Mekke Gezilecek Yerler


Mekke, Sudi Arabistan Yarımadasının içerisinde yer alan ve Müslümanlar için kutsal topraklar olarak adlandırılan İslam şehridir. Mekke Sudi Arabistan’ın Hicaz bölgesinde yer almaktadır. Hicaz Araplar için oldukça önemli bir ticaret merkezidir. Bu bölgeye yıl içerisinde çok fazla turist uğramaktadır. Sadece Müslümanların girebildiği bu şehir diğer dine mensup olup Mekke’yi, İslam’ı merak eden yabancıların giremeyeceği herkesin sadece Müslüman olduğu bir şehir olma özelliğini koruyor.


Mekke yer şekilleri ve iklim koşulları nedeni ile tarıma, hayvancılığa, yerleşime uygun bir bölge değil ancak Mekke’de uzun yıllardan beri turizm bu bölgedeki geçim kaynağı olmuştur.


Mekke’nin Gezilecek Turistik Yerleri

Mekke’ye sadece turistik amaçlı değil ibadet amaçlıda gelinmektedir. Her yıl milyonlarca Müslüman ibadet görevini yerine getirmek için hacca gitmektedir. Hac görevini yerine getirmeye gelen Müslümanlar aynı zamanda buradaki geçmişte önemli olaylara ev sahipliği yapmış olan yerleri de gezmekte. Mekke’de bu konuda gezilmesi gereken birçok yer bulunuyor.


Mescid-i Haram

Mescid-i Haram oldukça büyük bir yapı olmak ile beraber Kabe’yi de çevreliyor. Mescid-i Haramın Türkçe karşılığı “Hürmetli Mescit” ya da “Yüce Mescit” olarak bilinen bu mescit her yıl bakımı yapılıyor ve gerekiyorsa yenileme yapılıyor. Mekke’nin önemli bir yeri olan Mescid-i Haram Mekkeliler tarafından oldukça iyi korunuyor. Ayrıca oraya giden birçok turist, Müslüman, yerel halk Mescide çok iyi bakıyor, kirletmemeye özen gösteriyor ve zarar veren dokusunu bozan kişileri de uyarıyor.


Mescid-i Haram’ın İslamiyette Yeri

Bu mescidin İslam dininde de çok önemli bir yeri bulunuyor. Mescid-i Haramın adı Müslümanların kutsal kitabı Kuran-ı Kerim’de 16 defa geçiyor. Bu mescit dünya üzerinde yapılan ilk kıble ve mescittir. Mescid-i Haram, Makam-ı İbrahim ve zemzem kuyusunu bünyesinde barındırmaktadır. Bu da Mescid-i Haramı önemli kılan bir özelliğidir.


Nur Dağı

Nur Dağı özellikle hac ibadeti yapmaya giden Müslümanların uğramadan Mekke’den ayrılmadığı bir yerdir. Bu dağ İslam dini için oldukça önemli bir yerdir. Çünkü Hz. Muhammet’in Hz, Cebrail ile ilk defa konuştuğu, ilk vahyin geldiği, Hz, Muhammet’in sürekli olarak çekilip ibadet yaptığı Hira Mağarası Nur Dağında yer almaktadır. Nur Dağına çıkmak, mağarayı görmek gerçekten oldukça zordur. Ancak Müslümanlar mağarayı görmek adına tam 642 m uzunluğundaki bu engebeli tırmanması zor dağa çıkmaktadır.


Nur Dağının Mekke’nin Merkezine Uzaklığı

Bu dağ şehir merkezine 6 kilometre, Hz. Muhammet’in evine ise 1 km uzaklıktadır. Peygamberimizin ibadet yeri olan ve Ramazan ayını geçirdiği Hira mağarası oldukça küçüktür. Sadece bir insan uzunluğunda ve genişliğindedir. Milyonlarca Müslüman her yıl hac ibadeti yapmak üzere geldiğinde buraya da mutlaka uğramaktadır.


Kabe

Kabe, İslam dini için kutsal olarak sayılan kübik bir yapıdır. Bu yapıyı Mescid-i Haram sarmaktadır. Kabe’ye Müslümanlar ibadet için gelirken, Yerel halk ise bu büyüleyici atmosferi görmek için de gelmektedir. Kabe Müslümanların kıblesidir. Ve dünyanın her yerindeki Müslümanlar namazını o yöne doğru kılmaktadır. Hac ibadetine giden insanlar namaz vakitlerine Kabe’yi çevreleyerek yüzleri Kabe’ye dönmüş bir şekilde senkronize olmuş, büyüleyici bir şekilde beraber namaz kılmaktadır. Bu yoğun büyüleyici bu ortamda yapılan ibadet, kılınan namaz Müslümanlar için çok özel oluyor.


Kabe’nin En Gözde Taşı

Kabe’nin köşesinde yer alan Hacer-ül Esvet taşı da Müslümanlar için oldukça önemli. Hz. İbrahim zamanından kaldığı düşünülen ve diğer bir adı “Kara Taş” olan bu taş da Müslümanların çok ilgisini çekiyor.


Arafat Dağı

Arafat Dağı bilindiği üzere Hz. Muhammet’in ölmeden kısa bir süre önce bu dağa çıktı ve Müslümanlara seslenerek “Veda Hutbesini” burada vermişti. Hac ibadetini yapmaya giden Müslümanlar buraya da mutlaka uğramaktadır. Ayrıca dini bayramlarda burası yerel halk tarafından da tercih edilmektedir.


