiyseniz Miniatürk çocuk parkı ve çocuklara uygun uzunca vakit geçirebilecekleri 4 oyun alanı ile güzel kolaylıklar sağlıyor.


İstanbul Eserleri

Miniatürk’ün yarısından fazlasını oluşturan eserler İstanbul’dan alınmıştır. Sadece bu şehre has olan eserlerin sergilendiği yerdir. Toplamda 62 tane şehrin önemli eserinin birleştiği noktada 1453 yılından bu yana yapılan tüm önemli eserler bulunmaktadır. İçindekiler;


Taksim Cumhuriyet Anıtı

Aya İrini Kilisesi

Alman Çeşmesi

Topkapı Sarayı

Burmalı Sütun

Mısır Dikilitaşı

Sultan I. Ahmed Türbesi

Örme Sütun

Sadullah Paşa Yalısı

Haseki Hürrem Hamamı

Atatürk Havalimanı

Ertuğrul Fırkateyni

Ayasofya

15 Temmuz Şehitler Köprüsü

Kuzey Deniz Saha Komutanlığı

Sultan Ahmed Camii

Çırağan Sarayı

Pertevniyal Lisesi

Beylerbeyi Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Çırağan Sarayı

Topkapı Feribotu

Dolmabahçe Saat Kulesi

Hidiv Kasrı

Pertevniyal Valide Camii

Mimar Sinan Türbesi

Eyüp Sultan Camii

Kız Kulesi

Süleymaniye Camii

Kabataş Erkek Lisesi

Olarak 40’dan fazla önemli eser vardır.


Anadolu Eserleri

11 Tane önemli Anadolu eserini bünyesinde tutuyor ve her gün yenileri eklenmeye devam etmektedir. İçindekiler;


Halikarnas Mozolesi

Artemis Tapınağı

Çanakkale Şehitleri Anıtı

İzmir Saat Kulesi

Selimiye Camii

Nemrud Dağı Kalıntıları

Malabadi Köprüsü

Trabzon Sümela Manastırı

Safranbolu Evleri

Anıtkabir

Amasya Yalıboyu Evleri

Mardin Taş Evleri

Yurtdışı Eserleri

Daha çok ülkemizin tarih serüveni işlendiği için sadece 4 adet yurtdışı eseri vardır. İçindekiler;


Kubbetü’s-Sahra

Ecyad Kalesi

Atatürk’ün Evi

Mostar Köprüsü

Olarak olabildiğinde ülkemizle alakalı eserler seçilmiş.


Miniatürk Giriş Ücreti (2023)

Ülkemizin değerlerini akıllara bir kez daha kazıyan Miniatürk, genç kitlenin bilinçlenmesini ve tarih hakkında daha çok söz sahibi olması için gençlere giriş ücreti konusunda güzel bir tarife uygulamıştır. Miniatürk’te sabahtan akşama kadar girip gezmek bir defaya mahsus girişle yapılmaktadır. Miniatürk ‘ü gelip görmek isteyenler için tam bilet yani giriş ücreti 7.5 TL ‘dir. Öğrenciler için giriş ücreti 3 TL’dir. Genellikle buraya İstanbul’da öğretim görevlisi olarak çalışan tarih öğretmenleri öğrencileri götürmek ister. Bu sebepten dolayı okul gezilerinde özel tarife uygulanmaktadır. 10 Öğrencide bir öğretmenlerden ücret alınmamaktadır. Lakin 9 öğrenci ile gelirseniz öğretmen olarak 7.5 TL ücret ödemek zorundasınız. Bir turizm yada acenta şirketi ile birlikte seyahat ediyorsanız Miniatürk’e girerken yurtdışı kimliğiniz varsa %20 indirim alabilirsiniz. Aşağıda sürekli güncellenen ve son güncellenme tarihi 2023 yılı olan giriş ücretleri tablosuna göz atabilirsiniz.


Tam Bilet Öğrenci Yabancı Turistler Okul Gezisi (Öğrenci) Okul Gezisi (Öğretmen) Acenta

50 TL 20 TL 150  TL 20  TL 20  TL TLMiniatürk Nerede ?

Mantıklı bir ulaşımla gelip 135 eseri görmek isteyenler için konumunu yazıyoruz. Miniatürk Adres: Miniatürk, Örnektepe, İmrahor Cd. 7/1, 34445 Beyoğlu/İstanbul. Adrese olduğu gibi baktığınızda Taksim taraflarında zannedebilirsiniz fakat Miniatürk Sütlüce’dedir. Aynı güzergah üzerinde olsa’da Sütlüce Taksime 20 dakika mesafededir.


Nasıl Gidilir ? (Yol Tarifi)

Miniatürk Haliç kıyısına çok yakın olduğu için aslında Eyüp ilçesine bağlı olduğunu bile söyleyebiliriz. Buraya gelmek isteyenler en rahat Alibeyköy’den gelmektedir. Alibeyköy tarafından her minibüs tek vesait ile Miniatürk’e gitmektedir. Eğer Beşiktaş tarafından geliyorsanız önce tramvay T1 hattını kullanarak Taksimde inip 36T Cebeci – Taksim hattına biniyorsunuz ve Miniatürk durağında iniyorsunuz. Eğer karşıdan yani Üsküdar, Ümraniye gibi taraflardan gelmek istiyorsanız yol tarifi olarak önce en yakın metrobüs durağına gitmelisiniz. Metrobüs durağından yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuğun sonunda Halıcıoğlu durağında iniyorsunuz. Yürüme mesafesi 15 dakika olsa’da eğer yürümek istemezseniz Halıcıoğlundan minibüs ve otobüs hatları Miniatürk’e çok yakın olduğu için geçmektedir.


Miniatürk Ziyaret Saatleri

Çok geç saatlere kadar açık değildir. Bir eğlence merkezi olmadığı için Miniatürk sabah saat 09:00‘da açılır ve akşam 19:00‘da kapanır.

KATEGORİLER