Mimarların Seçtiği En İyi 5 Yapı


Dünya üzerinde birbirinden güzel ve farklılığıyla dikkat çeken birçok yapı bulunmaktadır. Bunların arasında turistlerin en çok ziyaret ettiği ve mimarlar tarafından da güzellikleriyle ödüllendirilen 5 yapıyı sizler için sıraladık. Dünya üzerinde yer alan ve mimarların da beğenisini almış, tarihe tanıklık eden yapılar arasında en güzel 5 tanesine gelin beraber göz atalım.


St Paul Katedrali, Londra


St Paul Katedrali, Christopher Wren tarafından 1710 yılında inşa edilmiştir.  Londra’nın en önemli ve güzel kiliselerinin başında gelmektedir. Zengin tarihi ve Barok tarzını yansıtan bu yapı ziyaret edenleri etkilemeyi başarmış. 1400 yıllık bu yapı geçmiş yıllarda sayısız yıkım, yangın ve sıfırdan inşa geçirmiş olup şimdiki halini almayı başarmıştır. Yılda ortalama olarak 2 milyon turist bu yapıyı ziyaret etmektedir. 2 dev kulenin olduğu batı cephesi, katedralin ana girişi olmasına rağmen sadece önemli törenlerde kullanılmaktadır. Batı cephesini ziyaret ettiğinizde sizi, 9 metreye çıkan merdivenler, katedralin siluetini oluşturan kuleler ve dini motiflerle süslü alınlık bekliyor olacaktır. Fısıltı Galerisi, St Paul Katedrali’nin kubbesine çıkarken 257 basamaktan sonra ulaşabileceğiniz bir bölümdür.


Beyaz Saray, Washington


James Hoban tarafından tasarlanan bu yapı 8 yıl süren inşa süresinden sonra kullanıma açılmıştır. John Adams’dan sonra bütün ABD başkanları burada oturmuştur. Geniş bir park içinde yaklaşık altı hektar büyüklüğünde bir arazide bulunmaktadır. Uzunluğu 52,5 metre ve genişliği 2.5 jatlı olan bir binadır. Binanın merkezi ve orijinal kısmı Virjinya kum taşından inşa edilmiş olup, birçok değişikliğe rağmen 18. Yüzyıldaki Georgian sitilini muhafaza etmektedir.


Pisa kulesi, Pisa


Pisa Kulesi, İtalya’nın ilk akla gelen yapılarından biridir. Eğik oluşu turistler tarafından aşırı ilgi çekiyor. 6 sütunun üst üste bindirilmesiyle oluşan kule, 56 metre yüksekliğe sahip 294 basamaklı merdivenle çıkılıyor. Mucizeler Meydanın da bulunan kule aslında bir çan kulesidir. Çanlar 8. Katta silindir biçiminde bulunan bölümde oluşturulmuştur. Pisa Kulesi’nin yapımına 1173 yılında başlanılmıştır. 3.kata gelindiğinde yapı eğilmeye başlamıştır.  Zeminde ki yumuşak yapının çökmesi sonucu, yapıldığı tarihten bu yana güney yönüne doğru eğilmektedir. Pisa Kulesi’nin inşa sırasında eğilmesinden dolayı zaman zaman durdurulan inşaatta birçok mimar görev almıştır. 1399 yılında Tommasa Pisano bu yapıyı tamamlamıştır. Kulenin yıkılmamasının nedeni, ağırlık merkezinin temel çapı içerisinde kalmasıdır.


Kabe, Mekke


Kabe, Arabistan’ın başkenti olan Mekke’de bulunuyor. Duvarlarında kullanılan taşlar Mekke tepelerinde bulunan granit taşıdır. Tavanı ahşaptan yapılmıştır. Yeryüzünde yapılmış ilk mescit ve ilk bina olarak bilinir. Üzerinde altın işlemeli hat yazılarının olduğu siyah bir örtü, sitare ile örtülüdür. Her sene hac dönemi bu örtü yenilenmektedir. Duvarları siyah taşlardan yapılan Kabe, 25 cm yükseklikte ve 30 cm kadar çıkıntısı bulunan bir mermer kaide üzerinde bulunmaktadır. Kâbe’nin içinden tavana çıkmak için merdiven bulunmaktadır. İç duvarlar ve zemin mermer kullanılarak inşa edilmiştir. Tavanda altın ve gümüş kandiller asılıdır. Yerden 2 metre kadar yükseklikte altın bir kapıya sahiptir.


Ayasofya, İstanbul


Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yerini almaktadır. Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise olup 3 kez inşa edilmiştir. Yerden yüksekliği 56.60 metre, çapı 32.37 metre olan bu yapı, uzun süre Ortodoksluğa hizmet vermiştir. Kubbede bulunan kırk adet pencere açıklığı aydınlatmada yardımcı oluyor. Alt katta apsis yarım kubbesi içerisinde Meryem ve Çocuk İsa mozaiği yer almaktadır. Meryem’in oturduğu taht kıymetli mücevherlerle işlenmiş bir imparator tahtını anımsatıyor.


Dünya üzerinde ki bu eşsiz yapıları görmek isterseniz eğer Modatatil mobil uygulaması üzerinden veya Modatatil.com web sitemiz üzerinden gitmek istediğiniz bölge için düzenlediğimiz turlar arasında sorgulama yapabilir ve en uygun yurtdışı turu anında satın alabilirsiniz. Ayrıca bu eşsiz yapıları görmek istiyor fakat seyahat planınızı yapmakla uğraşmak istemiyorsanız, havalimanından transferinize ve konaklayacağınız yere kadar bütün ayrıntıları müşteri yetkilimizle ayarlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için e-mail atarak veya müşteri ilişkileri hattımızı arayarak alabilirisiniz.

KATEGORİLER