Arafat Dağı’nın Mekke’ye Uzaklığı

Mekke’ye sadece 25 kilometre uzaklıkta bulunan bu dağ yaklaşık 400 m yüksekliğinde olmakla beraber oldukça engebelidir.


Jabal Thawr

Bu dağ Mekke’de bulunan en yüksek dağlardan biridir. Bu sayede Mekke bu dağın tepesinde çok güzel bir şekilde bütünü ile gözükmektedir. Bu dağ Mekke’ye gelenlerin çok fazla ziyaret ettiği bir yerdir. Çünkü bu dağ Hz. Ebubekir ve Hz. Muhammet müşriklerden kaçarken burada bir mağaraya sığınmışlardı. Müşrikler bu mağarayı bulduklarında Allah bir mucize gönderdi ve mağaranın giriş yerlerinde 1 örümcek ve kuş yuvası görünmesini sağladı. Bu sayede müşrikler Hz. Muhammet’in bu mağarada olmadığını düşünerek geri dönmüşlerdi.


Jabal Thawr Dağına Gitmek İçin Sebepler

Kısacası bu dağda Allah mucize gönderdiği için bu dağ oldukça önemli bir yerdir. Müslümanlar bu dağın tepesine çıkarak hem fotoğraf çekiyor hem de o güzel atmosferi tadabiliyor.


Ebrac El Beyt

Ebrac El Beyt Sudi Arabistan’ın en yüksek yapısı olarak modern yapıda bir oteldir. Dünyadaki en büyük otel olarak bilinen bu yapı Mekke’de bulunan ve Kabe’ye yakınlığı ile çok fazla tercih edilen bir oteldir.


Ebrac El Beyt’in Bina Yapısı

Yapı olarak birden çok binanın birleşimi ile oluşmuş gibi gözükmektedir. Ve otelin en tepesinde bir Saat kulesi bulunmaktadır. Eğer Mekke’de tarihi, dini yapıların yanı sıra modern ve farklı yapılar görmek isteniyorsa Ebrac El Beyt’i ziyaret edilebilir.


Mina

Mina Mekke’ye gelen hemen hemen herkesin mutlaka uğradığı bir yerdir. Sadece hac ibadeti için Mekke’ye gelmiş olan Müslümanlar değil yerel halk da buraya gelmekte ve burada kesile kurbanları, şeytan taşlayanları izlemektedir.


Mina’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şeytan taşlanmadan Mekke’den gidilmemelidir. Çünkü hac ibadetinin olmazsa olmazıdır kurban kesip şeytan taşlamak. Kurban kesilen alan oldukça kalabalıktır. Şeytan taşlama işlemi tam 3 gün sürmektedir. HZ. İbrahim’ Allah Hz. İsmail’i ona kurban etmesini ister. Hz. İbrahim Allah’ a çok bağlı olduğundan, inancı tam olduğundan dolayı Allah’ın emrine karşı çıkmaz ve biricik oğlu Hz. İsmail2i kurban etmeye Mina’ya gelir. Şeytan bu sırada Hz. İbrahim’in aklını çelmeye çalışır. Hz. İbrahim de şeytanı Mina’da taşlamıştır. Bu olay sonrasında Allah, Hz. İbrahim’e oğlunu bağışlar ve ona bir koyun kesmesini söyler. Bu olay sonucunda Hacca gelen herkes Mina’ya gelip Allah için kurban kesiyor ve şeytanı taşlıyor.


Zemzem

Zemzem, Müslümanlarca kutsal bir sudur ve şifalı olduğuna inanılır. Mekke’ye gelen ziyaretçiler bu sudan hem içmekte hem de bir miktar yanlarında geri götürmektedir. Bu suyu hacdan dönen Müslümanlar, ailelerine, akrabalarına hediye eder.


Zemzem Suyunun Kaynağı

Zemzemin kaynağı kabeden 20 km uzaklıkta ve mekkede yer alıyor. Zemzem suyunun şifası, duruluğu bilim adamları tarafından da kanıtlanmıştır Umreye gelen ya da ziyarete gelen herkes bu sudan içmeli ve sevdiklerine götürmek üzere bir miktar almalıdır.


Mekke özellikle Müslümanlar için oldukça önemli bir kenttir ve her Müslüman mutlaka burayı gezmelidir. İslamın 5 şartından sadece 1 tanesi olan hac ibadetini yapmak ve Hz. Muhammet’in büyüdüğü bu şehri görmek gezmek için mutlaka ziyaret edilmelidir.


Mekke’de Yaşamış Önemli Peygamberler Kimlerdir?

Mekke sadece Hz. Muhammet değil Hz. İbrahim, Hz. İsmail gibi birçok yüce kişinin öncesinde yaşadığı bir şehirdi. Burada birçok kutsal kabile de yer aldı. Ve bu bölgede ticaret ile yaşamını sürdürdüler.


Günümüzde de ziyaret edilmeye değer olan Mekke yıl içerisinde milyonlarca Müslümanı ağırlıyor. Mekke ili ziyaret edilecek ise mutlaka sıcak hava koşulları, engebeli yolları gözden çıkarılmamalıdır.

KATEGORİLER