Meksika’da Mutlaka Denemeniz Gereken 11 Lezzet


Yaşadığımız coğrafyanın bize sunduğu her şeyi fazlası ile seven ve sahiplenen bir milletiz. Farklı gelenek, görenek ve yemek kültürümüz ile öyle kolay kolay da başkalarının mutfağını sevmeyiz ancak özellikle acıları yemeğinden asla eksik etmeyenlerin denemekten çok keyif aldığı bir başka mutfağı ele alacağız bugün: Meksika mutfağı. Bakalım hangi lezzetleri bizim için unutulmaz tatlar bırakabiliyor.


Tortilla


Aslında yabancı olmadığımız bir lezzet tortilla. Malum biz Türkler ekmeksiz öğün geçirmeyi sevmeyiz. Bu da bir çeşit buğday ve mısır unundan yapılan yemekler ile beraber tüketilen bir gıda. Bizim yufkalarımız gibi. İster cips şeklinde yapılanları tüketin ister yemeklerin yanında ekmek niyetine.


Taco


Tortillanın içi doldurulmuş halini düşünün. Üstelik tam 300 çeşidi yapılabiliyor. Değişik soslar ve gıdalar ile süslenen tortilla oluyor size taco. Hangisini yesem acaba diye kararsız kalacağınız bu lezzet bizdeki dürüm benzeri bir gıda ve elle tüketiliyor. Süper bir atıştırmalık olduğu aşikâr ister öğle yemeği ister akşam yemeği olarak tüketebilirsiniz.


Chiles en Nogada


Meksika çili biberi ile ünlü bir ülke ve yaklaşık 90 farklı türde yetiştiriliyor. Ana malzemesi çili biberi olan bu olağanüstü yemeğin ilk dikkat çeken şeyi unutulmaz sunumu oluyor. Tatlı ve acıyı yan yana tüketmeyi seven ülke halkı bunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Nar, kaymak, dondurma ve kuru meyveler ile değişik bir tat ortaya çıkardıkları bu lezzeti de mutlaka denemelisiniz.


Gaspatcho


Bu gaspatcho aslında bir çorba ama öyle bizim çorbalar gibi değil. Domates, biber, salatalık ve sirke karışımı ile servis edilen çorba soğuk içiliyor.  Meksikalılar için önemli bir gıda çünkü çorba tüketiminde dünyada ikinci sırada Meksika bulunuyor. Çok tüketilen ve sevilen bu çorbanın tadına bakmadan Meksika’dan ayrılmayın.


Barbacoa


Maguey denilen yeşil bir yaprak üzerine koyularak pişirilen harika koyun ve kuzu etinin unutulmaz bir damak şöleni yaşatacağına şüphemiz yok. Özel olarak açık bir fırında pişirilen bu barbacoa yemeği, maguey yaprağının değişik tadı ile bütünleşiyor ve yemeğe doyulmayan bir tat ortaya çıkarıyor.


Nacho ve Guacamole


Cips tüketmeyi çok severiz özellikle yanında değişik soslar mevcutsa. İşte bu tam cips sevenlerin yemeği olacak. Tortillayı küçük parçalara ayırıp özellikle domates sosuna banarak tüketiyorsunuz. Tabi isterseniz yanında değişik Meksika soslarını da denemeniz mümkün. Alkol yanında tüketilebilecek hem hafif hem de doyurucu bir lezzet.


Fajita


Fajita, aslında yabancı olduğumuz bir yemek değil. Pek çok Türk restoranında da değişik versiyonları yapılan bu yemeği kesinlikle şahane Meksika sosları ile denemek gerekir. Karides, tavuk ve domuz eti ile yapılan çeşitleri bulunan Fajita kelime anlamı olarak ‘’etin en güzel kısmı’’ anlamına geliyor ve bir de şahane avokado, salsa ve kremalı soslar ile deneyin.


Pozole


Genellikle kahvaltı sonrasında atıştırmalık olarak tüketilen pozole, ülkenin vazgeçilmezi olan taco ile beraber servis ediliyor. Genellikle tavuk eti veya deniz ürünleri kullanılarak yapılan bu atıştırmalığa marul, limon, çili biberi, soğan ve farklı sebzeler de ilave ediliyor. Değişik lezzetleri yan yana denemeyi sevenlerin bayılacağı bir lezzet.


Mole Poblana


Yine tatlı ve acının buluştuğu çok değişik bir Meksika lezzetiyle karşınızdayız. Çili biberi, fıstık ve kakao üçlemesinden oluşan yemek ülkenin değişik yerlerinde içerisine koyulan malzemeler açısından değişiklik gösterebiliyor ancak bu üçlü malzeme hep sabit. Ülkenin neredeyse milli bir lezzeti olan mole poblana yemeğinin tadına bakmalısınız.


Cajeta


Cajeta, keçi sütünün kızartılıp genelde kâğıt helvalar ile servis edildiği bir çeşit tatlı sosu. Ancak marketlerde lolipop şeklinde satılan şekerlemeleri de mevcut. Farklı bir tatlı sosu olan cajetayı tatlılarınızda tercih etmezseniz bile mutlaka minik şekerlemeleri deneyin.


Cocada


Çok hafif bir tatlı olan cocada ülkenin her yerinde bulabileceğiniz şahane bir tatlı. Yumurta ve Hindistan cevizinin mükemmel uyumu ile hazırlanan bu minik atıştırmalık tatlıyı denemelisiniz.  

KATEGORİLER